Тема с продължение...
6. Произволни резки движения
Ако от „нищото“, т.е. без стимул, бебето ви прави единични резки движения, това в повечето случаи е отново признак за развитие и адаптиране към новия свят. В случая се касае за развитие на рефлекса на Моро, или реакция при стрес. Може да бъде предизвикано без видим за вас стимул или пък от силен шум. Каквото и да го предизвиква, би трябвало значително да намалее около 3-4 месец.
Дотогава можете да слагате новороденото да спи в чувалче, тъй като бебетата се стряскат от собствените си движения по време на съня си, затова ограничението на тези внезапни движения ще им осигури по-дълготраен и спокоен сън.
Кога е време за притеснение: Всъщност единственото притеснително нещо би било отсъствието на описаните по-горе движения. Ако не се наблюдават подобни движения, консултирайте се с педиатъра си.
7. Глави със странна форма
Безспорно процесът на раждането е труден. Но не сте единствената, която се труди усърдно в този момент. Бебето се труди и бори извънредно много, за да може да излезе от родилния канал. Нищо чудно, че след цялата тази борба излизат лилави и подути. Тъй като главите на бебетата са „меки“, излизането през родилния канал може да притисне главата на новороденото и да ѝ придаде въпросната „странна“ форма. След раждането бебето може да придобие също така „плоски“ участъци на главата си, на страната, на която е лежало или лежи най-често и твърде дълго време. Ако забележите подобни промени, опитайте да увеличите времето, в което държите бебето на ръце. Можете да опитате също по-често да го обръщате и по корем, както и да нареждате играчките му, редувайки отляво и отдясно, за да предотвратите бебето ви да придобие предпочитание винаги да заспива на една и съща страна и да не се чуства комфортно на другата.
Кога е основателно да се притесняваме: Ако въпреки опитите ви, забелязвате плоски участъци или други деформации на главата, поговорете с педиатъра на детето. Може да се наложи да носи временно „каска“, която може да коригира формата на главата. Каските са най-ефективни, ако бъдат носени между 4-6 месец, така че не отлагайте твърде дълго разговора със специалист.
8. Подути гениталии
Няма деликатен начин да се поднесе тази информация, така че караме направо. Ако току-що сте родили момченце, може да ви направи впечатление, че гениталиите му са по-големи от това, което човек би си представил. Особено тестисите. Защо е така? Бебето ви може да бъде повлияно от нивата на хормоните ви, преди да го родите. Допълнителна течност може да се събере около тестисите. В този случай няма място за притеснение, до няколко дни новороденото ви ще отдели тази течност чрез урината. Същото се случва и при някои момиченца, при които може да се наблюдава оток на срамните устни през първите няколко дни след раждането. При всички положения, подуването би трябвало да се разнесе само до няколко дни.
Кога има основание за притеснение: Ако подуването не отмине до няколко дни, най-добре да заведете новороденото на преглед при педиатър, особено ако сте родили момченце. Момчетата могат да развият състояние, наречено „хидроцеле“, чието отминаване може да отнеме до 1 година.
9. Кръв в памперса
Забелязването на дори най-малката следа от кръв в памперса е достатъчно да побърка от притеснение всеки родител. Истината е, че всъщност невинаги е признак за проблем. Има много причини защо може да се е случило, всички от които са преходни. Ако имате момиченце, то може все още да е подвластно на хормоните на майката, които са се прехвърлили и на него в утробата. Поради това, вагинално кървене при момиченцата, аналогично на менструалния цикъл при жените, е често срещано явление. Хормоните скоро ще си свършат работата и ще се нормализират, и кървенето ще спре. Друга често срещана причина за кръв в памперса е повишена перисталтика на червата, която нарушава чревната лигавица отвътре. Това обикновено също минава много бързо и без последици.
Кога има основание за притеснение: Въпреки че в почти всики случаи всичко е наред, по-добре при наличието на каквото и да е кървене или кръв в памперса, консултирайте се с педиатъра. За всеки случай и за ваше успокоение. Рядко родителите могат да заспят, ако са видяли кръв в памперса и не са се консултирали с педиатъра си дали всичко е наред.
10. Кривогледство
В началото лекото кривогледство е присъщо на новородените. Както вече отбелязахме, това е период на адаптация към множество нови неща за тях. Зрението и контролът над малките мускули, помагащи на очите да фокусират, все още се нагаждат към новия свят и имат нужда от време да бъдат овладяни. Още една подробност е, че дори бебето ви да изглежда кривогледо, може и да не е. Поради широката основа на носа допълнителните кожни гънки могат да маскират някои от белите части на очите на бебето. Това може да създаде вид оптична илюзия, наречена псевдоезотропия.
Кога има основа за притеснение: Ако бебетата все още имат „блуждаещи очи“ след 6-ия месец, е време за консултация с педиатър и/или детски офталмолог. Ако очите на детето често се отклоняват в две противоположни посоки, може да има данни за страбизъм.
Със сигурност, списъкът не свършва дотук. Съвсем нормално е като родители да се тревожите и притеснявате, особено ако това е първородното ви дете и за вас също всичко е ново. Но за да съхраните нервите и енергията си, е добре да знаете кога наистина имате повод за притеснение и кога просто да изчакате да преминат естествените етапи на развитие на малкото човече. А ние сме тук да помагаме с каквото можем!