Вероника Начева по образование и професия е инженер и икономист. Преди 10-12 години, търсейки истинското си призвание, открива козметиката като начин да дава полза и грижа за хората. Завършва различни мастър класове за повишаване на експертизата си като терапевт. Създава Център за спорт, здраве и красота RONIQUE преди 3 години, като място, в което клиентите да получат холистична грижа и отношение. Преди година, следвайки мисията да помага на хората в грижата за тяхното здраве, стартира и пътя си като терапевт по остеопатия - холистичен мануален лечебен метод, който възвръща ресурсите на тялото за самолечение. Безкрайните възможности, които дава остеопатията, я мотивират да надгражда знанията и уменията си, за да може адекватно да помага на все повече хора по техния път към здравето. 

Вероника все повече развива възможностите да помага на хората в своя център и стига до знанията и усъвършенстването на метода b-moove, който за отрицателно време възстановява  формата, стяга фигурата и подобрява тонуса в тялото ни. Той е толкова ефективен и безопасен, че често се прилага дори и при бременни, както и за възстановяване след раждане. Повече по темата Рони ни дава в следващото интервю:

Защо обикновено след появата на бебето, дамите изпитват сериозно затруднение да влязат във форма?

Една от основните причини е, че по време на бременността, тялото претърпява доста промени от хормонално и физическо естество. Способността за възстановяване не е еднаква при всички. При едни то е по-бързо, при други - не. Има и фактор генетика. Последните години се говори повече за епигенетика - доказано е, че начинът ни на живот може да промени гените ни в една или друга посока. Кърменето е факторът, оказващ голямо влияние върху възстановяването. Липсата на сън и намалената физическа активност също играят съществена роля.  Грижите за новороденото, кърменето и нощните събуждания водят до повишен стрес и умора, което може да направи майката по-склонна към преяждане или нездравословни хранителни навици.

Спорт и тренировки по време на кърмене - безопасно ли е?

Нещата винаги са свързани. Не може една жена, която никога не е спортувала, да очаква, че при тренировки по време на бременност или веднага след като е родила с метода b-moove, ще станат чудеса. Нещата са много комплексни, има значение дамата колко е постоянна не само с тренировките, но и с хранителния режим, приема на достатъчно течности и т.н. Движението по време на бременността е супер задължително, дори само с дълги разходки. Хубавото при метода е, че той активира 95% от мускулите, но когато работим с бременна жена, третираме главно мускулите на гърба и кръста, за да може тежестта от бебето да е по-малка и бременността да протече нормално. При бременни жени не правим тренировки за корем, защото ще се появят контракции. Иначе при уреда няма вибрации, които може да навредят на бебето. Такива тренировки дори подготвят за по-добро и безпроблемно раждане, защото всичко е в по-добра кондиция. Дори краката стават по-здрави. И то само за 20 минути. Всичко е предвидено така, че да се даде най-доброто на майката и бебето. Съобразяваме се и със скоростта, треньорът се грижи това да се случва по най-добрия и лек начин. Има сертифициран човек, който е до теб във всеки един момент от тренировката.

Знаем, че храненето е важно, можете ли да дадете съвети в тази посока?

Да, храненето винаги е важно. По време на бременността и след раждането е хубаво да се спазва балансирана диета, като се включват различни групи храни: плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, белтъчини, млечни продукти и здравословни мазнини. При изградени добри хранителни навици по време на бременността, те по-лесно се запазват  и след раждането. Подходящи са храни, богати на фибри, които подобрят храносмилането. А по време на кърменето, се избягват тежки храни, алкохол и кофеин, както и силно алергенни храни, които през кърмата отиват и в бебето. При нужда от хранителен режим винаги търсете консултация с професионалист. Не препоръчваме следване на "вълшебни интернет диети”. Няма как ако не се съобразяваш какво консумираш, да имаш страхотни резултати, макар всеки ден постоянно да тренираш. Не може човек, който пие страшно много алкохол и или яде постоянно пържени неща, да очаква да се качи на един иновативен уред и всичко да е супер. Целият микс от неща работи заедно, те са ръка за ръка - тренировки, хранителен режим и хидратация. Ние разговаряме с клиента и заедно определяме начина на хранене, даваме консултации и за това как да се комбинират храните с тренировките, какво да хапват преди и след тренировка. Съветваме час преди тренировката най-малко да не са се хранили, в същото време не трябва да тренират напълно гладни. Трябва да имат енергия, но не и да им е тежко на стомаха. Винаги след тренировка, може да хапнат протеинов блок или протеинов шейк - нещо, което да захрани мускулатурата. Ако им се хапва сладко, е хубаво да е преди тренировка, защото така захарта се обработва и изхвърля по време на активността. Вода може да се пие и по време на тренировка, спира се платформата пие се вода, съобразяваме се с това, че дамите понякога искат и да си починат, особено, когато са бременни.

Какви са вариантите за жени, които нямат много време да спортуват, но същевременно държат да се погрижат за тялото си?

Разбира се, че когато има желанието, варианти се намират. Има много on-line тренировки, които могат да се правят с леки тежести и ластици у дома. Поне докато майката и бебето си нагласят режимите. 20 минути на ден като начало са чудесен вариант. Много ефективни са и бързите 20-25 минутни тренировки с b-moove, които дават много по-бързи резултати и са препоръчителни както по време на бременността, така и веднага след раждане. Достатъчни са 2-3 тренировки на седмица, без противопоказания и с добър ефект. В сутрешни часове и в обедната почивка винаги е най-удобно, самата тренировка е 20-тина минути. Ние работим и уикенда, от рано до късно, въпреки че вечерните тренировки не ги предпочитат много хората. И пак зависи. Има хора, които сутрин са най-енергизирани, други по обяд, трети вечерта, всеки сам си преценява кога най-добре му се отразява тренировката. Бременните дами взимат предвид още повече фактори - на някои им се гади сутрин, други имат главоболие вечер и т.н.

Бременността изразходва почти 50 000 калории в продължение на 9 месеца

Има ли изключения, кои дами трябва да се въздържат от иновативните методи?

Методът няма никакви противопоказания. Напротив: той поддържа хората здрави, без травми, без болки в гърба и кръста и без задържане на вода. А движението премахва и стреса от тялото и психиката. Не е задължително дамите да са спортували преди, но бременността не е правилният момент да се впуснат в по-интензивни тренировки. Самата платформа е създадена с цел рехабилитация и нивата могат да се смъкват много ниско, за да може хората след травми или такива без добра двигателна култура, да могат да се качат на платформата на уреда. Методът има 5 степени на движение, така че е гъвкав, може да се започне от много бавна скорост, за да може човекът да се радва на повече издръжливост и сила. В един момент треньорът преценява как и кога да започне да вдига степените на уреда.

До колко време жените виждат първите резултати?

Резултатите идват толкова бързо, колкото повече сме готови да положим комплексни усилия. Само тренировки не са достатъчни, ако те не са правилно комбинирани с хранителен режим, количество вода и активна почивка. Всеки усеща резултат, още при първата тренировка, чувства се много стегнат и тонизиран.  Дори веднага след първите 6 тренировки, ще усетиш веднага как тонусът на мускулатурата се подобрява и стойката се изправя. Храненето, сънят, водата също си остават супер важни, паралелно с тренировките.

Причини за кървене в първите месеци от бременността

Винаги ли сте до майките по време на тренировките, насочвате ли ги?

Майките за нас са специална категория. Подкрепата ни не се ограничава само до тренировката. Треньорът/терапевтът и клиентът стават един екип, който работи за едни и същи цели. Това включва насоки за хранене, движение извън тренировката и всякакъв тип здравословни навици. При нас често идват дори с количките си, имаме просторно фоайе и рампа, за да могат да възстановяват формата си, без да се тревожат за детето си и дали има кой да го гледа. Винаги сме около майките - да им подадем вода, да настроим програмата, даваме конкретни съвети за водатата, даваме съвети за съня - той винаги трябва да е пълноценен. Даваме съвети и за хранене, винаги съобразено с техния начин на живот. Нещата са много индивидуални, всеки си има различни предпочитания. Съобразяваме се с ритъма на всяка дама и адаптираме всичко към него.

Липсата на кислород и стресът у бременната влияят върху развитието на мозъка на плода

Каква е ролята на водата, помага ли в мисията ,,добра форма‘‘?

Категорично да. Все пак ние сме 80% вода. Тя има много функции, важни за здравето ни. Според последни проучвания в областта, се препоръчват 38 мл вода на килограм телесна маса. Водата се пие на малки интервали от време, разпределени през целия ден. Не е желателно да се пие вода по време на хранене и ако е възможно, да не се прекалява с нея след 8-9 часа вечерта. И един интересен факт: за преработката на 250 мл вода, организма изразходва около 8 калории. Ако не е хидратиран един човек, енергията му спада и тренировката няма да е ефективна на макс. Освен това, дехидратацията може да повлияе и върху здравословното му състояние - може да му се завие свят, да му стане лошо и т.н. Винаги, без значение от вида тренировка, е важно човек да е хидратиран.