През 9-те месеца вероятно с настървение четете всяка информация, която засяга бременните и бебетата. Лошото е, че повечето текстове предупреждават за различни рискове, което “стяга” душата ви...Опасностите, които ви заобикалят, като че ли нямат край – храни, алкохол, заболявания, лекарства... Например преди години никой не е ограничавал бременните да пият кафе. Днес съветът е бъдещата майка да сведе това удоволствие до една чашка на ден, защото прекалената консумация на напитката увеличава риска от спонтанен аборт. Предлагаме ви някои твърдения, които насочват бъдещите майки за евентуални опасности, и коментар доколко те се основават на научно доказани факти.
Нарушената функция на някои жлези с вътрешна секреция при бъдещата майка застрашава интелигентността на детето
9 месеца препоръчва
DIFFERENT BIOTIC
Къде е коренът? Проучване, проведено в САЩ, сочи, че деца, чиито майки през бременносттаса страдали от понижена функция на щитовидната жлеза (хипотиреоидизъм) и не са били лекувани, имат по-нисък от средния коефициент на интелигентност. Учени от Великобритания твърдят, че само 13% от бременните са изследвани за проблеми на щитовидната жлеза. Установено е, че при засегнатите от хипотиреоидизъм има по-голям риск от спонтанен аборт, прееклампсия и преждевременно раждане. Първото проучване е проведено от Фондацията за кръвни тестове в Мейн, САЩ. Специалистите стигат до извода, че понижената активност на щитовидната жлеза при бъдещите майки може да има неблагоприятно влияние върху нервно-психичното развитие на детето. Откриването на хипотиреиодизма в началото на бременността е много сериозен сигнал. Британските учени пък правят заключенията въз основа на наблюдения на 4000 бременни в Университетската болница “Джеймс Кук” в Мидълзбро.
Има ли повод за безпокойство? Нужни са още специализирани изследвания, за да се установи дали хипотиреоидизмът може да се преодолее с помощта на медикаментозно лечение. Изводът обаче е, че ако бременната има генетична предразположеност към проблеми с щитовидната жлеза, задължително трябва да съобщи за това на лекаря и да следва строго неговите препоръки.
Бременната пушачка обременява своето дете с диабет
Къде е коренът? Бременни, които пушат повече от четири цигари на ден, излагат нероденото си бебе на голям риск – в бъдеще детето може да развие диабет тип 2 или да страда от затлъстяване. Учените твърдят, че излагането на плода на цигарен дим може да наруши обмяната на веществата в организма му. Вероятни причини за това са затрудненото и непълноценно снабдяване на бебето с хранителни вещества или нанесените му вреди от токсичния цигарен дим. В основата на това твърдение е проучване, публикувано в специализираното английско издание “Бритиш Медикъл Джърнал”. Шведски учени са проследили живота на 17 000 бебета, родени преди повече от трийсетина години. Наблюденията през 16-ата и през 33-ата им годишна възраст показват, че при децата на пушачките склонността към диабет и затлъстяване е с 1/3 по-висока. Има ли повод за безпокойство? Няма никакъв спор за вредата от цигарите. Диабетът става все по-често срещано заболяване, затова е непростимо, ако за него допринася и пристрастяването на младите жени към този порок.
Замърсеният въздух в градовете застрашава нероденото бебе
Къде е коренът? Високото съдържание на озон и въглероден оксид във въздуха може да причини вродени дефекти. Проучването е проведено от Университета по обществено здраве в Калифорния. Според специалистите, ако в критичния втори месец на бременността (тогава се формира сърцето на бебето) бъдещата майка е изложена на влиянието на озон и на въглероден оксид, вероятността тя да роди дете със сериозен сърдечен дефект е по-голяма. Наблюдавани са повече от 9000 бебета, родени в четири района на Калифорния, в които качеството на въздуха се различава. Учените признават, че са нужни още изследвания в тази насока.
Има ли повод за безпокойство? Изследователитечестнопризнават, че има нужда от още проучвания, но в случая имат основание. Резултатите трябва да се потвърдят, за да няма съмнение, че става дума само за случайна зависимост. Допълнителните анализи ще потвърдят или ще отхвърлят посочената зависимост. Специалистите обаче са категорични, че в организма на пушачките нивото на въглеродния оксид е по-високо в сравнение с концентрацията му в околната среда…
ПРОЧЕТИ ОЩЕ
- Гестационна седмица - развитие на бебето, изчисляване на термина, съвети за раждането
- Обратно в своята кожа след раждането
- Да прегърнеш мечтата си след 40-годишна възраст
- Cутрешните навици и симптомите на ендометриозата
- Mадлен Aлгафари: За агресията са виновни родителите
- Боряна и Константин – чакани, искани, жадувани деца