Според ново проучване, представено на световен конгрес по кардиология, жените със сърдечни заболявания по-често раждат момичета. Проучването е обхванало 200 бременни със сърдечно заболяване. Три четвърти от 216-те деца, родени от тях, са били момичета. Това е първото проучване, при което се прави връзка между пола на детето и сърдечното заболяване на майката. Досега се е смятало, че полът на детето зависи от хромозомите в сперматозоидите на бащата, но изследователите стигат до хипотезата, че има връзка между здравното състояние на майката и пола на бебето й. Тъй като в световен мащаб броят на жените със сърдечни заболявания се увеличава, може да се окаже, че се открива широко поле за нови изследвания.

За да не подранява бебето

Американско проучване установява, че при жените, които една година преди зачеването са приемала редовно фолиева киселина (витамин B9), рискът от преждевременно раждане е значително по-малък. Екип от университета в Тексас анализира информацията за 35 000 бременни в период от три години. Специалистите откриват, че редовният прием на фолиева киселина в годината преди бременността понижава риска от преждевременно раждане в 20–28-ата гестационна седмица (г.с.) със 70%, а в 28–32-рата г.с. – с 50%. Известно е, че преждевременно родените бебета са застрашени от сериозни увреждания като церебрална парализа, умствено изоставане, хронични заболявания на белите дробове и слепота. Проучването на специалистите от САЩ всъщност води до оптимистичния извод, че съществува прост метод за профилактика на преждевременното раждане. По принцип приемането на фолиева киселина преди и през първите месеци след зачеването предпазва плода от различни вродени дефекти на невралната тръба. Гръбначният стълб се затваря от 1-вия до 28-ия ден на бременността. Затова е от изключително значение фолиевата киселина да се взема особено през първите 28 дни. Този витамин може да се доставя и чрез някои храни. Богати на фолиева киселина са зелените листни зеленчуци, плодовете, бобовите и зърнените храни, хлябът. Като хранителна добавка тя може да се приема по предписание на акушер-гинеколога.

Повече от 5 чаши кафе дневно намаляват с около 50% шанса за успех при инвитро оплождане

Датски учени установяват, че жените, които пият пет или повече чаши кафе на ден, силно намаляват шансовете си за успех при инвитро фертилизация (ИВФ). След проследяване на 4000 жени, подложени на инвитро оплождане, изследователите сравняват неблагоприятното въздействие на кафето с ефекта от тютюнопушенето. Резултатите показват, че консумирането на пет или повече чаши кафе дневно намалява честотата на забременяването при ИВФ с 50% и на ражданията на жив плод с 40%. При жените, които са пиели по-малко от пет чаши дневно, такъв ефект не е наблюдаван. Връзката между кофеина и фертилността  (плодовитостта) е проучвана в миналото, като резултатите са били противоречиви. Изследване сочи, че периодът до забременяването е бил значително удължен при жени, консумирали повече от шест чаши кафе или чай дневно или чиито партньори са прекалявали с алкохола. Датските учени обобщават, че засега все още данните в научната литература за ефекта от кафето не са достатъчно красноречиви, затова те не биха искали да плашат ненужно жените, подлагащи се на инвитро оплождане. Въпреки това, въз основа на резултатите от проучването си, те смятат за разумно жените, които планират да се подложат на ИВФ, да ограничат консумацията на кофеиновата напитка. 

А опасен ли е кофеинът през бременността?

Пиенето на кафе може да увеличи двойно риска от аборт. Това твърдят американски учени. Според тях бременните, които пият две или повече кафета дневно, излагат на риск бебето си. Резултатите сочат, че майките, които посягат често към кафето и напитките, съдържащи кофеин, абортират два пъти по-често, отколкото останалите, които пият безвредни течности. Учените са на мнение, че бъдещите майки трябва напълно да изключат от менюто си напитките, съдържащи кофеин, включително кафето и чая.
Проучването е направено сред 1063 бременни в продължение на година. Резултатите от него са категорични – високото количество кофеин може да доведе до аборт. Рискът е сериозен, ако пиете повече от 2 чаши кафе дневно, които съдържат около 200 мг от вредното вещество. Не бива да забравяте обаче, че кофеин има и в други напитки и в някои храни.