С настъпването на зимния сезон децата стават по-уязвими към вирусни инфекции заради неукрепналата имунна система и променливото време. Настинките, придружени от хрема, възпалено гърло и лека температура, са чести, но правилната грижа може да помогне на децата да преминат през този период по-лесно и по-здрави.
Грешки, които родителите допускат, когато детето е болно
За да предотвратите настинките, е важно да укрепите имунитета на детето. Осигурявайте му балансирано хранене, включващо богати на витамини плодове и зеленчуци като цитруси, моркови и броколи. Пробиотичните храни като кисело мляко и кефир също допринасят за здравето на червата, което е свързано с добрата имунна защита. Не забравяйте и достатъчния прием на течности – най-добре изворна вода, билкови чайове или пресни сокове.
Обличането „на пластове“ според времето е особено важно при резките температурни промени през зимата. Това позволява лесна адаптация към студеното време и предотвратява както прегряването, така и измръзването.
Влияе ли телевизорът на заден фон на развитието на детето?
Редовната хигиена на ръцете играе съществена роля в ограничаването на вирусните инфекции. Учете детето да си мие ръцете често с топла вода и сапун, а когато сте навън, използвайте дезинфектанти.
Сънят също е ключов за здравето на имунната система. Уверете се, че детето спи достатъчно според възрастта си и че домът е спокоен, за да избегнете допълнителен стрес. Редовните разходки на чист въздух и игрите навън, дори през зимата, помагат за укрепване на организма, стига детето да е облечено подходящо.
Ако настинката вече е факт, осигурете на детето почивка и достатъчна хидратация. Топли напитки като чай с мед (ако възрастта позволява), пилешки бульон и изворна вода ще го подкрепят. Инхалации с лайка или етерични масла като евкалипт и лавандула облекчават дишането и хремата, а компреси на гърлото успокояват възпалението.
Когато детето е болно, а мама има работа...
При нужда, след консултация с педиатър, можете да добавите сиропи с ехинацея или витамини, които подпомагат възстановяването. Ограничете физическата активност, дори ако симптомите не изглеждат тежки, за да дадете на организма време да се справи с инфекцията.
В случаи на висока температура, затруднено дишане или силна кашлица потърсете незабавно медицинска помощ. Навременната реакция е от съществено значение за здравето на детето и спокойствието на семейството.
Източник: https://sliven-news.com/
ПРОЧЕТИ ОЩЕ
- Как да пазаруваме разумно по време на празниците и да се ,,спасим'' от излишните разходи?
- Тревожна статистика: 96% от децата в страната имат поне един кариес
- 4 двойки близнаци проплакаха през ноември в Майчин дом
- 12 недоносени бебенца са част от благотворителен календар
- Лекари отстраниха миома с размер на плод при тримесечна бременност