Стволовите клетки са своеобразни суперклетки, които могат успешно да бъдат включени в борбата с над 70 заболявания, сред които онкологични заболявания на кръвта, на солидните органи, автоимунни заболявания и още, и още. Тези дни стана ясно и, че именно посредством прилагането на стволови клетки за първи път в историята е излекуван пациент с HIV.
Всеки от нас разполага с този ценен ресурс и е добре да знае кои са начините за тяхното събиране, кой метод е най-щадящ и надежден, как се съхраняват и какви са плюсовете и минусите на услугите, които банките в България и в чужбина предоставят. За всичко това днес разговаряме с д-р Лидия Гърчева - един от пионерите в областта на лечението със стволови клетки, част от екипа, осъществил първата такава трансплантация в България през 1996 г. Д-р Гърчева е част от болница “Св. Лазар” - първата официално акредитирана частна банка за стволови клетки в България, създадена още през 2005г.
- Д-р Гърчева, защо са важни стволовите клетки?
Те стоят в основата на клетъчната терапия, която е сред най-съществените съвременни постижения на медицината. При сериозни болестни нарушения на имунната и/или кръвотворната система с много висок риск от ранна смъртност, именно трансплантацията на тези клетки е терапия без алтернатива.
- Какъв е процесът стъпка по стъпка на вземане и обработване на стволовите клетки?
Три са основните източници за добиване на хемопоетичнин стволови клетки са - костен мозък, периферна кръв и кръв от пъпна връв. Когато се събират клетки от костния мозък, от подходящия донор, това се извършва под обща анестезия, чрез многократни пункции в гръдната или в тазобедрените кости.
Когато източникът на стволови клетки е периферната кръв, този процес е предхождан от предварителна подготовка, която включва мобилизацията за избутването на тези стволови клетки от костния мозък в периферната кръв и след това, чрез специален апарат, се осъществява т.нар. процедура “афереза”. През този апарат, неколкократно преминава кръвния поток и в отделен сак се събират стволовите клетки. Тази манипулация изисква обикновено централен венозен път и може да се приложи както към пациента, за да се съберат неговите собствени стволови клетки, така и към потенциален донор.
Когато говорим за събиране на стволови клетки от кръв на пъпна връв това става, когато се ражда нов живот. След като детето е родено и пъпната връв е прерязана, със специален сет се събират стволовите клетки, които се намират в кръвта на пъпната връв, преди да се отдели плацентата. Този източник на стволови клетки е максимално щадящ, безболезнен и най-безобиден.
- Съществуват твърдения, че кръвта, от която извличаме стволовите клетки, е от жизненоважно значение за новороденото и лишавайки го от нея, ние го поставяме в риск. Вярно ли е това?
Не е вярно. Кръвта от пъпната кръв, от която се изолират стволовите клетки се събира, след прерязването на пъпната връв между майката и новороденото. Нашият опит, а и редица научни публикации сочат, че средно обемите, които се събират са между 60 до 100 мл., което не води до анемични състояния на новороденото.
- Има ли срок на обработка на стоволовите клетки? Колко дълго могат да бъдат съхранявани след това?
Колкото по-бързо след събирането им започне тяхната обработка, толкова е по-добри резултати показва изследването на клетъчния виталитет. Това е причината да се приема, че най-добър вариант е банката за обработка и съхранение на клетките да бъде в непосредствена близост с възможност за комуникация и бърз транспорт на събраните клетки. По отношение на сроковете на съхранение - практически няма дефиниран краен срок. Всичко зависи от условията. Когато се съхраняват при много ниска температура, какъвто е случаят в нашата банка в болница “Свети Лазар” при - 196°C, в условия на течен азот, тогава практически те могат да бъдат съхранявани вечно. Съществуват редица публикации и многобройни международни проучвания, които показват, че степента на виталност на дългосрочно съхраняваните стволови клетки не се променя с времето.
- Хубаво ли е да замразим стволови клетки и на двете си деца или с обработката на един материал можем да си гарантираме спокойствие и за следващо дете?
Когато семейството има такава възможност, е редно да се съхранят стволови клетки и на двете деца, защото те не са абсолютно идентични и не е ясно дали клетките на второто дете, при необходимост могат да бъдат в достатъчна степен съвместими с първото или обратното.
- Можем ли да кажем, че самите стволови клетки не са лечението, а по-скоро начинът, по който организмът може по-лесно да понесе тази терапия?
Те са основна част от терапевтичната схема. При трансплантация, приложението на стволови клетки се предхожда обикновено от тежка терапия, включително химиотерапия или радиотерапия. След това, когато е постигнато унищожаване и почти пълно зануляване на хемопоетичната и имунната система (защото там се намират злокачествените клетки), стволовите клетки се трансплантират, за да дадат ново начало.
- Какви са цените за вземане и съхранение на стволови клетки в банката на болница “Свети Лазар”?
От месец март тази година СБАЛ “Свети Лазар” ще предлага на пациентите си нов финансов модел. Досега цената се сформираше от първоначална вноска за извличане и обработка на клетките, последвана от годишна абонаментна такса за съхранение за периода на договора (20г). Благодарение на напредването на технологиите, успяхме да оптимизираме разходите за пациентите и актуалните пакети вече ще изглеждат така - 5450лв. за хемопоетични СК и 6300лв. за комбиниран пакет хемопоетични и мезенхимни СК, като запазваме срока на договора от 20 години. По този начин, предплащайки за целия период на съхранение, пациентите получават отстъпка в размер на близо 25% в сравнение с предходните параметри.
Очаквайте съвсем скоро повече информация по темата, както и виртуална разходка в банката за стволови клетки на болница „Свети Лазар” в социалните им канали - Facebook, в Instagram, както и в YouTube. Дотогава винаги може да разгледате и предишните епизоди на влога им „Приказки по женски”.