Благодарим на д-р Георги Тончев, хематолог с над 30-годишен опит в тази област, МЦ „Д-р Калчев“, че ни сподели интересни подробности по темата за тромбофилията.
- ЩО Е ТО?
Тромбофилията е многофакторно заболяване със склонност към повишено образуване на кръвни съсиреци (тромби). Това състояние може да бъде причинено от взаимодействие на генетични и придобити предразполагащи фактори. То възниква при дисбаланс между прокоагулантните и антикоагулантните фактори. Повишената склонност към образуване на тромби може да бъде наследствена или придобита.
НАСЛЕДСТВЕНА ТРОМБОФИЛИЯ
Дължи се най-често на мутации в гена за Протромбин, гена на фактор Лайден, мутации в гена на Метилен тетрахидрофолат редуктазата.
ПРИДОБИТА ХЕМОФИЛИЯ
Това е повишена склонност към към хиперсъсирваемост на кръвта, която се дължи на придобити заболявания.
АНТИФОСФОЛИПИДЕН СИНДРОМ
Проявява се най-често при автоимунни заболявания, като може да предизвика както венозни, така и артериални тромбози, мозъчни инсулти, понижение на тромбоцитите, спонтанни аборти.
Други рискови фактори за тромбофилия:
- Злокачествени заболявания.
- Нефрозен синдром.
- Пароксизмална нощна хемоглобинурия (рядко за боляване).
- Заболявания на кръвта,протичащи с висок тром боцитен брой.
- Хроничен улцерохеморагичен колит, болест на Крон.
- Прием на естрогени.
- Прием на кортикостероиди.
- Продължиртелно обездвижване.
- Продължително седене в превозно средство.
- Бременност.
- Следоперативен период.
- Затлъстяване.
- Напреднала възраст.
- Каква е ролята на хематолога по време на бременноста?
Ролята на хематолога по време на бременността в екип с останалите специалисти, които я проследяват, е да профилактира, диагностицира и лекува възможните промени в хематологичният статус на бременните жени. Такива са анемични състояния, повишена склонност към съсирване на кръвта или повишена склонност към кървене, кръвно-групова несъвместимост между майката и плода, диагностика и лечение на заболяванията на тромбоцитите, белите кръвни телца, лимфните възли и много други състояния.
- На кой етап е добре да се консултираме с такъв специалист?
Консултацията с хематолог никога не е излишна. Най-добре би било консултацията да се проведе при планирането на бременност или в ранна бременност за да се диагностират и лекуват своевременно възможните хематологични отклонения
- Кои са изследванията,които назначава хема толога и как преминава пъвичния преглед?
Поради това,че хематологията е раздел от вътешните болести прегледа трябва да обхваща общ вътрешен преглед с изследване на пациентката, артериално кръвно налягане, включително оглед и палпация за лимфни възли и коремни органи, оглед и физикално изследване на крайниците за проходимост на кръвоносните съдове, разширен вени и т.н. Относно лабораторните изследвания – трябва да се изследват пълна кръвна картина с ретикулоцити и диференциално броене на левкоцитите, периферна кръвна натривка, серумно желязо, желязосвързващ капацитет, феритин, фолат, билирубин, креатинин, АСАТ, АЛАТ, ГГТП, ЛДХ, общ белтък, албумин, липиден статус, урина, коагулационен статус.
- Споделете ни повече за кръвно-груповата несъвместимост между майчиният организъм и плода,какво представлява състоянието и до какво води?
Известни са 4 групи – А, В, АВ и 0. Освен по тях хората се различават и по резус факторът,който може да бъде положителен или отрицателен. Кръвните групи се определят, когато при зачеването майчините и бащините хромозоми се събират. Кръвните групи не се променят. Всяка клетка на повърхността си има многобройни антигени. Един такъв антиген е Резус фактотра. Хората, които притежават този антиген се наричат Резус положителни, а тези, при които липсва – Резус отрицателни. Ако майката е Резус отрицателна, тя ще бъде изследване за антитела срещу Резус фактора.
Известни са два вида кръвно групова несъвместимост между майката и бебето. Първата е несъвместимост между кръвните групи по системата АВО. Обикновено не води до сериозни последици и протича под формата на жълтеница на новороденото в първите дни след раждането. По-сложни са последствията при Резус Rh несъвместимост, когато майката е Rh- (отр.), а плодът е с положителен фактор.
В този случай имунната система на майката ще приеме плода донякъде като ,,чуждо” тяло и ще произведе антитела срещу резус фактора на плода. Ако майката е Резус отрицателна се изследва Резус фактора на бащата. В случай че бащата също е с отрицателен Резус фактор, организмът на майката няма да го възприеме като чужд и няма да го атакува.
Бебето също ще бъде с отрицателен Резус фактор. Ако майката е Резус отрицателна, а бащата Резус положителен, ако плодът наследи фактора на бащата това ще създаде Резус несъвместимост. При първата бременност обикновено няма проблеми. При следваща бременност организмът на майката като защитна реакция ще създаде антитела срещу положителният Резус фактор. Има риск тези антитела да преминат през плацентата, да навлязат в кръвообращението на плода и да атакуват червените му кръвни телца, като причинят хемолитична анемия. При първата бременност обикновено това не се случва, но има риск, ако майката е правила аборт след 12-а гестационна седмица. След раждането тези антитела срещу Резус положителният фактор остават в кръвта на майката и при всяка следваща бременност вероятността от Резус конфликт нараства. За да се предпази плодът при Резус несъвместимост, е необходимо да се предотврати образуването на антитела срещу Резус фактора. През 28-а гестационна седмица се поставя подобна на ваксина инжекция с анти-Д-имуноглобулин, известен като Rhogam. Следващата доза се прилага непосредствено след раждането, в случай че то е Резус положително. Това трябва да стане до 4 часа след оперативно раждане или до 72 часа след раждане по нормален механизъм. Ако детето е резус отрицателно такава профилактика не се налага. (по материали на д-р Джонев, АГ Пловдив)
- В се повече жени смятат, че е необходимо да приемат профилактична доза аспирин или фраксипарин през бременността – без да е доказано чрез изследване, че е необходимо. Забелязали ли сте подобна тенденция?
По отношение прием на аспирин и нискомолекулни хепарини (фраксипарин, клексан) – без лекарско предписание, наистина се забелязва такава тенденция. Това може да се окаже много опасно и със сериозни последствия при бременни, които нямат медицинско предписание за прием такъв вид медикаменти, включително поява на сериозно кървене, най-вече от стомашно чревен тракт и генитално кървене, особено при необоснован прием на аспирин
- Какви могат да бъдат причините за изоставане в развитието на плода?
Причините за изоставане на плода са много и различни. С тях основно се занимават акушер-гинеколозите. Някои от причините са инфекции: рубеола, херпес, цитомегаловирус, сифилис, туберкулоза, листериоза и още…
- вродени дефекти в метаболизма;
- малформации на плода;
- патологино променена плацента;
- промени в пъпната връв.
Най-честите причини от страна на майката са:
- сърдечно-съдови заболявания;
- вродени сърдечно съдови заболявания;
- белодробни заболявания;
- анемии;
- улцеро-хеморагичен колит;
- болест на Крон;
- бъбречни заболявания;
- вредни фактори на работната среда;
- употреба на цигари, алкохол, наркотици.
- Какво казва ,,доплерът“ по време на преглед?
Доплер ехографското изслседване служи за определянена кръвотока на венозните и артериалните съдове. Това е много ценно изследване по време на бременността, съобразно гестационната възраст. С него може да се изследва състоянието на плода. Изследват се много параметри, но най-честите са сърдечна дейност на плода, вродени сърдечни пороци, малформации на плода, мозъчните съдове на плода, растеж на плода, оценка кръвотока на пъпната връв и кръвотока на ма маточните артерии и др. Правилно би било при консултацията с хематолог да се представи интерпретацията на доплеровото изследване.
- Ако през бременността не сме се консултирали с хематолог, необходимо ли е непосредствено преди раждане то да го направим?
Уместна е консултация с хематолог и непосредствено преди раждането, ако такава не е направена преди, защото по този начин може да се избегнат сериозни усложнения на майката и плода при раждането
- Кой трябва да се справи с анемията през бременността- хематолог или АГ?
През бременността съвместната работа на хематолога с АГ е изключително важна. Основно диагностиката и лечението на хематологичните отклонения е задължение на хематолога, а АГ трябва да насочи бременната към хематолог достатъчно рано.
БЪДЕТЕ ЧАСТ ОТ ОБЩНОСТТА НА 9 МЕСЕЦА ВЪВ VIBER
- Вашето послание към бъдещите майки…
Моето послание към бъдещите майки е да бъдат отговорни към здравето си и своевременно да посещават специалистите, включително хематолозите, за да завърши бременността успешно. Нека се раждат само здрави деца!