Да наблюдавате как вашето бебе пълзи, сяда и прохожда е невероятно преживяване. В този период се налага да отделяте повече внимание на малките, а вие – да се въоръжите с търпение и бдителност.
Пълзене
Бебето се опитва да пълзи между 6 месеца и 1-годишна възраст. Подвижността му зависи от темперамента и теглото. Жилавото и енергично дете е нетърпеливо и бърза да изучава света.
Пълничкото и спокойно хлапе обаче предпочита да поизчака. Всяко малко същество сменя положението на тялото си по различен начин при придвижване. Това се регулира от централната нервна система. Някои първо се научават да пълзят заднишком, други – малко настрани, като рачета, а трети, като се опират на коляно и стъпало. Пъргавите бебета, които се движат бързо, могат да проходят късно, а мъничето, което изобщо не пълзи – да се справи лесно с ходенето.
Важно е в тази възраст родителите да не оставят рожбата си без наблюдение върху масата за повиване или леглото. Бебето стига до ръба с удивителна бързина и докато разберете, то вече е на пода. Ако се разплаче веднага, а после спре и възвърне цвета на лицето си в рамките на 15 минути, вероятно не е пострадало сериозно. Ако след падането заспи, трябва да го събудите до 1 час, за да се уверите, че всичко е наред. Обадете се на лекаря, ако ви се стори лениво, замаяно или се държи необичайно.
Изправяне и сядане
Първите усилия малкото да се изправя са през последната четвърт на първата година. Динамичното дете може да започне да се изправя още през седмия месец.
ПРИСЪЕДИНЕТЕ СЕ КЪМ КАНАЛА НА 9 МЕСЕЦА ВЪВ VIBER
По същото време повечето бебета се научават да седят стабилно и без опора (7—9-и месец). Когато хванете ръчичките им, те се опитват да се издърпат нагоре. Това е времето, в което можете да ги облегнете в количката или на столчето. Оставяйте ги така по 1 час в началото (6—7-и месец).
Много бебета се затрудняват, когато се изправят за пръв път и не знаят как да седнат. Те плахо смъкват дупето си, като си помагат с ръчички, и след продължително колебание тупват на земята. С времето всички се научават да се придвижват, като се държат първо с двете, а после само с едната ръка за кошарката или креватчето си. Идва момент, когато детето запазва равновесие и се пуска за няколко секунди, погълнато от заниманието си. Това става, когато му покажете интересна играчка и го извикате. Не е нужно да правите нищо, за да накарате бебето да проходи.
Първи стъпки
Различни фактори определят възрастта, на която бебето прохожда. Наследствеността е най-важна, следвана от амбицията и теглото. При повечето деца това става между 12-и и 15-и месец. По-мускулестите и напористи дечица го правят около 9-ия месец. Родителите се тревожат, че рано проходилите могат да навредят на костите си. Науката обаче не го потвърждава. Понякога крачетата на бебето се изкривяват и коленцата му се обръщат навътре в първите месеци на ходене, но това се случва при всички.
КОГАТО МАМА И ТАТИ СА НЕДОСПАЛИ
Някои извиват стъпалата си навън, после постепенно ги поставят правилно. По-тежките бебета обръщат навътре и колене и глезени, а трети сякаш се раждат склонни да извиват краката си под формата на „о“. Среща се при по-атлетичните деца. Разновидностите на първите стъпки не бива да са повод за безпокойство, защото бебето формира центъра си на равновесие. Друг важен фактор е положението, при което малкото е свикнало да държи краката си. По време на прегледите лекарят ще наблюдава крачетата и глезените на бебето. Възможно е да ви препоръча коригиращи обувки, но повечето от проблемите изчезват с времето.
Проходи ли малкото – пренаредете дома си
Първо „разчистете“ стаите така, че то да достига само безопасни вещи. Ако има достатъчно разрешени „играчки“, бебето няма да обръща внимание на онова, което му е забранено. Махнете чупливите пепелници, вази и украшения от ниските масички. Обезопасете ръбовете на височината на детето и електрическите контакти с предпазители. Свалете ценните книги от рафтовете и сложете на тяхно място стари списания. Напълнете долните чекмеджета със стари дрехи, играчки и интересни предмети и оставете детето да ги разглежда, изпразва и пълни, колкото пожелае.
ПОМОЩНИ СРЕДСТВА ПРИ ПРОХОЖДАНЕ
- Кошарките са удобни и за бебетата, и за майките им. За някои деца обаче те бързо се превръщат в затвор, дори когато са само на 9 месеца. На малкото му омръзва да седи дълго вътре, започва да губи търпение и мрънка. След няколко месеца изобщо не иска да стои в кошарката.
- Подскачаща люлка – „джъмпер“ – поставя се в рамката на вратата и служи за забавление на бебето. Заяква таза и краката.
- Проходилките – забавят прохождането. С тях детето се движи, без да пази равновесие. То губи вродената си способност да се пази и пада основно назад (на глава), което може да е опасно. Проходилките предизвикват и редица наранявания, като изместват нагоре центъра на тежестта. Така повдигат бебето и улесняват преобръщането. С тях то се придвижва с удивителна бързина и може да падне, особено по стълби. На свързаните с тях инциденти се дължат около 80% от случаите на нараняване на бебета от 6-ия до 12-ия месец. Тенденция в западните страни е прекратяване на производството на проходилки.
- Каишките – не са функционални, детето може да се оплете и изнерви от употребата им. Усещането, че е постоянно контролирано му отнема самочувствието на самостоятелна личност.