Планирате да забременеете, но успешното зачеване понякога изисква допълнителни усилия. Здравословното и пълноценно хранене е едно от най важните неща, ако искате да бъдете майка. Добре балансираният хранителен режим ще подобри общото ви състояние. Защото теглото под и над нормата може да предизвика усложнения по време на бременността. При жените с повече килограми рискът да развият диабет или хипертония през този период е по-висок, а при много слабите има тенденция новороденото бебе да е с по-ниско тегло.

Ако все още не сте поставили ново начало, ето някои малки стъпки, с които да започнете: 

  • Спрете да консумирате  храни в опаковка – кажете „сбогом“ на изкуствените оцветители, добавки и консерванти.
  • Започнете да си приготвяте обяда си у дома, носете го на работа в кутия, създадена с тази цел, но от безопасни материали.
  • Яжте често, но по малко. Мислете си за храната, не се разсейвайте с телевизия или таблет, практикувайте „съзнателно хранене“.
  • Заложете на разнообразната храна – зеленчуци и плодове, мазнини под формата на масло, зехтин, авокадо, кокос, маслини; яйца, месо, риба; малко сурови ядки.
  • Движете се всеки ден. Клишето „Спортът е здраве!“ ще подобри кръвообращението в яйчниците и матката ви. 5 минути упражнения преди работа, разходка с любимия или приятелка след края на динамичния ден. Избирайте стълбите вместо асансьора, плувайте през уикендите или пък ходете на походи. Запомнете – добрата форма, е добра инвестиция за здравето на вас и бъдещите ви деца.

Кои храни са полезни за фертилитета?

1. Няма да ви изненадаме, на първо място са плодовете и зеленчуците!
Започнете пълноценният си хранителен режим с приема на много сезонни продукти, те са по-богати на витамини и минерали, защото обикновено са отгледани навън, а не в оранжерии. Усвоили са хранителните вещества от почвата и слънцето, осигурявайки на този, който ще ги изяде, изобилие от витамини, минерали и ензими. Научни изследвания доказват, че някои плодове и зеленчуци допринасят за по-добра репродуктивна функция и те са с по-високо съдържание на витамин B9 или фолацид. 

Кои са те?
Плодове: ягоди, малини, череши, пъпеш, портокали, грейпфрути, лимони, банани, папая, манго и др. 
Зеленчуци: листните зеленчуци (спанак, лапад, брюкселско зеле, марули, рукола, зелен лук), целина, броколи, карфиол, зеле, моркови, домати, чушки, авокадо, аспержи и други.


2. Пълнозърнестите храни получават 3 пъти „ДА!“
Лимец, ръж, овес, просо, нахут. Те съдържат голямо количество витамини В и Е и са изключително важни за клетъчната репродукция, хормоналния баланс и производството на здрави яйцеклетки и сперматозоиди.


3. Ядки и семена – вкусни и полезни. Ура!
Ядките и семената са богати на фибри, витамини, минерали и фолиева киселина от които тялото ви се нуждае. Включването им в хранителния ви режим ще помогне да не изпитвате глад между основните хранения през деня. Консумацията на орехи, шам фъстък, бадеми, леблебия и други може да осигури количеството фолиева киселина от което се нуждае тялото ви.


4. Животинските продукти – става все по-хубаво, нали?
Разнообразното хранене с животински продукти е ключово за адекватното зареждане на организма с полезни вещества. Богати на витамин В9 са черния дроб (пилешки и телешки), яйцата, рибният хайвер, сьомгата, сиренето и други.

Кои храни трябва да избягвате?
Трябва да ограничите приема на бялата захар – в днешно време съществуват и десерти, приготвени със заместители, които не влияят негативно на кръвната захар и инсулина. Повишеният инсулин може да окаже лошо въздействие върху качеството на яйцеклетките, затова – внимавайте. Избягвайте всякакъв алкохол, цигари и ограничете приема на кофеин, който се съдържа не само в кафето, но и в черния чай. Те не са приятели на репродуктивното здраве.

Кои са признаците за недостиг на витамини и фолиева киселина?
Признаците за недостиг на витамини и фолиева киселина не са много явни. Симптоми могат да бъдат диарията, усещането за слабост, възпаления език, главоболието, раздразнителността и косопада. Но дори да нямате никакви странни усещания, не подценявайте приема на фолиева киселина, тя е важна за развитието на плода.

Какво още е важно да знаете?
Въпреки всички усилия, за съжаление, пълноценното хранене невинаги е достатъчно. Затова е важно да започнете прием на подходяща хранителна добавка.  
ПреМама Дуо ще бъде верен съюзник още при първите ви опити за забременяване. Подготовката за бременноста би следвало да стартира преди самата тя да стане факт. Първите няколко седмици след зачеването са от съществено значение за развитието на органите на плода, а често през този период жената все още не знае, че е бременна. Важно е да приютите своята рожба в дом, който да бъде не само уютна среда за живот пред следващите 9 месеца, но и безопасна.
Фолиевата киселина (витамин B6) е особено важна за жените, планиращи забременяване и за бременните жени. Toй има първостепенна роля в растежа и развитието преди всичко на нервната система. Той подпомага доброто затваряне на невралната тръба. Затова се препоръчва фолиева киселина да се взема няколко месеца преди зачеването.

В хранителната добавка ПреМама Дуо има 400 микрограма фолиева киселина, точно колкото е препоръчителната доза, както и 11 витамина, 10 минерала и докозахексаенова киселина, за осигуряване на оптимално хранене. Приемат се по една таблетка и една капсула дневно след хранене, когато искате да забременеете. ПреМама Дуо  съдържа 30 таблетки и 30 капсули. Продуктът е разработен по изискванията за количествен и качествен състав, така че да е подходящ за жени, които се опитват да забременеят, бъдещи майки и кърмачки.

Подробна информация за ПреМама Дуо можете да прочетете ТУК >>

>> Можете да закупите онлайн хранителната добавка ПреМама Дуо от

Аптеки Remedium
Онлайн аптека АФИА
Аптеки Гален
Аптека Витания
Аптеки Прополис
Аптека Фрамар
Аптеки SOpharmacy