Детското меню по-слабо се влияе от сезонността в сравнение с менюто на възрастните. Колкото по-малко е детето, толкова по-малко сезонът оказва значение за рационалното му хранене.
Новороденото и малкото кърмаче поемат само кърма или неин заместител. В тази възраст обаче храненето на майката кърмачка трябва да е съобразено със сезона, за да не се допуска хранителен дефицит. Готовите детски храни и млечно-брашнените каши за деца в кърмаческа възраст са достатъчно обогатени с витамини и минерали, така че опасност от недостатъчен прием на тези вещества има най-вече при децата над едногодишна възраст.
Особено важен принцип в детското хранене е всеки ден детето да получава храни от основните хранителни групи При еднообразно и неправилно съставено меню съществува опасност от недостатъчен внос главно на белтъчини, калциеви соли, желязо, витамин С, витамин А, евентуално витамини В1 и В2.
Пролетта е сезон, при който т. нар. простудни заболявания са най-чести. Това обикновено се дължи на неправилното хранене през зимата, когато недостатъчният прием на биологично активни съставки се отразява неблагоприятно върху общото състояние на организма. Неправилното хранене през зимата и липсата на разходки на чист въздух влияят зле на детския организъм. В ранната детска възраст имунната система е незряла. Именно затова е толкова важно през пролетта храненето да е насочено към преодоляване на някои хранителни дефицити възникнали през зимата. Пълноценните животински белтъци са основен източник на аминокиселини и имат важна роля при формирането на биологичната защита. Ето защо всеки ден включвайте в менюто на детето месо, яйца и млечни продукти. Рибените масла съдействат за нормализиране на клетъчния имунитет, поддържат целостта на мембраните на клетката и имат антиоксидантен ефект. Рибата е особено подходяща храна през пролетния сезон.
Салатите от ряпа, моркови, зеле, полети със зехтин, са добър източник на витамини в оптимално усвоима форма, особено що се отнася до мастноразворимите А, Е и D. Пресните плодове и зеленчуци са за предпочитане пред консервираните, а от консервираните – домашните или приготвените специално за деца. Предлагайте ги в достатъчно количество и в по-голямо разнообразие. Хубаво е, че вече целогодишно на нашия пазар могат да се намерят плодове и зеленчуци. Консумирането им от децата гарантира доставянето на организма на необходимите витамини и минерали.
Примерно пролетно меню
(за деца от 1 до 1½ години)
Сутрин – попара със сирене и ябълка или кифла с прясно мляко и компот, или кус-кус със сирене и доматен сок.
Обяд – крем-супа от грах, кюфтета от риба с картофено пюре, салата от маруля с пресен лук, ябълка и хляб или агнешка супа, бъркани яйца с домати и сирене, салата от краставица, компот и хляб, или супа борш, пиле фрикасе, салата от маруля и ряпа, ябълка и хляб.
Следобедна закуска – крем ванилия или грис с мляко, или саварини с айран.
Вечеря – зелен фасул яхния, квасено мляко и хляб или каша от лапад (спанак), квасено мляко и хляб или постни сърми с прясно зеле, квасено мляко и хляб.
Примерно пролетно меню
(за деца от 1 ½ до 3 год.)
Сутрин – макарони със сирене и компот или чай, сирене, мед, краставица и хляб, или мляко, бисквити и моркови.
Обяд – супа от коприва, агнешко с грах, салата от маруля и лук, ябълка и хляб или супа с топчета, яйца със спанак, салата от моркови, компот и хляб, или пролетен борш, кюфтета с доматен сос, салата от маруля, ябълка и хляб.
Следобедна закуска – баница със спанак или млечен крем, ябълка или торта от бисквити и нектар
Вечеря – мусака от спанак с ориз, квасено мляко, хляб или задушени зеленчуци, малеби, хляб или домати с ориз, макарони на фурна и хляб
Пролетен борш
Продукти: 1 малък картоф, ½ морков, 1 резен целина, ¼ глава кромид лук, 1 шепа спанак (лапад или киселец), ½ домат, 2 чаени лъжички кисело мляко, 1/5 яйце (разбийте го предварително и отделете малка част), сол.
Приготовление. Измийте добре и нарежете наситно моркова, целината и лука и ги пуснете да се варят в подсолената вода. След 10–15 мин добавете нарязания на кубчета картоф, нарязания на ивици спанак и настъргания домат. Оставете супата да се вари в плътно похлупен съд. Накрая добавете застройката от млякото и яйцето, сварена на водна баня.