Думата „колики” идва от гръцката kolikos, която означава болки в дебелото черво. От тях малкото човече получава спазми в червата и газове. Обикновено те се появяват през 2-рата седмица след раждането и продължават до 3-ия месец. Страданието е най-изразено вечер и след хранене. Детето става неспокойно, плаче силно и пронизително. Свива крачета и стиска юмручета, присвива очи. Обикновено коремчето му е подуто, а червата къркорят.

За съжаление, каквито и мерки да вземете, мъничето ще поема въздух по време на храненето. Погрижете се детето да се оригва след всяко хранене. Повдигнете бебето, като придържате главата му, облегнете го на рамото си и леко потупайте гръбчето му. Рамото ви да оказва лек натиск върху стомаха. Възможно е да отнеме време - бъдете търпеливи.

  • Съвети относно навиците на мама

В борбата срещу коликите не участва само вашето мъниче, всъщност и вие сте главно действащо лице. Важно е да направите онова, което зависи от вас. Може би вече се досещате – става дума за менюто и хранителните навици. Избягвайте газираните напитки, както и вари вата, зелето, царевицата. Не прекалявайте с прясното мляко, въпреки че ще чуете, че от него кърмата потича като река. Ограничете фъстъци те, кафето и шоколада.

  • И още…

Можете да опитате да се преборите с коликите и като загреете малчугана. Използвайте пелена, която сте затоплили предварително. Гушнете детето и го притиснете до корема си. По същия начин идва на помощ и опцията със затоплените бебешки костилки (поставят се върху коремчето на бебчето). Не пречи да тествате и идеята за прием на чай от копър и анасон.

БЪДЕТЕ ЧАСТ ОТ ОБЩНОСТТА НА 9 МЕСЕЦА ВЪВ VIBER

  • Не на последно място

Помислете за избор на подходящи капки за колики, които да добавяте към храната на бебето. Уверете се, че формулата на капките повлиява храносмилателните функции на стомашно-чревния тракт и съдейства за избягване на напрежението в стомаха.