Здравословният бебешки сън е ключов за правилното развитие на малчо, за неговите жизнени игри, а също и за емоционалното му състояние. Възможно ли е да бъде той такъв още от първия ден и как да се погрижим бебето да има здрав и пълноценен сън? Отговори на тези и други въпроси по темата получихме от Елена Чапалова, лекар и сертифициран консултант по детски сън, създател на "Нани, нани, бебе" - първият център по детски сън в България. Тя беше гост в предаването ни, сподели своя опит и ни разказа много любопитни подробности относно бебешкия сън.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА КАНАЛА НА 9 МЕСЕЦА В YOUTUBE
Времето, прекарано с нея, за нас беше истинско удоволствие. Сигурни сме, че разговорът ни помогна на много бъдещи и настоящи родители да се ориентират в ситуацията и да научат всичко за съня на мъника от 0 до 2 годинки.
В началото концентрирахме вниманието си върху новородените. Елена ни разказа какво е характерно за сънят на най-малките бебета и ни разкри, че "едно новородено бебе, което е на 1 месец, често спи по 15-16-18 часа на денонощието". Тези часове постепенно започват да се съкращават. Новородените имат много голям дял дневен сън, те спят страшно много през деня, докато нощем сънят им е по-кратък. Много характерно в този първоначален период е, че бебетата се раждат без вграден ритъм ден-нощ.
Защо някои бебета се будят често нощем и има ли повод за притеснение? Отговор получихме и тук. Ако едно бебе на 4 месеца, например, се буди по 6-7 пъти на вечер и това продължи повече дни, дори месеци, има 4 основни групи фактори, които може да бъдат причина:
- нещо в дневния режим на бебето не е оптимално за него (преумора, късни дремки, дълга продължителност сън през деня);
- хранене и прием на течности през деня;
- нещо в условията за заспиване и организирането на съня (напишканата пелена, например, често дразни бебето и го кара да се буди често);
- начинът на заспиване.
Разбира се, внимание обърнахме също и на нощните хранения. Научихме че, не просто не е грешка да будим детето нощем, за да го нахраним, а дори е задължително да го правим, особено в първите дни.
Елена ни разказа повече и за кратките дневни дремки. Много полезни съвети, ценни насоки и любопитна информация присъстваха по време на разговора ни.
Ако темата ви вълнува, а сте пропуснали нашата среща, може да гледате предаването още сега:
ПРОЧЕТИ ОЩЕ
- След двугодишно прекъсване се състоя традиционният празник на Надеждата
- Стефани - чакана и мечтана, родена преждевременно и 29 дни отделена от мама
- Училище за родители - Първи грижи за бебето у дома с Теодора Артинова
- Училище за родители - Бременност и летни наразположения с д-р Александър Кобаков
- Уникална дата белязва прегледите и раждането на малката Алина