Приблизително 10% от всички новородени в България се раждат преждевременно или преди 38-та гестационна седмица (г.с.), споделят от УМБАЛ "Александровска".
Рисково-новородени са децата, родени преди 32 г.с. и/или с тегло под 1500 гр., обясни началникът на Клиниката по очни болести в УМБАЛ "Александровска" проф. Александър Оскар. Той поясни, че тези деца имат значително висок риск за развитие на различни увреждания, сред които и ретинопатия на недоносеността - водеща причина за тежко зрително увреждане и слепота при децата по целия свят.
9 месеца препоръчва
DIFFERENT BIOTIC
По своята същност, заболяването се развива в резултат на недоразвитото ретинално кръвообръщение, като рискът за развитието му нараства пропорционално на гестационната възраст и теглото при раждане.
Въпреки огромните съвместни усилия на неонатолозите и офталмолозите в България, между 20-30 деца всяка година развиват тежка форма на ретинопатия, която е причина за сериозна, необратима увреда на зрението на новородените, подчертава специалистът. По думите му скринингът на всички рисково-родени деца, родени преди 32 г.с. и/или с тегло под 1500 гр., както навременното диагностициране на заболяването и адекватното лечение, са в основата на предотвратяването на тежкото и необратимо инвалидизиране на децата.
Днес офталмолозите на УМБАЛ "Александровска" оперираха недоносено бебе, родено в 26 г.с. и тегло при раждането под 1000 гр.30846