За първи път в света две чернокраки порчета са родени от клонирано животно. Майката Антония е създадена от стара тъканна проба.
Родиха се гигантски близначета - запознайте се с тези сладки панди
Антония и нейните сестрински клонинги, Елизабет-Ан и Норийн, са създадени с помощта на замразени клетки на пора Уила, умрял през 1988 г. Генетичен материал е запазен благодарение на Frozen Zoo към Алианса за дивата природа на зоопарка в Сан Диего. Нейната ДНК съдържала три пъти генетичните вариации, открити в съвременните чернокраки порове (Mustela nigripes).
Всички живи днес чернокраки порове се раждат само от седем индивида. Намаляването на генетичното разнообразие ги излага на риск от определени болести, включително горска чума и вирус на кучешка чума. Крайната цел на тези сложни комбинации е чрез връщането на генетиката на Уила в генофонда учените да могат да защитят бъдещето на вида чрез връщане на разнообразието, необходимо за дългосрочно възстановяване.
Чудо! Здрави и естествено заченати четиризнаци се родиха в Любляна
Бебета порове на практика са правени 35 години, припомнят зоолозите. Скъпоценните порчета са родени в Националния зоопарк Смитсониън и института по консервационна биология (NZCBI) във Фронт Роял, Вирджиния, и екипът разбираемо е възхитен.
„Успешното размножаване и последващото раждане на поколението на Антония бележи основен крайъгълен камък в опазването на застрашените видове“, казва Пол Маринари, старши куратор в NZCBI на Smithsonian. „Многото партньори в Програмата за възстановяване на чернокраки порове продължават своите вдъхновяващи усилия да спасят този вид и да бъдат модел за други програми за опазване по целия свят.“
Всеки ден в Египет се раждат 3000 бебета
Екипът, който стои зад създаването на бебетата, има за цел и опазването на местообитанията, управлението на болестите и в крайна сметка повторното въвеждане на порове в дивата природа.
Източник: https://spisanie8.bg/