Синдромът на поликистозните яйчници, за съжаление, е все по-често срещано състояние, особено сред момичетата в тийнейджърска възраст и младите жени. Лично аз, в своята практика, също `забелязвам, че дамите, страдащи от поликистоза, се увеличават. Затова смятам, важно е, да опитам да разясня причините за патогенеза и потенциалните рискове за здравето на жената от поликистозния овариален синдром.
Как родилките да възстановят обичайното си тегло след раждането
Какво представлява?
Състоянието обикновено се характеризира с нередовен цикъл или липса на менструация, което сигнализира, че нещо в тялото на жената не е наред. Имайте предвид, че редовният, нормален като продължителност и интензитет, неболезнен цикъл е един от маркерите на общо физиологично здраве при жените. При страдащите от поликистоза дами се наблюдава образуване в яйчниците на пълни с течност торбички, наричани ,,фоликули‘‘, които обграждат яйцеклетките. Това явление е причинено от свръхпроизводството на хормони - андрогени. Трябва да се знае - ако този хормонален дисбаланс не бъде овладян навреме, може да доведе до репродуктивни проблеми на по-късен етап от живота на жената, но и не само.
И още…
Освен нередовен или липсващ цикъл, жената може да наблюдава и други симптоми - наличие на акне, хирзутизъм (прекомерно окосмяване) и/или андрогенна алопеция (косопад) и наднормено тегло. Тези симптоми причиняват стрес и влошават качеството на живот на жената, затова синдромът на поликистозните яйчници има и силно изразен психо-емоционален ефект върху нежния пол.
Синдромът на поликистозните яйчници има и генетична обусловеност, като е установена тясна връзка между затлъстяването и заболяването въз основа на епидемиологични данни и генетични изследвания. Много често при дамите, страдащи от синдром на поликистозните яйчници, се открива и инсулиновата резистентност, което повишава риска от възникване на сериозни животозаставащи заболявания.
Синдромът на поликистозните яйчници е типичен пример за метаболитно разстройство, свързано с инсулинова резистентност и повишен риск за развитие на диабет тип 2, нарушен глюкозен толеранс, дислипидемия, неалкохолна чернодробна стеатоза и обструктивна сънна апнея.
Въпреки че синдромът на поликистозните яйчници може да се прояви на всеки етап от репродуктивния живот на жената, той често се развива по време на юношеството. При диагностициране на заболяването е важно да се знае, че без промяна в хранителния режим на жената, е невъзможно да се постигне удовлетворяващ ефект.
Гурме бебе с шеф Силвена Роу. Малкото дете и вкусът към добрата храна
Препоръчвам цялостна промяна в начина на живот, включително увеличаване на двигателната активност и подобряване на хранителните навици. Тези промени не само могат да доведат до загуба на излишното тегло, повишаване на инсулиновата чувствителност, но също така водят до нормализиране на хормоналния баланс и възстановяване на редовната менструация.
Захарен диабет при забременяване и бременност
Моите клиенти с поликистоза често имат по-високи от нормалните нива на инсулин. Знаем, че инсулинът е хормон, който се произвежда в панкреаса, и който помага на клетките в тялото да превърнат захарта (глюкоза) в енергия. Ако тялото не произвежда достатъчно инсулин, нивата на захар в кръвта се повишават. Това може да се случи и при наличие на инсулинова резистентност, тъй като тялото не може да използва ефективно инсулина, който произвежда.
Ако една жена страда от инсулинова резистентност, нейното тяло синтезира високи нива на инсулин в опит да поддържа нормални нива на кръвната захар. Твърде високите нива на инсулин могат да накарат яйчниците да произвеждат повече андрогени, като тестостерон например.
Под контрол или в риск – висока кръвна захар през 9-те месеца
Инсулиновата резистентност може да бъде причинена и от наличие на наднормено тегло. От друга страна инсулиновата резистентност често затруднява редукцията на теглото, поради което жените, страдащи от синдром на поликистозните яйчници, нерядко срещат затруднения при опитите да отслабнат.
Първата стъпка – оптимизиране на диетата
Тук не говорим за гладуване, а за премахване на храните, които подсилват инсулиновата резистентност, а именно - захар и сладкарски изделия, тестени изделия с рафинирано брашно, пържени храни, полуфабрикати, подсладени напитки и др.
Когато моите пациенти заменят тези храни с повече пресни плодове и зеленчуци, полезни мазнини и съдържащи достатъчно фибри храни, скоро започват да усещат облекчаване на симптомите, регулиране позивите на глад, подобрение на настроението и оптимизиране на теглото. Това се дължи на факта, че тези храни имат положителен ефект върху метаболизма на захарта, хормоналния баланс, енергийните нива, настроението и репродуктивното здраве на жените.
Храните с високо съдържание на фибри могат да помогнат в борбата с инсулиновата резистентност, тъй като те намаляват ефекта на захарта върху кръвта и забавят нейното усвояване от организма. Сред най-полезните храни с високо съдържание на фибри са:
- Зеленолистни зеленчуци (спанак, кейл, рукола);
- Кръстоцветни зеленчуци (броколи, карфиол и брюкселско зеле);
- Кореноплодни зеленчуци (моркови, червено цвекло);
- Зелени и червени чушки, тиквички;
- Варива (боб, нахут и леща);
- Ядки (бадеми, орехи, лешници);
- Горски плодове (малини, къпини, боровинки);
- Банани, ябълки и круши;
- Тиква и др.
Изключително важни за диетата на дамите, страдащи от синдрома на поликистозните яйчници, са и противовъзпалителните храни. Това са храни, които могат да намалят ефекта от хроничните възпалителни процеси, съпътстващи състоянието синдром на поликистозните яйчници. Такива храни са боровинки, ягоди, малини, домати, спанак, селъри, лимони, куркума, джинджифил, ленено семе, бадеми, орехи и др.
От друга страна е важно да се изключат от менюто или поне да се сведат до минимум храните, причиняващи и усилващи възпалителните процеси в тялото. Възпалителни за тялото храни са:
- рафинираните въглехидрати (бял хляб, паста, сладкиши);
- захарта (включително захароза, фруктозен сироп, декстроза);
- мляко и млечни храни;
- преработени месни храни;
- алкохол;
- кофеин;
- трансмазнини.
Всички те не само причиняват възпаление, но и изострят инсулиновата резистентност. При изключване на храни от диетата трябва да се направи консултация с хранителен специалист, който да изготви хранителен режим с подходящи здравословни алтернативи, в противен случай има риск от развитие на хранителни дефицити.
Да не забравяме, че и микробиомът може да играе съществена роля при лечението на синдрома на поликистозните яйчници, а както знаем - здравето започва от червата. Повечето от проучванията, проведени досега, които съм лично аз съм чела, са фокусирани върху връзката между чревните бактерии, половите хормони и инсулиновата резистентност. Установено е, че и микробиомът на долния генитален тракт също бива засегнат от промени при пациенти със синдром на поликистозните яйчници. Всичко това ни показва, значимостта на балансирането на микробиома в храносмилателната, отделителната и половата система за постигане на положителни резултати при лечението на синдрома на поликистозните яйчници. Това означава, че жената трябва да включва в менюто си повече пробиотични храни (ферменти, кисело веган мляко, туршия) и пребиотични храни (плодове, зеленчуци, варива, ядки, семена), както и да приема подходящи пробиотични добавки, но само след консултация със специалист физиолог и диетолог, тъй като пазарът е буквално залят от подобни добавки, но не всички са еднакви и имат положителен ефект.
Още от решението…
При лечение на поликистозни яйчници е важна не само промяната в хранителните навици, но и в някои житейски такива. Препоръчвам ежедневни физически упражнения и повече движение на открито, особено когато жената прекарва голяма част от деня на бюро пред компютър. Съчетаването на увеличена физическа активност и намален прием на рафинирани въглехидрати може съществено да намали инсулиновата резистентност, да доведе до желаната редукция на теглото, да подобри редица от симптомите на поликистоза като акне и не на последно място, да подобри овулацията и репродуктивните способности на жената.
ВНИМАНИЕ
Ако страдате от акне, нередовен цикъл и/или устойчиво и/или прогресивно нарастващо телесно тегло, може би се касае за поликистозен овариален синдром. Не губете време, консултирайте се със специалист - възстановете баланса на своите хормони и да съхраните своето репродуктивно и общо физиологично здраве!