Агенция по заетостта стартира нов прием на заявления от родители и безработни лица по проекта „Родители в заетост“, информират от институцията. Основната цел на мярката е да продължи подкрепата за осигуряване на по-добър баланс между професионалния и личния живот на родителите чрез осигуряването на безплатен детегледач. Освен възможностите за полагане на грижи за отглеждане на деца, ще бъдат предоставени и услуги за улесняване достъпа до заетост. По този начин ще бъде осигурена превенция на отсъствието на родителите от пазара на труда.
Проучване сочи, че химикалите в продуктите за лична хигиена водят до преждевременно раждане
Одобреният проект се реализира по програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд+, а неговият финансов ресурс е от 24 млн. лева.
Родителите, които могат да се включат в проекта, са разделени в следните няколко групи:
Родители на деца от 0- до 5-годишна възраст (вкл. многодетни и/или самотни родители), незаписани в детска ясла/градина, които имат осигурено работно място по трудово/служебно правоотношение или са самостоятелно заети/самоосигуряващи се лица, но към момента полагат грижа за децата си и не са се върнали на работа и ползват отпуск;
В този случай детегледачът ще получава трудово възнаграждение в размер на минималната работна заплата, като се поемат и дължимите от работодателя осигурителни вноски. Допълнително възнаграждение, в размер на ½ от минималната работна заплата, се предвижда за детегледача, в случай че полага грижи за второ или повече деца от семейството.
Многодетни родители и/или самотни родители на деца от 0- до 12-годишна възраст, които са се върнали на работните си места и децата им посещават детски ясли/градини, както и училище.
Трудовото възнаграждение на детегледача е в размер на ½ от минималната работна заплата, като се поемат и дължимите от работодателя осигурителни вноски за лицето, полагащо грижи за едно дете до 4 часа на ден. Допълнително възнаграждение, в размер на ¼ от минималната работна заплата, се предвижда за детегледача, в случай че полага грижи за второ или повече деца от семейството.
Безработни лица, регистрирани в бюрото по труда, които са родители на деца от 0- до 5-годишна възраст, незаписани в детска ясла/градина (грижата е допустима до 8 часа на ден), или многодетни или самотни родители на деца от 0- до 12-годишна възраст, посещаващи детски ясли/градини, както и училище (грижата е допустима до 4 часа на ден).
През май стартира електронното записване за първокласници в Стара Загора
Лицата, които могат да кандидатстват за детегледачи по проекта, са търсещи работа безработни лица, които не получават пенсия за осигурителен стаж и възраст.Както досега, след одобрение от страна на родителите, с детегледача се сключва трудов договор с работодател Агенцията по заетостта за срок до 18 месеца или до навършване на 5-/12-годишна възраст на детето, или до приключване на проекта.
Родителите и безработните лица (детегледачи) могат да подават своите заявления за включване в проекта само по електронен път чрез подаване на електронно заявление или тук. Електронното заявление ще бъде налично в периода на прием на заявления на официалната интернет страница на Агенция по заетостта в създаден нов банер с наименование Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 г. Линкът може да бъде достъпен през проект „Родители в заетост“, а заявления ще се приемат до изчерпване на финансовия ресурс.
Повече информация може да бъде намерена и в бюрата по труда в цялата страна.
Източник: https://bnr.bg/
ПРОЧЕТИ ОЩЕ
- Коремче след раждането: вземи се в ръце, колкото и трудно да е - бачкай!
- Певицата Глория: По време на бременността качих 25 килограма от безконтролно ядене
- Красимира и Димитър, чиято любов се роди във Фермата, чакат бебе
- Кампания Точица Любов ще зарадва бъдеща майка с подарък фетална морфология
- Майчин дом стартира кампания за безплатни прегледи
- Д-р Тодор Тодоров: Ключът към здравото дете е закаляването
- Дом за хора със Синдром на Даун отвори врати в София
- 6 яйцеклетки, 6 ембриона и първи опит Кая