Точно си мислите, че сте свикнали с новата си роля и сте изградили рутина и свой ритъм, и… ново предизвикателство – колики!
Не се притеснявайте, няма да е за цял живот. Ще мине, за да отстъпи място на други предизвикателства. Повечето бебета ги надрастват на възраст около 3-4 месеца. Какво да правите дотогава?
И на бебето никак не му е лесно...
Тъкмо и то е привикнало към новия свят, в който се е озовало ииии „Ама каква е тая пронизваща болка“?! Как да си каже, горкото? Ами с плач... Пронизващ, като самата болка. И сърцето на мама я боли.
Ето какво споделят с „9 месеца“ майки, преминали през този проблем:
„Истината е, че на някои бебета нищо не им помага. Дъщеря ми, „по учебник“, не е имала колики, защото не е ревала с часове и дни. Хората дават едно, второ трето, кой каквото каже. В желанието си да помогнат на бебето и на себе си. И след месец, два, три, дадат нещо ново и хоп - бебето се поуспокои! И те си мислят, че е от това, та започват да го препоръчват и на други. Само дето то се е успокоило, защото просто са почнали да отминават. Смятам, че кърмените деца имат по-малко проблеми с коремчетата. Ей това е истината за коликите. И акушерката ми каза, и аз се убедих. Но и всяко дете е различно. Така е и с характера. Има по-спокойни и по-ревливи бебета.“
- Вероника, майка на момиченце на 5 м.
„С по-голямата ми дъщеря, Габи, коликите започнаха 5 дни след раждането и продължиха до 5-ия месец до захранването ѝ. Тя беше около месец на кърма и после премина на адаптирано мляко. Коликите бяха меко казано жестоки, защото тя пищеше от болка. Дала съм може би всичко на пазара, но нямаше никакъв ефект. Вече след захранването преминаха нещата, но започнаха много проблеми с червата до определена възраст. И като цяло, според мен, тя си има проблем с червата, за да има толкова сериозни колики. Ирина, по-малката, от своя страна, нямаше никакви колики. Тя беше около 2 месеца на кърма и после премина на адаптирано мляко. Нито с едното, нито с другото е имала колики и не е имала проблем… За себе си мога да кажа обаче, че се хранех доста различно през едната и през другата бременност. Не знам доколко това е имало ефект върху коликите на децата после.“
- Иванка, майка на две дъщери - на 6 г. и на 2 г.
Според статистиката, коликите засягат около 25 процента от кърмачетата. Ако четете това, то значи вашето бебе влиза в тази статистика.
Какво ги причинява?
Колкото и невероятно да звучи, все още няма категоричен отговор на този въпрос, а и няма тест, който официално да потвърди, че бебето има колики.
За да стигнете до причината, е добре да познавате всички възможни фактори, които могат да предизвикат колики, и да опитате да ги елиминирате един по един.
Възможни причини за колики:
• Алергия към мляко. Бебето може да има непоносимост към белтъка на кравето мляко. Децата с това състояние не понасят суроватъчен или казеинов белтък (или и двата), които се съдържат в кравето мляко. Те често плачат по време на хранене и може да се забележи кръв в изпражненията им.
• Диетата на майката. Ако кърмите, коликите може да са реакция на храните, които консумирате. Опитайте да изключвате по една потенциално дразнеща храна (като кофеин, соя, риба, ядки, яйца, млечни продукти, пшеница) и наблюдавайте дали плачът намалява. Важно е да се консултирате с педиатър, преди да направите драстични промени в храненето си. Все пак обаче няма доказателства, че премахването на определени храни ще реши проблема, ако бебето просто е неспокойно или не спи добре.
• Прехранване. Някои бебета плачат, ако са преяли. Признаци за прехранване включват отблъскване на гърдата или бутилката преди края на храненето, както и прекомерно повръщане. Бебето се нуждае от няколко часа между храненията, за да се изпразни стомахът му. Много родители, в стремежа си да успокоят плачещото бебе, продължават да го хранят, но това може само да влоши неразположението му.
• Газове. Болезненото подуване от газове може да е причина за непрестанния плач. Трудно е обаче да се каже дали газовете причиняват коликите или коликите водят до поглъщане на повече въздух, което пък увеличава газовете. Става омагьосан кръг.
• Тютюнев дим. Бебетата на майки, които пушат по време на бременността или след раждането, както и тези, които живеят в домове с пушачи, са по-склонни към колики.
• Бебето не може да се успокои само. Това може да е просто етап от неврологичното развитие. Някои бебета имат незряла нервна система и просто не могат сами да се успокоят.
Не бива да се изключва и гастроезофагеалният рефлукс (ГЕРБ). Рефлуксът може да предизвика плач, който може да бъде сбъркан с колики. Разликата е, че при колики плачът обикновено е по-силен вечер и може временно да се успокои, ако гушнете бебето или му дадете биберон. При рефлукс обаче бебето често отказва да суче или да пие от бутилка, извива гръбчето си назад и плачът му е по-свързан с храненето.
Средства срещу колики
Няма универсално средство, което да премахне симптомите на бебешките колики напълно или да действа всеки път. Някои методи може изобщо да не помогнат на вашето дете, докато други могат да се окажат истинско спасение. Важно е да изпробвате различни подходи и да откриете кое работи най-добре. Можете да опитате някое или всички от следните средства, за да успокоите бебето, да намалите интензивността на плача и да си върнете малко спокойствие.
Медикаменти и добавки
• Антигазови медикаменти. Безрецептурни лекарства за облекчаване на газовете, известни още като капки срещу колики могат да намалят симптомите на коликите. Тези медикаменти обикновено са безопасни. Консултирайте се с лекаря си, преди да дадете каквото и да било на детето.
• Пробиотици. Някои колики могат да бъдат причинени от дисбаланс на „добрите бактерии“ в храносмилателния тракт. Тъй като пробиотиците спомагат за поддържането на този баланс, някои педиатри ги препоръчват за бебета с колики – освен ако детето няма непоносимост към млечни протеини или проблеми с имунната система. Въпреки че ефективността им е спорна, някои лекари смятат, че пробиотиците могат да намалят образуването на газове, което също може да помогне при колики.
• Залъгалка. Бебетата обичат да сучат, така че можете да опитате да ги успокоите със залъгалка, дори ако обикновено не я използвате. Ако бебето не приема залъгалка, може да пробвате да му предложите да суче палеца си или ръчичката си.
• Масаж на коремчето или нежно разтриване. Докосването може да помогне за облекчаване на коликите. Поставете бебето по корем върху коленете си и внимателно разтрийте гърба му, за да подпомогнете освобождаването на газове. Можете също така да направите нежен масаж, като бавно погалвате крачетата, гърба, ръчичките, гърдите и лицето му.
• Дръжте бебето изправено по време на хранене. Вертикалната позиция може да намали количеството въздух, което поглъща. Често оригвайте детето, тъй като това може да помогне за намаляване на газовете и облекчаване на коликите.
• Смяна на адаптираното мляко. Ако храните бебето с адаптирано мляко, можете да опитате такова с хидролизирани протеини, особено ако има съмнение за алергия към краве мляко. В някои случаи тази промяна може да има значителен ефект, но трябва да се консултирате с педиатър преди да смените млякото.
• Топла вана. Топлата вода може да помогне на бебето да се отпусне и да намали плача.
В действителност, някои родители никога не успяват да открият точната причина за коликите, колкото и да се стараят. Ако се намирате в тази ситуация, запомнете, че това не отразява по никакъв начин способността ви да бъдете добър родител. Коликите остават загадка дори за най-опитните педиатри. Най-важното е да правите всичко възможно, за да се грижите за бебето и да отговаряте на нуждите му – това ви прави страхотен родител, независимо дали бебето има колики или не.