Раждането е минало, изписали са ви от болницата и вече сте у дома с вашето бебе. В началото, всяко новородено спи почти през целия ден и през нощта, буди се само за хранене - няколко пъти на денонощието. За родителите е трудно да определят колко трябва да бъде продължителността на бебешкия сън и колко често е добре да бъде будно бебчето. Поначало режимът му все още не е съставен и понякога то се обърква, разменяйки деня и нощта. Средно бебето ще спи 7 - 8 часа през деня и 9 часа през нощта. Повечето бебета до 3-месечна възраст не спят без прекъсване през нощта. Причината, е че коремчетата им са малки и се будят на всеки няколко часа, за да бъдат нахранени. Не е необходимо да будите бебето, за да яде, освен ако това не е препоръчано от педиатъра, поради някаква причина. Все пак, добър съвет е и да не оставяте новороденото да спи непрекъснато (повече от 5 часа). Наблюдавайте внимателно съня на бебето. Ако то спи продължително и се буди внезапно, може да има някакво здравословно неразположение. Никога не хранете бебето, докато е легнало - това е погрешна практика, която може да доведе до задавяне.
БЕБЕТО Е ТУК - КАКВО СЕ СЛУЧВА В ПЪРВИТЕ МИНУТКИ ОТ РАЖДАНЕТО МУ?
- Кои са основните фази на бебешкия сън?
Бебетата, както и възрастните, имат различни фази на съня си. По време на тях бебето може да мърда или да лежи неподвижно. Тези фази се формират още по време на бременността. Ето и кои са те:
REM (rapid eye movement) - през тази фаза бебето сънува и очите му се движат по клепачите. Въпреки че средно сънят е около 16 часа на денонощие, REM отнема около половината от това време. При възрастните хора сънят и REM са много по-кратки.
Non- REM - при бебетата има 4 етапа:
1. Задремване, когато клепачите се затварят;
2. Лек сън, когато бебето се движи и може да се стряска и издава звуци;
3. Дълбок сън, когато бебето не се движи;
4. Много дълбок сън, когато бебето не се движи.
Сънят на бебето се редува по следния начин: етап 1 - етап 2 - етап 3 - етап 4 - етап 3 - етап 2 - REM. Този цикъл може да се повтори няколко пъти по време на съня. Бебето може да се събуди при прехода етап 3 - етап 2 и после трудно може да заспи (особено през първите месеци).
БЪДЕТЕ ЧАСТ ОТ ОБЩНОСТТА НА 9 МЕСЕЦА ВЪВ VIBER
- Етапи на събуждането
Събуждането при бебето също може да се раздели на два етапа.
• Първи етап - бебето е неподвижно и тихо, възприема звуци и гледки;
• Втори етап - бебето се активизира и започва да мърда, понякога започва да мрънка, да плаче и да се движи по-динамично, тогава е необходимо да му обърнете внимание, за да го успокоите. Добре е да бъде нахранено преди да достигне края на този етап - плача. Обикновено, при новородените плачът е сигнал, че бебето вече е гладно.
- Как да помогнете на вашето новородено бебе да заспи?
Първоначално бебетата нямат режим за сън и будене. Можете да помогнете на вашето мъниче, като следите за сигнали, които показват, че бебето заспива. Такива могат да бъдат:
• Търкане на очичките;
• Прозяване;
• Изнервяне.
Не всички бебета могат да заспят без чужда помощ. Много родители предпочитат да люлеят бебето на ръце или да го нахранят, за да заспи. Важно е да не оставяте новороденото да заспи в ръцете ви, защото това може да се превърне в негов навик. Освен това, когато го оставите заспало в леглото и поради някаква причина то се събуди, няма да може да заспи отново, без да се наложи пак да го вземете, за да го приспите в ръцете си.
- Кои са най-подходящите пози за сън на вашето бебче?
Според експерти най-правилната позиция за сън е по гръб.
Няколко съвета относно подготвянето на бебето за сън:
• Добре е бебето да спи на твърда основа, матрак;
• Махнете от леглото възглавнички, играчки и всякакви други предмети, които не са му необходими за съня;
• Главата на бебето трябва да е открита;
• Не слагайте бебето да спи на диван, възглавница или други меки повърхности;
• За предпочитане е да не слагате бебето да спи заедно с вас, поради риск да го натиснете или да падне от леглото;
• Дръжте леглото му близо до вашето, за да можете по-бързо да го нахраните, ако се събуди;
• Бебето трябва да е леко облечено, за да се избегне прегряването му;
• Добре е, когато бебето е будно, да се слага да стои и по корем, за да се развиват по-равномерно мускулите му, както и тилът му да не стане плосък.
Текст: Milenita May