Когато очакват дете, повечето жени се грижат внимателно за здравето си и ограничават приема на алкохол, вредни храни и опасни медикаменти. Много обаче не се сещат, че и любимата чаша чай също крие рискове. Колкото и да са полезни билките, в големи дози те могат дори да са опасни за бременните. Затова, ако решите да изпробвате бабини рецепти за облекчаване на сутрешното гадене например, преди всичко съгласувайте съставките с лекар, защото, дори и на пръв поглед безобидна, билката може да е вредна за вас. Имайте предвид, че на пазара има някои чайове, които са специално направени за бременни жени. Все пак няма достатъчно информация дали е безопасно да се приемат по време на бременност. Преди да пиете какъвто и да било чай, най-напред се консултирайте с лекар или билкар, на когото можете да се доверите (препоръчваме ви инж. Васил Канисков).

Внимание!

Най-опасни са билките, които са маточни стимуланти и могат да предизвикат дори спонтанен аборт. Някои растения съдържат стероиди, които могат да увредят плода, други са токсични, а някои могат да предизвикат преждевременни контракции.

КАЛКУЛАТОР ЗА ТЕРМИНА

Задължително избягвайте: туя, женско биле, синчец, пелин, пасифлора, зарасличе, седефче, хвойна, алое, анасон, шафран, змийско мляко, динка, горска ягода, сминдух, индийско орехче, кисел трън, ракитник, мъжка папрат, мускатово орехче...

Внимателно четете съдържанието на комбинираните чайове, дори на плодовите, защото женското биле например е идеалната добавка за чай от малини или ягоди. Добре е да знаете, че една чаша отвара от жълт кантарион едва ли би ви навредила, но две-три могат да предизвикат силни контракции.

Ограничете количеството на: жълт кантарион, иглика, лавандула, бял равнец, върбинка, маточина, глухарче, жасмин. Дори и широко използваните мащерка и мента във високи дози не са препоръчителни за бременни в първото тримесечие.

СЪВЕТИ ЗА ЛЕКА БРЕМЕННОСТ ОТ Д-Р АТАНАС МИХАЙЛОВ

Доайенът на българските лекари хомеопати у нас д-р Атанас Михайлов, който е и фитотерапевт,  дава успешно съвети на много хора, в това число бременни и майки, които кърмят, как да се справят с дадено заболяване чрез метода на природоориентирано отношение към здравето.

Ето какво съветва д-р Михайлов кърмещите майки с грип и висока температура, разказвайки истинска история от своята практика. Кърмачка с температура над 39,2 градуса вземала лекарства за спадане на температурата в продължение на 5 дни без никакъв ефект. Вече мислила да спира кърменето. Той й казал: „Никакво спиране!”. Препоръчал й в рамките на 1–2 часа да изпие 2 литра чай от липа. Още по-ефикасна е комбинацията от липов и бъзов цвят. Междувременно се поставят две грейки – едната на стъпалата, а другата на кръста. Лягате и се завивате с 5 одеяла. По желание можете да приемете и 1–2 аспирина. „На другия ден жената ми написа, че й минало като с магия”, допълва д-р Михайлов.

АЙДЪН МУСТАФОВ ЗА УСПЕШНОТО ЗАЧЕВАНЕ И БЕЗОБЛАЧНИТЕ 9 МЕСЕЦА

Важно уточнение: При някои дами (поради тромбофилия или предразположеност към прееклампсия) се налага редовен прием на аспирин - в този случай, терапията се изпълнява според насоките на хематолог, акушер-гинеколог, резултати от доплер, както и определени кръвни изследвания. Подобни бременности се следят по-често, а срещата със специалист по фетална морофология (4-5 пъти през 9-те месеца) е силно препоръчителна. Не рискувайте своето здраве със самолечение и прочетени съвети из форуми за бъдещи родители. Винаги се консултирайте със специалист!

По време на бременността ефикасно средство при гадене и проблеми с храносмилателната система е джинджифилът. Люцерната, приемана като чай, също е полезна, а действието на копривата – чудодейно. Добре е обаче да я избягвате през първите месеци на бременността, защото може да стимулира контракции или спонтанен аборт в ранните месеци.  Тя е богат източник на калций, желязо, каротин и витамин С. Освен заради съдържанието й на желязо, копривата се препоръчва и заради способността й да облекчава крампите в мускулите. Тя подпомага работата на бъбреците. Вкусното и полезно растение е лек и при друг често срещан проблем на майките – хемороидите. Укрепва кръвоносните съдове и подобрява устойчивостта на вените. Ценната зеленилка намалява кръвотечението и е особено полезна след раждането, когато много млади майки се борят с кръвоизливи. Според народната медицина тя увеличава и количеството кърма.

ПРОФ. ГЕОРГИ ПОПОВ ЗА ВИРУСИТЕ, СТРЕСА, ИМУНИТЕТА - СЪВЕТИ КАК ДА СЕ ОПАЗИМ

 Листа от малина – сварени като чай или инфузия, са най-широко използвани при бременност. Действат благоприятно на тонуса на матката, подобряват млечната секреция, намаляват гаденето и облекчават болката. Не бива да прекалявате с количеството!

 Глухарчето и лайката също са полезни. Листата на глухарчето засилват и подобряват функцията на бъбреците и помагат на организма да се освободи от задържането на течности, а лайката повдига духа и успокоява нервите. И двете обаче не бива да се приемат в големи количества или продължително време.

Чай от коя билка да пием, за да се преборим с настинка?

Ако сте бременни и се борите с настинка, наблегнете на бъзов и липов цвят за изпотяване, мащерка и борови връхчета при кашлица, лайка при болно гърло, салвия (градински чай) – също при болно гърло. Тази билка укрепва имунитета и е антивирусна. Направете чая, като сипете 2 с.л. от билката в 500 мл вряла вода и оставите да се запари 10 мин. Може да се пие директно или да се подслажда.

Стимуланти и подправки

Трябва да бъдете внимателни и с всякакви имуностимуланти. Дори и редовно да приемате такива и винаги да оказват благоприятно влияние върху здравето ви, когато очаквате дете, най-добре е да ги ограничите. Най-популярните съдържат жен-шен и ехинацея, които в големи дози могат да доведат до хормонални смущения. Не забравяйте, че и много от подправките като шафран, канела и карамфил могат да имат странични ефекти за бременните. Разбира се, не е нужно да започнете да ядете всичко безвкусно, просто внимавайте с количествата.

Силни миризми

Факт е, че дори красивите ароматни цветя могат да доведат до неразположение. По време на бременност жените са изключително чувствителни към каквито и да са ухания и често се дразнят от по-силните. Затова избягвайте да държите в дома си букети или саксии с прекалено ароматни цветя като люляк, зюмбюл, божур. Същото важи и за етеричните масла. Терапия или масаж с неподходящо масло най-вероятно ще ви докара гадене вместо релаксация. Избягвайте етерично масло от мента, канела, мащерка и розмарин. Ако все пак не искате да се отказвате от любимите си процедури, изберете тези, които са най-поносими за бременните.

Специалистите препоръчват етерични масла от:

здравец – зарежда с енергия;

лавандула – действа релаксиращо;

жасмин – повдига настроението;

портокалов цвят – дава сили.

 

Текст: Драгомира Иванова