До средата на миналия век повечето раждания в България, особено по селата, са се извършвали в домашна обстановка, като близките на раждащата са се опитвали да запазят в строга тайна родилния акт. Приемало се е, че ако външен човек узнае за него, процесът може да се усложни. Ако тайната не е можело да се запази, трябвало е да се изпълнят определени действия, чрез които да се предотвратят усложненията.
За да помогне на бъдещата майка, този, който е узнал за раждането, трябва да плюе в чаша и тази плюнка, примесена с вода, да се изпие от жената. Ако това е съпругът й, той е трябвало да отиде при раждащата, да хване полите на ризата й, след което тя се е освобождавала от родилните болки и детето се е раждало. Бабата, която е помагала при раждането, е носела различни билки и мехлеми.
На бъдещата майка й давали да пие вода, в която всички домашни са натопявали ръцете си, вода, в която са били угасени живи въгленчета или е била натопена билката Богородична ръчица. През дрехите на раждащата са промушвали совалка или яйце, изсипвали са през пазвата й вода, която е минала през совалка. Когато раждането се е бавело, са правели магия против „заклопване”. Изпращали са млада жена да нахрани кон (расов, породист). Бъдещата майка му е давала да яде ечемик направо от престилката си.
Вярвало се е, че нахраненият кон й дарява сили да роди.
Щом детето дойдело на белия свят, са внимавали то да не докосне земята. Ако паднело, ще е лошо, нехранимайко, ще е сиромашко и нещастно цял живот.
Веднага след раждането новороденото внимателно се е оглеждало. По традиция в Европа вярват, че ако бебето се е родило с „було”, „риза”, ще има късмет в живота. Българите са вземали парченце от тази “риза” и са го изсушавали, а след това са правели амулет, който е пазел от куршум.
Особено значение е имала и плацентата, наричана „последък”. По нея е можело да се гадае колко още деца ще има майката.
Европейските народи също съхраняват някои обредни практики, свързани с родилния акт.
Поляците са слагали новороденото до печката, за да бъде къщовник. Чехите и словаците дълго са съхранявали древната римска традиция да оставят новороденото на земята, за да вземе живителна сила от нея. Германците са тупали бебето по гърба, за да изплаче по-силно. Веднага след раждането бащата е засаждал плодно дърво. По това как расте то, са следели и развитието на детето. Когато детето се е разболявало, първо са лекували дървото, а после и детето. Швейцарците са хранели току-що родилата жена със супа от черна кокошка, за да й даде сили да се възстанови.
Във Франция е бил разпространен обичаят „кувада”. В деня след раждането бащата на бебето е лягал на легло и символично е преживявал родилните болки и мъки на своята съпруга. Така той е приобщавал детето към себе си и го е признавал за свое. При италианците, когато родилните болки са започнели, бащата е излизал на двора и бавно е заколвал кокошка, защото се е вярвало, че както животът напуска птицата, така той изпълва детето. Португалците са били убедени, че ако новороденото е с дълги уши, ще доживее до дълбока старост. Белгийците внимателно са оглеждали новороденото, като са търсели белези по неговото тяло, които са предвещавали бъдещата му съдба.

9 месеца препоръчва
Lecoxen - крем иновация за по-добра ефективност в третирането на рани
Ако то има бяло петно по ноктите, са вярвали, че като порасне, ще стане безстрашен воин. Ако по време на първия си сън бебето спи с разтворени крака и ръце, ще е щедър човек, а ако е свито на кълбо – скъперник. Изключителна радост е предизвиквала рижавата коса на новороденото, защото това е било знак, че ще е белязано от Бога с много щастие. Ако детето е с гъста къдрава коса на челото, ще стане учен. Албанците са покривали лицето на новороденото с кърпа, за да не е безнравствен човек. Когато са чуели някой да ругае, назидателно казвали: „Явно майка ти не е закрила лицето ти, когато си се родил!” Шведите са поставяли в постелята на родилката парче дърво, за да й дава сили.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ
- Три за щастие - ново бебе е напът
- Ралица Генчева: Силата на жената е под кожата ѝ
- Д-р Георги Стаменов: Приемайте прегледа за рак на гърдата като нещо задължително
- Mадлен Aлгафари: За агресията са виновни родителите
- Скъпоценният коктейл за бебе и мама – кърмата
- Когато мама и тати са недоспали
- За позитивите да бъдеш млада майка – разказ от първо лице
- Направете вашето бебе ЗВЕЗДА... Сега!