Във връзка с очаквано високите температури, на 20 юни 2024 г. (четвъртък) и 21 юни 2024 г. (петък) доброволци на Столичната организация на Българския Червен кръст ще раздават безплатна бутилирана минерална вода на гражданите между 11:30 ч. и 13:30 ч.
Според проучване горещините на работното място увеличават риска от спонтанен аборт
Два са основните пункта, на които е планирано да действат доброволците на БЧК - при входа на НДК срещу бул. „Витоша“ и изхода на метрото и градинката срещу Софийския университет „ Св. Климент Охридски“.
Минералната вода е осигурена със средства на Българския Червен кръст. От организацията напомнят, че високите температури през летните месеци могат да поставят в риск здравето и живота на всекиго. Особено податливи на жегите са възрастните, хронично болните, бременните и децата.
Високите температури не бива да се подценяват - могат да имат сериозни последици за здравето
Дехидратация
Поради повишено потене при високи температури, организмът губи много течности и електролити, което може да доведе до дехидратация. Симптомите включват суха кожа, жажда, замаяност, тъмна урина и умора.
Топлинни крампи
Те се проявяват като болезнени мускулни спазми, особено в краката, ръцете или корема, вследствие на интензивна физическа активност при високи температури.
Топлинно изтощение
Това състояние включва симптоми като обилно потене, слабост, студена и влажна кожа, слаб пулс, мускулни крампи, гадене и главоболие. При тежки случаи може да се стигне до припадъци и загуба на съзнание.
Има ли у нас тигрови комари и опасни ли са те?
Топлинен удар
Това е изключително сериозно състояние, което може да има фатален край. Симптомите включват висока телесна температура (над 40 °C), замаяност, гадене, объркване, загуба на съзнание и чувство на изтръпване в крайниците. Топлинният удар е спешно медицинско състояние и изисква незабавна медицинска помощ.
Слънчев удар
Това е състояние, при което кожата става червена и болезнена, често със съпътстваща треска, дехидратация и чувство на общо неразположение.
Поради високи температури в Северна Македония бременните са освободени от работа
Как да се пазим?
Прием на течности
Пийте много вода през целия ден, дори ако не чувствате жажда. Избягвайте напитки с кофеин или алкохол, които могат да доведат до дехидратация.
Подходящо облекло
Носете леки, светли и проветриви дрехи. Използвайте шапки и слънцезащитни кремове с висок фактор, за да предпазите кожата си от слънцето.
Охлаждане
Стойте на сянка или в климатизирани помещения през най-горещите часове на деня (обикновено между 11:00 и 16:00 часа). Ако нямате климатик, използвайте вентилатори или охлаждащи компреси.
Специализиран кабинет по детско-юношеска гинекология отваря врати във Варна
Физическа активност
Избягвайте интензивна физическа активност на открито в най-горещите часове. Ако тренирате, правете го рано сутрин или късно вечер, когато е по-хладно.
Хранене
Консумирайте леки и лесносмилаеми храни като плодове и зеленчуци. Избягвайте тежки и мазни храни, които могат да повишат телесната температура.
Бъдете информирани
Следете прогнозата за времето и предупрежденията за високи температури. Не излизайте в най-горещите часове на деня, освен ако не е необходимо.
Особено важно е и да се обръща внимание на хората, които са по-уязвими към горщините. Към тази група спадат бебета, деца, бременни, възрастни хора и хора с хронични заболявания. Уверете се, че те са добре хидратирани и в прохладна среда.
Източник: https://www.puls.bg/
ПРОЧЕТИ ОЩЕ
- Когато мечтата ти е да бъдеш част от създаването на живота
- В 'Майчин дом' спасиха родилка с тежък хроничен дефицит на кръвни клетки
- Може ли детето ни да бъде богато
- Две братчета, прочели общо 500 книги, бяха отличени за читатели на годината
- Антоанет Пепе стана на 34 и скоро ще гушне своята 4-та рожба
- Майчинството вече ще може да се ползва от бабите и дядовците на детето