Зачервени бузи, сухи устни, грапави ръце – студеното време се отразява на кожата ни. Много родители се питат какви защитни кремове да употребяват за децата си през зимата. Според специалистите здравата детска кожа не е по-чувствителна през зимата, отколкото през топлото време. Обаче колкото по-студено е, толкова по-малко талк произвежда детската кожа. Това е причина бузките и ръчичките да са по-грапави през зимата.

ГЛАСУВАЙТЕ ЗА ''9 МЕСЕЦА''ЗА САЙТ НА ГОДИНАТА В КАТЕГОРИЯ - МЕДИЕН САЙТ

За предпазване детските лекари препоръчват мазни кремове с глицерин. Кремът се нанася на тънък слой по бузите, челото, брадичката и нослето малко преди излизане. Главният стресов фактор за бебешката кожа е смяната на студения външен въздух с топлината в помещенията. Идеално е да се поддържа вътрешна температура около 20 градуса, за да не се изсушава прекалено кожата. Лекарите препоръчват детето да се извежда около обед или в ранния следобед, когато е по-топло. Кожата трябва да се маже със защитен крем срещу слънчевите лъчи, най-малко с фактор 30. Трябва да се мисли и за устните, които изсъхват на студеното. Кожата около устните често е грапава – причината е комбинацията от влага и студ. Добре е сутрин и вечер тя да се намазва със защитен крем срещу вятър. При упорито изсъхване се търси помощта на детския лекар, който може да изключи гъбично заболяване.

ЗАЩО ПЪРВИТЕ 4 ГОДИНИ СА ТОЛКОВА ВАЖНИ

Въпреки че са добре защитени, ръцете и краката също страдат от студа. Не се препоръчва след прибиране вкъщи да се поливат с топла вода. По-добре е внимателно да се масажират и поглаждат до затопляне. След това е добре кожата да се намаже с тънък слой защитен крем.

Ваната вечер е полезна, ако не е много топла, не трае дълго и не е всеки ден. Препоръчва се 2–3 пъти седмично десет минути при температура 37 градуса. Веднага след това кожата се намазва с мазен крем. След това бебето се увива с мека хавлия и може да се гушка до насита с мама и татко.

На вашето внимание предлагаме и съвременни познания за къпането на децата, защото, голяма част от родителите си задават въпроси, свързани с тази тема.

 

•             Трябва ли родителите на новороденото да изчакват с къпането, докато падне пъпчето?

Не, въпреки че по-рано това се е препоръчвало. Междувременно е изяснено, че от къпането опасността от инфекции не се увеличава. Бебето може да се къпе, като след това родителите внимателно подсушават пъпчето.

•             Миенето по-щадящо ли е за кожата от къпането?

Не, особено ако бебето трябва да се измие основно. При търкането с изтривалка по време на миенето кожата може да се раздразни. Затова къпането е препоръчително, ако детето не се държи прекалено дълго във ваната и водата не е много топла.

 

•             Могат ли бебетата да се къпят няколко пъти седмично без опасения?

Да, при бебета без проблеми с кожата няма никакви рискове. За малките освен изчистването, допирът до ръцете на мама и татко във ваната е прекрасно преживяване. То укрепва връзката помежду им и помага и за по-лесното заспиване.

 

•             Вярно ли е, че къпането с шампоан не е подходящо за бебета?

Това наистина е така, защото често киселинността на добавките не е подходяща за малките или в шампоаните се съдържат ароматизатори. След една година шампоаните може да се ползват за къпане във вана.

•             По-добре ли е малките деца да се измиват с душ, вместо да се къпят във вана?

Според специалистите това няма значение, практикува се начинът, който е по-приятен за детето.

•             Трябва ли децата със суха кожа да се къпят с чиста вода?

Не, родителите могат да използват добавки без консерванти и ароматизатори. Важно е добавките да са пригодени за бебета, например бадемово олио от аптеката.

 

•             Трябва ли след къпане бебето да се намаже изцяло?

Това има смисъл при деца със суха кожа. Намазването с крем или лосион за бебета без ароматизатори не нарушава кожната бариера.

•             Може ли при къпането да се отстранят люспите по главата на бебето от себорейна екзема?

Не, лепкавите жълтеникави люспи са упорити и не могат да се измият, нито да се изчеткат. Родителите не трябва да се опитват да ги отстраняват с гребен. Най-добре е да потърсят съвет от педиатър.

•             Нуждаят ли се бебетата от шампоан за коса?

Родителите могат да използват такъв шампоан, но това не е задължително. Специалните шампоани за бебета имат предимството, че не лютят на очите. Косата може да се мие и само с чиста вода.

•             Трябва ли деца със сенна алергия да се къпят вечер по време на цъфтежа?

Най-добре е да се мият под душа, защото така се отстраняват дразнителите от кожата. Да се измива и косата!

•             Вярно ли е, че децата с невродермит не трябва да се къпят с много топла вода?

Това се отнася за всички бебета – прекалено топлата вода изсушава кожата. При бебета с невродермит температурата на водата не трябва да превишава 37 градуса, за да не предизвиква сърбеж.

             Вярно ли е, че деца с чувствителна кожа не трябва да влизат в плувен басейн?

Това решават родителите – ако детето има наранявания, по-добре е да не се къпе с хлорирана вода. В нормалните случаи кожата се намазва преди къпането и след измиването с чиста вода след излизане от басейна.

•             Вярно ли е, че с употребата на влажни кърпички не трябва да се прекалява?

Да, вкъщи те не са необходими, навън са практични. Трябва да се внимава за съдържанието на допълнителните добавки в тях. Кърпичките с неутрална киселинност почистват и не нарушават кожната бариера. Някои добавки (метилизотиазолинон) могат да предизвикат алергия и кърпичките с такова съдържание не бива да се употребяват.