Здравето на детето зависи до 70% от начина на живот. Затова неговият дневен режим и околна среда са особено важни то да се чувства добре и по-рядко да боледува. Закаляването е най-доброто профилактично средство срещу простудните заболявания, което обаче не става за ден-два. Необходимо е по-дълго време да се прилагат различни подходи, с които се подобрява възможността на малкия човек за приспособяване.
Основни принципи
Първият основен принцип на закаляването е да става постепенно. Второто правило е постоянството – закаляването се прави през всеки сезон. Важен е също индивидуалният подход – съобразяване със здравето и специфичните особености на детето. Закалителните процедури трябва да се прилагат половин до един час преди или след хранене.
9 месеца препоръчва
DIFFERENT BIOTIC
Прочети още: Да станеш майка на 57 години
Микроклиматът в стаята
Общият закалителен режим включва оптимална температура в детската стая. Мненията за това каква трябва да е тя, варират между 19 и 20 градуса при сън и 21–23 градуса през останалото време. Необходимо е редовно проветряване на помещенията. Момчетата са по-капризни към температурата в стаята – те се чувстват по-добре при по-ниска температура в сравнение с момичетата. Важна е и влажността на въздуха, чиято оптимална стойност е около 40–60%.
Разходките
Не е вярно схващането, че до 40-ия ден детето не трябва да се извежда. Още след втората седмица може да го разходите, като температурата не трябва да е по-ниска от 12 и не по-висока от 25 градуса. Преди първата разходка е добре няколко дни бебето да постои на отворен прозорец. През лятото престоят навън първоначално може да е около 1–1,5 часа при деца до 6-месечна възраст, като след това може да достигне до 4 часа.
Прочети още: Многоплодна бременност
През зимата децата до 6-месечна възраст е добре да се извеждат при температура над 12 градуса за около 30 минути, а бебетата до 12-месечна възраст може да останат навън до 2 часа при температура не по-ниска от 5 градуса. Децата над 1,5 години е добре да са на свеж въздух по 2–3 часа два пъти на ден, когато времето е подходящо.
Въздух, слънце и вода
Педиатрите препоръчват някои специални закалителни процедури. Може да започнете с т.нар. въздушни бани. Те се правят от 3-месечна възраст, като детето постепенно се съблича и се оставя голо в стаята – първоначално по няколко минути, които постепенно се увеличават, докато се стигне до 30 минути на ден. Температурата на стаята при въздушните бани трябва да е около 22–23 градуса. През лятото тези бани могат да се правят навън на „шарена” сянка, но задължително на завет. Закаляването с вода става чрез обливане на крачетата на бебето след 6- месечна възраст – температурата на водата в началото е 36 градуса, като постепенно се намалява до 28 градуса. След навършване на една година могат да се правят обливания с вода на цялото тяло. Морската баня се разрешава при деца над година и половина, при условие че е направена подготовка с въздушни бани и водни обливания. Потапянето в морската вода е за няколко минути при температура на водата не по-ниска от 24 градуса, след което детето се подсушава и облича. Полезни са и умерените слънчеви бани – първоначално децата се оставят да играят на шарена сянка по гащички и шапка при температура на въздуха между 25 и 28 градуса. За деца от 3 месеца до 1 година престоят на слънце започва с 5 минути, като всеки ден се увеличава, докато достигне 30 минути. Най-подходящото време за слънчеви бани е между 9 и 11 ч. Главата задължително трябва да е на сянка.
Облеклото
Важен фактор при закаляването е и начинът, по който се облича детето. Многото дрехи могат да имат обратен ефект – изпотяването е по-опасно за здравето му. Бихте могли да го обличате така, както себе си, като имате предвид, че бебето все още не е с добре развита терморегулация и затова през лятото трябва да е с една дреха по-малко от вашите, а през зимата – с една повече. Избирайте свободни памучни и вълнени тъкани, които не запарват и не алергизират.
Винаги с усмивка!
Закалителните процедури трябва да доставят положителни емоции на детето. Ако обича да пляска във водата или да пълзи голо из къщи – не го спирайте. Напрежението, лошото настроение, мъмренето водят до намаляване на положителния ефект от закаляването и дори могат да изнервят детето.
Помощ с природни средства
Здравето на детето зависи и от минералния баланс в тялото му. Идеалният начин да го регулирате е с прием на Шуслерови соли. През периода на растеж, особено важна е сол №2 калциев фосфат, защото подсилва здравината на костите и зъбите и помага за нарастването на клетките. Добре е поне 2 пъти в годината, по около 2 месеца да давате соли №3, №6, №7 за подсилване на имунитета на малчугана. По 3 таблетки от всяка сол помагат на всички вкъщи да не боледуват. А при чести настинки и хреми, добавете за детето и Имунокинд. Особено, когато тръгне на ясла или на градина ще си спестите много проблеми.