Минали сте успешно пътя на 9-те месеца и ето, че вълнуващият момент на раждането е тук. Какво ви очаква и как ще протече процесът? В следващите редове ще се опитаме да ви подготвим и ще ви разкажем какви са различните етапи.
9-ТЕ МЕСЕЦА И ВАЖНИТЕ ИЗСЛЕДВАНИЯ ПО ПЪТЯ – РАЗГОВОР С Д–Р ЧУЧУМИШЕВ
Разбира се, ако предстои да раждате, акушерката или гинекологът ще ви наблюдава, за да знае колко време остава до излизането на бебето. Наблюдението става с периодични прегледи на шийката на матката, докато вие сте заели обичайната поза, характерна за нормалното раждане. Важно е да знаете, че бавното и дълбоко дишане помага за отпускане на вагиналните мускули. Колкото повече сте отпуснати, толкова по-лесно лекарят ще достигне шийката на матката. Вълнението и нетърпението в тези моменти е голямо. С напредване на раждането шийката на матката ще бъде все по-близо до вагиналния отвор и по време на тези прегледи вие ще бъдете спокойна.
Нормалното раждане най-общо казано се дели на няколко основни етапа. Ако сте избрали да родите без медикаменти, ще преминете през някои обичайни и напълно естествени емоционални и физически промени, докато не стигнете до пълно 10-сантиметрово разкритие, което е нужно на бебето, за да се изтласка навън.
- ЕТАП 1
Латентна фаза - от 0 до 4 см. разкритие. През латентната фаза все още имате контрол над тялото и емоциите си. Контракциите са поносими и сте в състояние да се отпускате между тях.
Активна фаза - от около 4 см. до пълно разкритие. При активната фаза контракциите са по-чести и силни, съответно и по-болезнени. В повечето случаи вие трудно може да се отпуснете и затова се нуждаете от човек, който да ви помага за съсредоточаването. Ако е възможна, водната терапия или душ имат благоприятно въздействие. Често положително влияние оказват и разходките.
ОТ МАКОВО СЕМЕ ДО ДИНЯ - РАЗВИТИЕ НА БЕБЕТО В УТРОБАТА
Преход - 8-9 см. разкритие, понякога и по-малко. Преходът идва точно преди да стане време за напъване. Ако раждането е много ускорено, може да има наличие на преход 5-6 см., но обикновено започва при 8-9 см. Когато раждате по нормален начин, околоплодният мехур се отваря спонтанно при разкритие около 6-7 см. Преди това той омекотява натиска на плода върху шийката. След пукване на мехура болковите усещания се засилват поради по-твърд натиск на главичката на бебето върху шийката.
Преходът е най-голямото емоционално предизвикателство от раждането, но за щастие е и най-кратката фаза. Често се характеризира с тревожност и нервно напрежение. Много бъдещи майки имат чувство, че не могат да се справят и тук се ражда и желанието им за упойка.
- ЕТАП 2
Напъване. Вие вече имате пълно разкритие и усещате нужда от напъване. В повечето случаи ще изпитате облекчение и известно удоволствие от новата си по-активна роля в процеса. При нормалното раждане, което протича без никакви усложнения, е необходима аналгезия (обезболяване). В самия процес на раждането лекарят ще прецени дали е необходимо да се прибегне до анестезия. Тя има по-висока степен на обезболяване, с блокиране и на моторната сетивност за определен момент.
Раждане. Чувствата, които изпитвате в момента на раждане, са емоционални. На моменти ще си мислите само за изтощението и за това колко силно желаете всичко да свърши. И тогава най-неочаквано стресът изчезва и бебето вече се е появило!
БЪДЕТЕ ЧАСТ ОТ ОБЩНОСТТА НА 9 МЕСЕЦА ВЪВ VIBER
- ЕТАП 3
Излизане на плацентата. Няколко минути след като се роди бебето, тялото изхвърля и плацентата. Това обикновено става лесно и безболезнено. След отлепване на плацентата лекарят ще я огледа, за да се прецени целостта ѝ. При съмнение за нейната цялост той ще почисти маточната кухина. Манипулацията се извършва под краткотрайна венозна анестезия или с обезболяване през епидуралния катетър при епидурална аналгезия. При вътрематочни манипулации стандартът за добра медицинска практика изисква прилагането на венозни антибиотици.
Текст: Milenita May