„Преди да забременея, спортувах редовно, но сега все не мога да започна отново…“ Познати ли са ви тези думи? А дали вие самите не сте ги изричали?
Едва ли ще ви изненадаме с информацията, че много майки се чувстват като вас. Да, бременността и последващото я майчинство се оказват едни от най-честите поводи за жените да прекъснат спортните си навици. Дори и дамите, които преди деветте месеца са били пример за околните заради задължителните тренировки в дневния си режим, след раждането често не успяват да намерят начин отново да ги включат в графика си. Какво остава пък за тези, които може и да са посещавали залата епизодично, но това не е било сред приоритетните им занимания.
9 месеца препоръчва
DIFFERENT BIOTIC
Когато в семейството се настани нов малък човек, много от майките, макар и да усещат, че имат нужда да заредят тялото си с нови сили и енергия, все не намират правилната формула как да включат някакво спортно занимание във всекидневието си. Знаем, това наистина не е лесно: бебето се нуждае от грижи по 24 часа на ден, домакинството изисква своето, не след дълго отново възникват и служебни ангажименти… Време няма, умората и недоспиването се натрупват…
И все пак това, че е трудно, не значи, че е невъзможно, а фактът, че има и други като вас, не е причина да се откажете от идеята за тренировки. Това, което ние можем да направим за вас, е да ви помогнем с няколко съвета. Току-виж някой от тях се оказал искрата, която да съживи отново позаспалия ви спортен живот.
Делегиране на задължения
Един от основните въпроси пред вас вероятно е как да се отделите от бебо. Помнете обаче, че дори и още да сте в отпуск по майчинство, това не означава, че трябва да сте залепени за наследничето си. Всяка майка има нужда от малко време за себе си и спортните занимания ви дават чудесен повод за това. Ако имате баба на разположение в града, не пропускайте възможността да се възползвате от услугите й и да й подарите малко безценно време с внучето, докато вие се грижите за добрата си физическа форма и здраве. Ако пък бабите са далеч, ще трябва да разчитате на половинката си. Подобреният ви външен вид със сигурност ще радва и него, така че нека съдейства за каузата. Уговорете се в кои дни ще има възможност да гледа детето за час или да го заведе/вземе от детската ясла, а вие да използвайте времето пълноценно.
Онлайн зала
Все пак, ако наистина няма кого да произведете в звание „детегледач“, макар и за час, не се отчайвайте. Ако вие не можете да отидете до залата, значи е време залата да дойде при вас. Необходимо е просто да си освободите между 30 минути и един час на ден. Най-добре по време на дневния сън на бебчо. И да повикате на помощ интернет. Има много качествени онлайн тренировки, от които можете да се възползвате. Но не става дума за тренировки, в които някой ви казва: „Направете 10 повторения от това упражнение, после три серии от другото, после…“. Тук говорим за тренировки, в които инструкторът изпълнява всичко заедно с вас. Или по-скоро вие заедно с него. Някои инструктори предлагат цели поредици от упражнения за различните дни, така че тренировките да са максимално разнообразни и полезни за цялото тяло с акцент върху проблемните зони. Да, някои такива програми са платени, но със сигурност таксата ще ви излезе по-изгодна в сравнение с тази в спортния център.
В списъка със задачите
Другото основно затруднение – времето. От мига, в който бебето се събуди, денят ви е запълнен с дейности до минутата, в която сядате на вечеря. Да, наясно сме, че е така, но въпреки всичко сме убедени, че да отделите час време за спорт, е възможно. Просто гледайте на това като на ваш задължителен ангажимент. Ако трябваше да отидете на лекар или на работна среща, щяхте да го вместите в графика си, нали? Е, смятайте, че и грижата за вашето тяло е неотменим ангажимент, който трябва да бъде свършен. Помислете над седмичната си програма. Изберете дните, в които има малка пролука, и запишете новата задача там. Ако е възможно – дори с точен час и удивителна. Това е „задължение“, което не можете да пренебрегнете. Дали ще го правите вкъщи, или ще ходите в някой спортен център, същественото е да гледате на времето, което отделяте на спорта, като на важна инвестиция в здравето, тонуса и самочувствието ви, която ви прави по-пълноценна съпруга и майка.
Сбирки по интереси
Проблемът на много дами е, че свързват спорта единствено с фитнес или джогинг, а тези дейности им се струват скучни, еднообразни и непривлекателни. Дори и да започнат да ги практикуват, го правят без желание. Няма го нетърпеливото очакване. Спортната активност не е любимо занимание, което да ги ентусиазира. А не бива да е така. Макар и безценно полезен за здравето ни, спортът може и трябва да е също така и приятен. Просто открийте вашия спорт. Дали ще е водна аеробика, плуване, йога, народни танци, зумба, канго джъмпс, колоездене или нещо друго, решението е ваше. Важното е след края на съответната дейност да чувствате мотивиращата сила на физическата умора и удовлетворението от добре свършената работа. И да нямате търпение за следващата тренировка.
Дългосрочна инвестиция
След като вече сте избрали спорта си и сте изпробвали колко подходящ е за вас, ако има възможност, се снабдете с месечна карта за залата или с месечен абонамент за онлайн тренировките. Важно е да инвестирате в повече на брой посещения предварително, а не да плащате всеки път поотделно. Това е малка хитрост, която ще ви мотивира да обуете спортните обувки дори и когато ви се мързелува. Иначе рискувате да загубите парите си, а това никак не би било приятно, нали?
По женски
Понякога основната трудност идва не толкова от това, че не можете да намерите време или подходящ спорт, а от това, че няма кой да ви подканя да го направите. Изходът – намерете си компания! Спечелете някоя приятелка за каузата и изберете заедно какъв спорт точно ще практикувате. Направете си график и се мотивирайте взаимно. Ако на нея й е слаб ден и й се ще да пропусне часа по спининг, вие ще бъдете здравият разум, който ще я убеди да тръгвате, за да не закъснеете. Ако пък на вас ви се ще да помързелувате, тя ще ви напомни да не я оставяте да ходи сама. Така ще има и с кого да споделяте емоциите си от новото занимание.
Спортен шопинг
Нямате подходящ спортен екип и смятате да тренирате с някой стар анцуг, който изскочи от гардероба? А защо не се поглезите? Ако имате намерение спортът да влезе трайно в ежедневието ви, отделете на визията си цялото внимание, с което избирате тоалети за работа или разходка. Поглезете се с нови маратонки и качествен екип. И с удобни дрехи можете да сте ефектни и със самочувствие.
Резултати
Разбира се, най-добрата мотивация са резултатите. Със сигурност още след първите няколко тренировки ще усетите разликата. Съветваме ви срещата ви с кантара да е веднъж седмично. Няма нужда да се вманиачавате и да се теглите ежедневно. Освен това не се обезкуражавайте, ако не сваляте килограми бързо. Спортните занимания не са диета. Основната им цел не е просто да отслабвате, а също и да увеличите силата си, издръжливостта си и да развиете хармонично тялото си. Част от мазнините се преобразуват в мускулна маса, така че, ако сте постоянни в усилията си, дори и промяната в теглото да не е особено голяма, разликата в начина, по който ви стоят любимите джинси, със сигурност ще е видима. Самите вие ще бъдете различни: походката ви, усещането ви за себе си ще е друго.
Успяхме ли да събудим спортния ви хъс от летаргията? Възползвайте се от момента и още днес поставете началото на новата си спортна година. Началото може и да е трудно, но не забравяйте към какво се стремите. И помнете, че хубавата фигура е само един от резултатите от редовните тренировки. Няколко часа физическа активност седмично е безценен източник на добро настроение и тонус. Макар да изстисква силите ви, тя всъщност подобрява концентрацията и цялостното ви здравословно състояние и имунитет. Е, трябва да е комбинирана с балансиран хранителен режим, разбира се.
Не се отказвайте след първата мускулна треска. Просто я приемете като индикатор за това колко добре сте се справили. Скоро ще усетите, че спортът ви помага да сте пълни с живот и енергия.
Текст: Ана Кашкавалджиева
ПРОЧЕТИ ОЩЕ
- Три за щастие - ново бебе е напът
- Ралица Генчева: Силата на жената е под кожата ѝ
- Д-р Георги Стаменов: Приемайте прегледа за рак на гърдата като нещо задължително
- Три години борба за второ дете, рискова бременност и щастлив финал
- Ако планираш бременност или очакваш дете - ДНК търси теб
- Безпроблемна и приятна бременност дори на 40
- Kреативни идеи за развитие на умения в ранна детска възраст
- Д-р Александър Калчев за разрешаването на 'неразрешимите' казуси