На 18-ия ден след началото на бременността нервната тъкан започва да се забелязва едновременно със сърдечната тъкан. В края на 1-вия месец от началото на бременността започват да функционират сърдечната тъкан и нервната система. 4 милиметра е дължината на плода в този период.
 
 
Към 50-ия ден от началото на бременността се забелязва 1-вото поведение на плода. Това са малки бавни движения на цялото тяло, сигнализиращи, че нервната система вече изгражда и управлява поведението. В края на 3-а седмица започва да бие сърцето на плода. 55 дни е възрастта, в която се появяват потрепвания: 1 секунда изпълнена с бързи движения, които започват от главата и понякога се предават към шията и тялото. 5660 дни са минали от бременността и започват да се появяват глобални движения на цялото тяло без определена последователност. Тези движения понякога променят положението на тялото на бебето.
 
В 9-ата седмица върху езика на плода се появяват вкусовите рецептори. Детето може да разпознава вкуса на околоплодните течности, както и да реагира на измененията, които настъпват.
 
 10-ата седмица е моментът, в който повърхността на кожата на детето започва да става чувствителна. Това е периодът, когато детето усеща топло, студено и болка. Но най-важното е, че то може да реагира на тези импулси. Между 60-ия и 120-ия ден от началото на бременността, бебето извършва до 20 000 движения дневно, които майката не усеща. 1-вото поведение, причинено от появата на външен фактор, се регистрира 60 дни след началото на бременността. Бебето отваря устата си, едновременно движи ръцете, краката и тялото си. 2,5 см е дължината на тялото на плода през този период.
 
 
След 65-ия ден бебето започва да извършва:
·         Отделни движения с ръцете и краката: бързи или бавни движения на свиване или изправяне на ръцете или краката, които понякога са съчетани със завъртане на главата.
·         Движения, приличащи на хълцане: рязко движение на диафрагмата на тласъци. 1 секунда е времето, през което продължава това движение.
 
След 70-ия ден се появяват:
·         Дихателни движения: движение на диафрагмата, гръдния кош и корема, съчетани с отваряне на устата и гълтане на околоплодна вода.
·         Движения на главата назад и напред, съчетани с отваряне на устата и изваждане на езика. Наклоняването на главата напред понякога се придружава с докосване на лицето с ръка и смучене.
·         Пълзящи движения: преобръщане.
·         Протягане и “прозяване”: изправяне на гърба, бавно вдигане, завъртане и сгъване на ръката, продължително широко отваряне на устата и след това бързото й затваряне.
 
След 85-ия ден се появяват едновременни отделни и самостоятелни движения на пръстите на ръката.
След 100-ия ден се появява самостоятелно завъртане на китката на ръката.
 
След 110-ия ден плодът започва да извършва макродвижения, които се усещат от майката.
 
 В 16-а седмица настъпва мигът, когато детето започва да слуша. В началото важни са само звуците на майчиното тяло – сърцебиене, перисталтика. Бебето възприема звуците приглушени, през водна среда. Установено е, че детето може да различава различни гласове и да ги “запомня”. През същия този период всички форми на чувствителност са развити.
 
В 20-ата седмица майката започва да чувства движенията на детето – 1-вата среща с детето (телесният контакт).
 
След 125-ия ден се появяват движения с очите.
 
Към 170-ия ден вече съществуват всички нервни клетки на главния мозък. Започва да се регистрира биоелектричната активност на мозъка.
 
След тази възраст:
Бебето реагира на светлина и звук: клепачите на очите се отварят и затварят, извършва движения след силен звук – зрението и слухът.
Функционират кожната чувствителност, обонянието и вестибуларният апарат. Появява се инстинктивно поведение, например смучене на палеца: плодът слага ръка вуста и многократно движи челюстите си.
 
Появява се период на активно поведение и период на относителна пасивност (сън). 40 минути е времето на активния цикъл, а 96 минути е пасивният, който се променя след раждането.
 
 
3 месеца…, да през последните 3 месеца от бременността плодът започва да различава гласа на майката. След 190-ияден плодът обръща глава по посока на появила се светлина, преминала през организма на майката.
 
200 дни след началото на бременността се появява шиен тоничен асиметричен рефлекс – ръката и кракът от страната на тялото, към която е обърната главата, са изпънати, а ръката и кракът от другата страна на тялото са сгънати.
 
След 220-ияден 70-80% от времето плодът е в състояние на сън, с бързи движения на очите, съчетан с дихателни движения. В 9-иямесец у детето се развива обонянието.
 
Как се променя майката отвън и отвътре по време на бременността?
·         С до 10 удара в минута се увеличава сърдечната честота и от 40% до 50% се увеличава обемът на кръвта.
·         До 500 пъти над нормалния си размер се увеличава матката.