След раждане всяка жена се притеснява дали ще върне отново предишната си добра форма или килограмите ще й тежат дълго и ще я плашат в огледалото. Възниква и въпросът дали да започне диета, ако кърми. Как кърмещата жена да свали излишното и да се храни правилно, съветва проф. Донка Байкова – диетолог и ръководител на Катедрата по превантивна медицина във Факултета „Обществено здраве” към Медицинския университет в София.

 

Проф. Байкова, как да се храни родилката, за да започне борбата с килограмите?

Един месец след раждането жената трябва да започне да се храни по различен начин от този по време на бременността, за да възстанови теглото си. И най-добре е, ако е внимавала да не качи повече от 12–13 кг през този деветмесечен период. От излишните качени 12 кг около 4 кг е бебето, 4 кг са околоплодните води и плацентата и остават само 4 кг за „изрязване”, което не е трудно. Повишеният апетит по време на бременността обаче кара бъдещите майки да добавят 30–40 кг към стройните си фигури и те няма как бързо да изчезнат. А този апетит е провокиран от променения хормонален статус. Именно той кара жената да изпитва глад и да посяга често към най-различни вкусотии.

Съветвате ли жените да кърмят, защото някои майки предпочитат да не го правят, за да не повредят бюста си?

Бих посъветвала жените да кърмят децата си – освен за здравето на мъничето, но и защото кърменето стимулира процесите на връщане на теглото. Някои майки качват килограми по време на кърмене заради променения хормонален статус, но нека гледаме на тези следродилни капани просто като на малко предизвикателство за преодоляване. И няма какво да се сравняваме с Кейт Мидълтън например, която и след двете раждания се възстанови бързо. Нека не забравяме, че за това са се погрижили кралски диетолози, а и тя има чуден ген. Българката има по-различна структура от тази на англичанката и е с по-изразен ханш и дупе.

Добре дошъл, Живот, на тази Земя

Заради желанието на нашите момичета между 19 и 30 год. да са високи и слаби, 19% от тях са с тегло под нормата. Това е риск, те вече са с развито хранително разстройство и предпоставка за редица болести. Бих искала да успокоя майките, че всяка от тях може да махне от тялото си килограмите в повече, и то без лишения, а с постоянство и спазване на правила за правилно хранене.

Вярно ли е схващането, че кърмещата жена трябва да яде за двама?

Тя трябва да добави към дневното си меню само 500 калории, така че да се храни пълноценно, но и да има достатъчно за кърмата на бебето. Важно е храната й да има плътност и да стимулира създаването на тази важна за малкото течност. Докато в миналото стимулирането е ставало с ечемичена боза, сега помага зърнената храна.

Каква закуска ще препоръчате на родилките?

За закуска е добре да хапват 3 с.л. овесени ядки или комбинация от 1 с.л. овесени ядки, 1 с.л. мляно сусамово семе и 1 с.л. ленено семе. Нека тази зърнена закуска се добавя към киселото мляко.

От колко кисело мляко има нужда кърмещата жена?

Ако некърмещата жена има нужда от 1 ч.ч. кисело мляко дневно, кърмещата е добре да приема 400 г или една кофичка кисело мляко с 2% масленост. При положение че некърмещата има нужда от 50 г сирене дневно, то тази със сукалче в ръце – от 60 г.

Каква е нужната дажба от риба или месо?

Рибата е изключително полезна за родилката. Повечето кърмачки могат и е добре да я консумират редовно заради есенциалните мастни киселини, особено необходими за имунната система на майката и детето, тъй като преминават в кърмата. Изключение трябва да направят само тези жени, чиито деца са склонни към развитие на алергии. Препоръчително е в първите месеци да се яде варена или приготвена на пара риба. Подбирайте нетлъсти видове и такива, към чиято свежест и безопасност не изпитвате никакви съмнения. След време, ако бебето не реагира на промяната на състава на кърмата, може да въведете в менюто си по малко печена или солена риба. За кърмачките е противопоказана суровата риба заради опасността от инфекции. Също така е нежелателно да се яде пушена риба, защото съдържа вредни вещества. Нека не забравяме и че омега-3 мастните киселини в рибата са полезни за очите, развитието и сърцето на бебето.

В очакване на четвърто бебе на 47 години

Докато за жените е полезно да хапват порция риба от 120 г, за кърмещите количеството може да е 140 г, порцията месо от 100 г става 110 г, а яйцата от 3–4 седмично – 4–5.

Нужно ли е да се повиши количеството на плодовете?

Много важно е да се повиши консумацията на плодове и зеленчуци. Ако на некърмещата жена са й нужни 200 г плодове и 200 г зеленчуци, то кърмещата трябва да хапва по 400 г и от двете. Към зеленчуците може да се добавят около 50 г слънчогледово или тиквено семе.

Важно ли е майката да се откаже от ядките и особено от фъстъците?

Ядките не са необходими, особено фъстъците, защото са алерген. Прясното мляко и бобовите култури също е добре да се избягват. Шоколадът обаче не е забранен. 30 г е достатъчно количество, за да може майката да изпита наслада и да получи някой и друг ендорфин, особено ако има следродилна депресия. Нека майката не хапва над 30 г от това удоволствие, защото кофеинът от какаовото зърно прави бебето по-възбудимо. Същото се отнася за кафето и алкохолните напитки.

Ако майката няма кърма, може ли с хранене да предизвика произвеждането й?

Ако по някакви причини майката няма кърма, тогава може да се подложи на по-рестриктивен хранителен режим. Нека той е алкализиращ – богат на минерали с положителен заряд като калий, калций, манган, мед, желязо. Това са вещества, които присъстват в зеленолистните зеленчуци и много плодове. Избираме този режим, защото има силно диуретично действие и така майката ще изхвърли най-сетне излишните течности от организма си.

Всяка майка знае, че по време на бременност в организма се добавят мазнини, които предпазват плода от външни увреждания, но и има застой на течности. Хормонът пролактин, който бушува в женския организъм до 2–3 месеца след раждането, е пакостникът, който е причина за задържането на течности, както и за трудното връщане на килограмите от времето преди забременяването.

Оказва ли влияние кърменето върху формата и размера на гърдите

Не препоръчвам лишение от храна, а повече движения и разходки на открито. Ако килограмите в повече са 30, то свалянето им трябва да става плавно, за да може ефектът да е дълготраен. Качени ли са в третото тримесечие на бременността, те ще се свалят по-бързо, защото организмът има памет и те не фигурират в нея.

 

Разговора проведе Румяна Смилкова/брой 256