В продължение на 9 месеца храната, която приема бъдещата майка, захранва не само нея, но и нейното бебе. А какво се случва след раждане? Диетата на мама си остава все така важна. От това как се храним след раждане, зависи колко бързо ще възстановим тялото си и кога ще си набавим енергията, необходима ни, за да се грижим пълноценно за бебето.
Видове храни, които трябва да се включат в диетата
По време на следродилния период фокусът пада върху набавяне на хранителни вещества както за майката, така и за нейното новородено. Ето на кои храни е добре да се наблегне:
Протеини - храни като боб, морски дарове, чисто месо, яйца и соеви продукти са богати на протеини, които помагат на тялото да се възстанови след раждането. Стремежът е да се достигнат пет порции всеки ден или седем, ако се кърми;
Плодове - кърмещите майки трябва да приемат две или повече порции плодове или сок всеки ден. Портокалите са чудесна храна за повишаване на енергията. Портокалите и другите цитрусови плодове са отлични храни за кърмене, тъй като кърмещите майки се нуждаят от повече витамин С, отколкото бременните жени;
Зеленчуци - листни зеленчуци като спанак, манголд и броколи са пълни с витамин А, който е добър и за майката, и за нейното бебе. Ползите не спират дотук. Те са добър източник на калций без млечни продукти и съдържат витамин С и желязо. Зеленолистните зеленчуци също са пълни с полезни за сърцето антиоксиданти и са с ниско съдържание на калории.
Богати на фибри въглехидрати - фолиевата киселина е от решаващо значение за развитието на бебето в ранните етапи на бременността. Но важността ѝ не свършва дотук. Фолиевата киселина е важно хранително вещество в кърмата, от което бебето се нуждае за добро здраве и е от решаващо значение да се консумират достатъчно храни, съдържащи я. Пълнозърнестият хляб и макаронени изделия са обогатени с нея и дават здравословна доза фибри и желязо.
Полезни мазнини - авокадо, ядки и семена.
Не бива да се пропуска приемът на течности - кърмещите майки са особено изложени на риск от дехидратация. За да поддържат енергийните си нива и производството на мляко високи, трябва да бъдат добре хидратирани. Може освен вода, да консумират и сок, мляко.
Дори едно кафе дневно през бременността води до по-малки размери на новородените
Но трябва да се подходи внимателно, когато става въпрос за кофеинови напитки като кафе или чай. Не се препоръчват повече от 2-3 чаши на ден и по-скоро трябва да се премине към безкофеиново. Кофеинът навлиза в кърмата и може да повлияе на бебето или на съня му и то да стане раздразнително.
Какво да се избягва
Да се ограничи максимално приемът на алкохол по време на кърмене - въпреки че много жени решават да избягват алкохола, докато кърмят, ако все пак се прибегне до употребата на алкохол, то нека бъде умерено и минат поне 2-3 часа преди кърмене. Експертите имат различни мнения за това колко (ако изобщо) е безопасно за бебето и колко време трябва да се изчака до кърменето след прием на алкохол, пише още puls.bg.
Риба и морски дарове с високо съдържание на живак - ако се кърми, то трябва да се избягват риба и морски дарове с високо съдържание на живак като риба тон, кралска скумрия, акула, риба меч. Вместо това нека се изберат скариди, треска, тилапия, пъстърва и камбала.
Тютюнопушенето също не е препоръчително както по време на бременност, така и при кърмене.
Източник: https://fakti.bg/
ПРОЧЕТИ ОЩЕ
- Бебе 100 проплака в 'Мама и Аз'
- Близнаците Александър и Георги - чакани дълго и най-сетне у дома
- Тризначките Мария, Теа и Андреа на гости на своите спасители
- Безплатна детска кухня за 200 деца отваря врати в Разград
- Плацента превия и чудото Андреа
- Тина от Един за друг: Не спирах да плача и да питам екипа дали дъщеря ни ще е добре…