„Когато бебо се роди през декември, излязохме на първата разходка чак през март!“ Подобен опит може да ви сподели не една майка, чието мъниче се е появило на бял свят през зимата.
Толкова ли е несправедлива наистина съдбата към тези дребосъци? Докато летните новородени имат привилегията да се разхождат на въздух още от първия ден, то зимните да са под домашен арест толкова дълго? А каква температура да поддържаме в дома си? Как да ги обличаме?
Потърсихме отговори на въпросите си от д-р Елисавета Попниколова, специалист по детски болести към ДКЦ 22, база „Мизия“, автор на книгата „Бременността и първата година от живота на твоето дете“.
Д-р Попниколова, каква трябва да е стайната температура, при която да отглеждаме бебето през зимните месеци?
За да определим температурата в стаята, имат значение килограмите на бебето. Много от новородените тежат около 3 килограма. Ако случаят е такъв, стайната температура е добре да е 22 градуса. Ако бебето е по-едро – над 4 килограма, или когато наддаде и достигне това тегло, достатъчно е в стаята да е 20 градуса. Тази температура трябва да се поддържа постоянно.
А как да е облечено и завито новороденото у дома?
Ако се поддържа посочената по-горе температура, бебето има нужда само от два ката дрехи: боди с късо ръкавче и върху него блузка с дълъг ръкав плюс долнище (или цяло гащеризонче). Дрехите да са памучни. Завивката да не е твърде дебела, а лека и памучна, може и от мерино.
Турски лекари разделиха успешно сиамски близнаци с иновативна техника
Как да протича къпането?
Стайната температура в помещението, където ще къпете бебето, трябва да е около 25 градуса, а тази на водата – 37 градуса. След като го съблечете, оставете го за няколко минути голичко да порита, преди да започнете къпането. След като свършите с банята и подсушаването, намажете го с избраната козметика и го облечете, без този път да стои голо.
Нужна ли е дезинфекция на дрехите?
Да, дрехите на бебето е добре да се гладят до края на първата годинка. И докато през лятото, ако дрехите съхнат на силното слънце, гладенето може да се пропусне, през зимата то не бива да се подценява.
Възможни ли са разходки през зимата?
Да, разбира се. Но първо трябва няколко дни детето да се адаптира постепенно към външната температура. Първата стъпка в тази посока е в продължение на два-три дни стаята да се проветрява в присъствието на детето. Проветряването е добре да стане през най-топлата част на деня – по обед. През първия ден може да продължи пет-десет минути и постепенно да се увеличи до половин час.
Грешки, които родителите допускат, когато детето е болно
След тези два-три дни на адаптация може да започнете да извеждате бебето навън. И пак по същата схема. Първо за няколко минути на терасата, после постепенно на разходка за час-два в парка.
Бебетата могат да се разхождат навън при температура до минус 10 градуса. Стига да са преминали през постепенна адаптация и да са подходящо облечени, няма проблем те да се извеждат при подобни ниски температури и да прекарват навън до два часа.
А какво значи „подходящо облечени“ за разходка през зимните месеци?
Ако времето е по-меко – между 15 и 20 градуса, подходящото облекло включва посочените два ката дрехи (боди с къс ръкав + горен кат дрехи с дълъг ръкав и ританки), като към тях е добавено памучно палтенце и памучно одеяло.
При температура между 10 и 15 градуса към това облекло добавете и шапка.
Под 10 градуса вече е време за по-сериозни дрехи: шушляково яке и зимно по-дебело одеялце. В най-студените дни са подходящи целите шушлякови гащеризони (така наречените „ескимоси“).
Има ли нужда от подсилване на имунната система на бебетата през зимата?
За да е здраво едно дете, двата най-важни фактора са хранене и закаляване. За бебетата, разбира се, най-добро е естественото хранене, т.е. кърменето. То укрепва организма най-добре. По-късно, с порастването, храненето все така играе важна роля и трябва да е здравословно и пълноценно.
Що се отнася до закаляването, ако се спазват изброените принципи – умерена стайна температура, въздушни бани преди къпане, без навличане с излишни дрехи, всекидневни разходки въпреки студеното време, закаляването ще е налице.
Как успях да се справя с тризнаци - съвети от една мама
Отделно от храненето и закаляването, ако желаете да подсилите имунната система на кърмачетата, може да се редуват например Имунокинд и Шуслерови соли. Първо в продължение на един месец се дава Имунокинд, после за същия период – Шуслерови соли №3 и 4. След това пак се сменят.
Лесно ли се разболяват малките бебета?
Няма настинало дете. Това, което хората смятат за настинка, всъщност е вирусна инфекция. Няма смисъл да се затрупват децата с дрехи и да се претоплят помещенията. По-важно е да сме предпазливи към вирусите. Тоест често да проветряваме стаите и да не водим децата в затворени помещения, където има много хора. Това значи и да не ги разхождаме в МОЛ-овете. Защото през зимата много от майките ходят с бебешките колички на разходка именно там – в МОЛ-а,защото е топло. Но това е грешка. Децата трябва да се разхождат на открито, на въздух.
Ако пък някой от родителите е прихванал вирус, трябва да носи маска, която да се сменя на всеки час. Ако все пак кърмачето също се зарази, даваме посочените по-горе Шуслерови соли.
Като цяло малките бебета боледуват рядко. От една страна, заради по-тесните си контакти, от друга – заради защитата, която получават от кърмата. Важното е да се закаляват и да се хранят здравословно. Ако това е така, те ще са по-устойчиви и към вирусите.
Текст: Ани Кашкавалджиева