Има много погрешни схващания относно храненето на кърмещите майки: че имате нужда от специална храна, че трябва да ядете повече, че има много видове храни, които трябва да избягвате.

Вашето тяло съхранява мазнини по време на бременността. След раждането кърмата се произвежда отчасти от тези резерви, и отчасти от храната, която ядете. По време на периода на кърмене се нуждаете от допълнителни 450-500 калории дневно. Нуждите от допълнителни калории са най-високи през първите четири до шест месеца, докато бебето се кърми изключително. Достатъчно е да добавите три филии хляб, 100 грама месо, една порция плодове или зеленчуци или млечни продукти към ежедневното си меню. Когато бебето ви започне да приема твърди храни, можете да спрете приема на тези допълнителни калории.

Веднага след раждането диетата на майката трябва да бъде лека и предимно течна: мляко, прясно изцедени плодови сокове, плодови компоти, бисквити, зеленчукови супи. Но през втората седмица след раждането, диетата вече трябва да бъде разнообразна и смесена.

Препоръки за хранене по време на кърмене: 

  • Най-малко една трета от дневния прием на протеини трябва да бъде от храни от животински произход, напр. риба, месо, мляко и яйца. Месото задоволява и повишените нужди от витамин В, желязо и цинк. 
  • Омега-3 мастните киселини са от съществено значение за развитието на мозъка и очите на вашето бебе. Яжте мазна морска риба 2-3 пъти седмично. Добрите източници на здравословни мастни киселини включват също зехтин и тиквено масло, лен, сусам и тиквени семки. 
  • Калцият е важна съставка в кърмата, необходима за правилното развитие на костите на бебето. Най-вече се съдържа в млякото и млечните продукти, сардините, тофу, сусамова паста. 
  • Набавяйте си витамин С от пресни плодове и зеленчуци, а витамин В от пълнозърнести зърнени храни и месо. 
  • Йодът е от съществено значение за бебетата - използването на йодирана готварска сол ще осигури достатъчен прием, но не пресолявайте храната. 
  • По време на кърменето се увеличава и нуждата от витамини Д, E и A. Ако сте се хранили добре по време на бременността, вие сте създали резерви от тези витамини, които сега се използват и преминават в кърмата. Витамин Д се произвежда в кожата при излагане на слънце. 
  • ​​​​​​​Предпочитайте прясна и готвена храна - избягвайте пържене, преработено и пушено месо, както и недопечено месо.

Някои храни със силен мирис (лук, броколи, зеле, карфиол, подправки или боб) могат да повлияят на миризмата и вкуса на кърмата и да причинят безпокойство при някои бебета. Ако това се случи, не яжте тези храни за известно време.


Храни, които могат да причинят алергии: Изключването на тези храни от вашата диета няма да намали риска от алергии на вашето бебе - ако избягвате многобройни храни, няма да получите достатъчно количество от някои важни и полезни хранителни вещества. 

Храни или добавки, които могат да увеличат производството на кърма: 

  • Бирената мая е с високо съдържание на витамини от групата В и се препоръчва приема ѝ по време на кърмене, но не под формата на бира, която съдържа алкохол. 
  • ​​​​​​​Овесът оказва положителен ефект върху хормоните, отговорни за производството на кърма. Можете да го ядете варен, като каша, овесени бисквити или курабии. 
  • ​​​​​​​Нахутът традиционно се използва като отлична храна за кърмещи майки, под формата на супи, яхнии или хумус. Вареното жито е друга препоръчителна храна. 
  • ​​​​​​​Семена, особено сусам и лен.


Приемът на течности не трябва да се ограничава: 3-4 допълнителни чаши вода, за предпочитане по време на кърмене, обикновено са достатъчни за задоволяване на повишените нужди. Най-добрата напитка е водата, а пресните плодови сокове се препоръчват в малки количества. Премахнете от менюто си газираните и подсладени напитки, напитки, съдържащи изкуствени оцветители, аромати и подсладители, както и енергийни напитки. 

Кафе: препоръчват се не повече от 3 чаши кафе на ден. Въз основа на поведението на детето ви, най-добре можете да прецените количеството кафе, което няма да му повлияе. Кофеинът присъства и в енергийните напитки, зеления чай, кока-колата. Може да доведе до промени в настроението, нервност, колики, както и нарушения на съня на бебето. 


Практически съвети за хранене по време на кърмене: 

  • Редовните ястия и закуски са важни - намерете време за себе си.
  • ​​​​​​​Не отлагайте и не пропускайте сутрешната закуска, ако това ви е било навик в миналото.
  • ​​​​​​​Яжте разнообразни храни, защото разнообразието от миризми и вкусове в кърмата ще помогне на вашето бебе да приема по-лесно твърдите храни.
  • ​​​​​​​Плодовете и зеленчуците са особено важни, защото съдържат необходимите минерали и витамини.
  • ​​​​​​​Избягвайте бързите храни, както и готови храни с изкуствени оцветители, подсладители и други добавки.
  • ​​​​​​​„Поглезете се“ с любимата си бърза храна само от време на време.
  • ​​​​​​​Избягвайте сладки и мазни храни, както и подсладени сокове.
  • ​​​​​​​Пийте преди да ожаднеете. Пийте чаша вода по време на всяко кърмене. Жаждата е един от симптомите на окситоциновия рефлекс. Пийте толкова течности, от колкото смятате, че имате нужда. Големите количества течности няма да увеличат производството на мляко и дори могат да го намалят.
  • ​​​​​​​Витамин В стимулира производството на мляко. Той присъства в маята и пълнозърнестите зърнени храни.
  • ​​​​​​​Отложете отслабването. Ако искате да отслабнете веднага и започнете да избягвате определени храни или да ядете твърде малко, това може да има отрицателно въздействие върху кърменето.


Много майки са нетърпеливи да възвърнат стройната си фигура и се страхуват, че кърменето ще забави връщането им към желаното тегло от преди бременността. Всъщност кърменето стимулира "изгарянето" на мазнините, натрупани по време на бременността - всичко, което е необходимо, е търпение! 

Полезната информация е предоставена от Беббо - вашият джобен партньор в родителството