Докато навън става все по-студено, в нашата уютна редакция се раждат все повече въпроси, свързани с детския имунитет, градинския сопол, ролята на превенцията и излишната паника на родителите. И така, щом има въпросителни, има и отговори, нали? Ние намерихме кратки, точни и ясни такива, благодарение на д-р Кристин Генкова, педиатър в ДКЦ ,,Вита''. С други думи, обичайте децата си, не ги навличайте, пазете ги, галете ги и не изпадайте в крайности. Останалото ще откриете тук - долу, в нашия разговор със специалиста…
Когато у дома има новородено бебе, нужно ли е да спрем по-голямото братче или сестриче от ясла/градина с цел да го предпазим?
Препоръчвам на родителите, особено ако се касае за есенно-зимния период, да спрат по-голямото братче/сестриче месец преди раждането на бебето и месец след него. Тъй като новороденото е доста уязвимо, особено в най-ранния период, е хубаво да предприемем тази мярка с цел превенция.
Каква е разликата между нормално и естествено раждане?
Къде е мястото на паниката, ако бебето има носен секрет - кога е проблем и кога физиологично състояние, чието решение се крие в рутината на грижата и хигиената?
Що се касае до бебетата, с оглед на това, че в утробата на майката са на практика в стерилна среда, е съвсем нормално при първа среща със средата навън да реагират, особено след като започнат да се колонизират с бактерии. Ако детето не кашля интензивно, секретът от нослето не му пречи на храненето и ежедневните дейности, място за паника - няма. Рутинната грижа за нослето, дори и при най-малките, е важна и тя се изразява в промивка и почистване поне веднъж на ден.
Кога говорим за вирусни и кога за бактериални инфекции?
Обикновено в началото инфекциите се причиняват от вируси и по-нататък в развитието на състоянието се включват бактериите, което всъщност е така наречената суперинфекция. Диференцирането на едното от другото е работа на лекаря.
Д-р Ива Иванова: Най-добрият имуностимулант за детето е смехът с мама и тати
Прозрачен, бял и гъст, жълт и зелен сопол - изключително популярни главни герои - какво е важно да знаем за всеки един от тях поотделно?
Дали ще е прозрачен, воднист, гъст или зелен няма значение, лично за мен. Важно е до каква степен пречи на детето. Иначе обикновено секретът започва като воднист, който се сгъстява и придобива оцветяване.
Колко настинки е нормално да изкара едно дете за есенно-зимния сезон?
Понятието ,,настинка” се възприема малко мистично в нашите географски ширини. Ние го свързваме със прием на студени напитки и преохлаждане. Няма разболяване без причина, преохлаждането може да е предпоставка, но не и причина. Ако имате предвид колко пъти е нормално детето да преболедува от дадена инфекция- вирусна или бактериална... няма точна цифра, много зависи от характера на заболяването, но във възрастта 2-5 години, може да е дори през седмица, особено в есенно-зимния период, защото имунната система на децата е все още незряла.
Кога да спираме детето от ясла и градина (честа практика при наличие на сопол) и кога да не го правим?
Когато има само секрет, който не пречи на детето, за мен не е нужно то да се спира от посещение на детско заведение. Разбира се, когато е придружено с повишена температура и неразположение, е ситуацията е различна и е по-добре мъничето да си остане у дома.
Превенцията - мит ли е или съществува и как да излезем от порочния кръг на антибиотиците?
Категорично не е мит, аз съм привърженик на превенцията за сметка на използването на антибиотични препарати, когато е възможно, защото, когато навлезем в порочния кръг от използване на такива постоянно, трудно може да излезем. Препоръчвам прилагане на имунопрофилактика и ваксинопрофилактика за превенция.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ
- Как емоционалното състояние на майката оказва влияние върху бебето преди раждането
- Бленувана бременност и спешно секцио по време на Covid-19
- Баща за трети път - писателят Захари Карабашлиев посрещна Ана
- Гладка като кадифе? Невинаги...
- Мъничко, но вече умно!
- Захранване, водено от бебето - да или не
- Мама на тризнаци с изумителни снимки Преди и След