Текст: Гергана Николова, акушерка, магистър
Раждането – може би един от най-спонтанните и естествени процеси в нашия живот, все още пази тайната си кога започва, как точно и защо. Комбинация от много и различни фактори: зрялост и предлежание на плода; физиология на матката; природни фактори, към които някои автори прибавят земното притегляне; физическото и емоционалното състояние на бъдещата майка са сред основните причини за започването на едно физиологично раждане. Един от основните, а може би и най-важен елемент, осигуряващ нормалното протичане на този процес обаче, е една миниатюрна молекула, наречена окситоцин. Макар и с древно име, окситоцинът е хормон, който носи името си от древногръцката дума „Ωκυτοκινη” – „бързо раждане". Все повече съвременни изследвания доказват, че окситоцинът играе ключова роля не само за започване на раждането, но и за бързото му и безпроблемно протичане.
Целувката на мама - ето на кои мозъчни зони повлиява тя
Какво представлява окситоцинът
Окситоцинът е деветаминокиселинен пептид, който се синтезира в невроните на хипоталамуса и се транспортира в кръвообращението от аксоните на задната хипофиза. Усвояването на окситоцина се осъществява от специфични окситоцин- рецепторни протеини, изграждащи се както в мyometrium (средния слой на стената на матката, състояща се предимно от гладки мускулни клетки), така и в сърцето, периферните тъкани и много други органи. Изграждането на тези рецептори започва още в началото на бременността и се ускорява значително по време на последния триместър. При започване на раждането започва и ускореното отделяне на окситоцин, който се пренася и свързва с окситоцин-рецепторите в миометриума и предизвиква в началото леки, а с напредване на раждането все по-силни и ритмични контракции, които от своя страна притискат плода към шийката на матката, предизвиквайки разкритие, водещо най-често до бързо и безпроблемно раждане. Освен предизвикването и поддържането на ритмични маточни контракции, увеличеното количество окситоцин води и до повишено образуване на простагландин в decidua (лигавицата на матката – ендометриум), който от своя страна стимулира бързото съсирване на кръвта и свиването на кръвоносните съдове, ограничавайки кръвозагубата след отделянето на плацентата и намалявайки до минимум рисковете от масивен постнатален кръвоизлив. Окситоцинът стимулира също и производството на β-Endorphin,хормон, който е известен не само с това, че има обезболяващ ефект и води до притъпяване на болката, но и с факта, че потиска имунната система, спирайки я в началото на бременността да унищожи зародиша, който носи различен генетичен материал.
9 месеца препоръчва
DIFFERENT BIOTIC
Окситоцинът и психологическото състояние
Синтезирането на окситоцин и окситоцин-рецепторни протеини обаче е пряко зависим процес от психологическото състояние на майката и от нивото на стрес, на който тя е подложена по време на бременността. От голямо значение са също общото й здравословно състояние и начинът й на подготовка за самото раждане. И така, факт е, че колкото по-спокойна е бъдещата майка по време на бременността, толкова повече окситоцин-рецептори и окситоцин ще се изградят в тялото й, осигурявайки усещането за спокойствие и сигурност – една балансирана и стабилна система, готова да заработи безотказно по време на раждането.
Здравата връзка майка-бебе създава защитни механизми срещу редица заболявания
Производството на окситоцин
Увеличеното производство на окситоцин започва още в първите месеци на бременността, тогава, когато започва да се изгражда и връзката майка-бебе. Плодът също започва да синтезира окситоцин в нарастващи концентрации още от 14-ата седмица на бременността, който по-късно се отделя в околоплодните води и околоплодната мембрана и играе активна роля в процеса на раждане. Този окситоцин обаче е от огромно значение и за успешната адаптация на бременната към нуждите на бебето, изграждането и усъвършенстването на така необходимите майчини инстинкти – жизненоважни и за двамата, особено в първите седмици след раждането.
Най-високо ниво на отделен окситоцин се наблюдава по време на самия процес на раждането и влияе пряко на физическото, емоционалното и психологическото състояние на майката. Състоянието на покой, сигурност и спокойствие намалява усещането за стрес и уплаха и улеснява процеса на повишено отделяне на окситоцин, което от своя страна води до намаляване на количеството произведен адреналин, а оттам и на усещането за болка, несигурност и страх. Макар и много важен хормон в ежедневното ни оцеляване, наличието на високи нива адреналин по време на раждането не само пречи на нормалното му протичане, но и в голяма степен забавя и дори блокира контракциите на матката, водейки често до фетален стрес, а в някои случаи и до асфиксия на плода поради свиване на кръвоносните съдове, включително и на вените и артерията на пъпната връв, а оттам и до намаляване на кръвообмена майка-бебе. Адреналинът не само спира отделянето на окситоцин, но и блокира вече произведения такъв, водейки до остро усещане за болка, стрес и паника.
Освен че значително намалява усещането за болка по време на раждането, окситоцинът е от огромно значение за естественото протичане на началните стадии на кърменето. Високите нива на окситоцина в майката и бебето в първите часове след раждането стимулират повишеното отделяне на β-Endorphin, а оттам и производството и екстракцията на кърма. Гръдните алвеоли (малки мехурчета в млечната жлеза), където кърмата първоначално се секретира, са заобиколени от гладка мускулатура (myoepithelial), наситена с окситоцин-рецептори, които, свързвайки се с окситоцина, стимулират свиването им, причинявайки отделянето на кърмата до млечните каналчета. β-Endorphin присъства също и в майчиното мляко, спомагайки да се създаде така важната взаимна зависимост майка-бебе, която по-късно ще регулира не само количеството, но и качеството на кърмата.
Окситоцинът и майчиният инстинкт
Макар и приеман като даденост, майчиният инстинкт всъщност се изгражда и до голяма степен отново зависи от количеството окситоцин-рецепторни протеини, създадени по време на бременността, и количеството окситоцин, произведен по време на самото раждане. По време на спонтанно физиологично раждане концентрацията на окситоцин в цереброспиналната течност и мозъка на майката се повишава значително, спомагайки изграждането на жизненоважното за бебето, а по-късно и за детето, „майчинско поведение“.
От самото начало на бременността, през физиологичния процес на раждането, та чак до първата година от живота на майката и детето окситоцинът е не просто посредник, а основен елемент в процесите, превръщащи един сперматозоид и една яйцеклетка в съзнателен нов живот.
Без съмнение, обществото ни се развива, предлагайки ни все повече удобства, но в голяма степен природните закономерности си остават същите. Всяка бъдеща майка се нуждае от подкрепа, чувство за сигурност и спокойствие не само по време на бременността, но най-вече по време на раждането. Най-често раждането протича нормално, ако оставим така ценният окситоцин да движи физиологичните процеси без бързане, болка, стрес и интервенции. Не мога да дам точно определение на любов и майчинство, но със сигурност мога да кажа, че началото и на двете изглежда така: