Имало едно момиче, което планирало живота си до най-дребния детайл. То постоянно анализирало варианти на различни ситуации, на отделни периоди от настоящето, от бъдещето. Много точно пресметнало кога да се влюби, в кого да се влюби и кога… да очаква първото си дете. Ако случайно се припознаете в това момиче, може би ще ви е полезно да прочетете кой е най-подходящият сезон за раждането на бебе. Или по-точно – кои са плюсовете и кои са минусите на различните сезони за това вълнуващо събитие.

Истината е, че най-често детето не пита родителите си кога да се роди и проявява… своеволие. Всъщност най-точният отговор на въпроса кой сезон е най-подходящ за раждането е: всеки сезон е подходящ, щом родителите копнеят да имат дете…

Пролет

Плюсове. Обикновено пролетните температури не са високи, което е добре за последния период на бременността. Бъдещата майка няма да изпитва дискомфорта на отеклите крака, на прекаленото изпотяване и пр.

Затоплянето на времето внася жизнерадостни нотки около посрещането на новороденото. А разходките на бебето с количката могат да започнат няколко дни след изписването от клиниката, ако, разбира се, времето не е много студено, не вали дъжд/сняг или има мъгла. Слънчевите лъчи ще доставят на малкото същество важния витамин D, който го пази от появата на рахит. Няма нужда бебето да се навлича с прекалено много дрехи.

Минуси. Организмът на бременната със сигурност вече ще е изчерпал запасите си от витамини и минерали, натрупани през лятото от изобилието на пресни плодове и зеленчуци. Все още нестабилното време редуцира разходките навън, поради което и снабдяването с кислород е по-ограничено. През този сезон бъдещата майка се чувства по-уморена и сънлива, което пак е следствие от дефицита на витамини и на желязо в организма й. А раждането е процес, който може още повече да намали количеството на този минерал.

Лято

Плюсове. Те са доста близки до описаните през пролетта. Затоплянето означава повече разходки за бъдещата майка, по-малко дрехи за бебето, а и за мама. Пресните плодове и зеленчуци, включени в менюто на бременната, й осигуряват сили и добър тонус. Това е доста ценен бонус за раждането. Здравословното хранене е особено нужно и на кърмачката.

Минуси. Ако летните температури са екстремно високи – това се случва през последните години, – бъдещата майка ще ги понася много трудно. В края на бременността и без това сънят е оскъден, а ако дори и през нощите не настъпва прохлада…  От жегата краката отичат още повече. 

Вярно е, че в родилните зали през всички сезони се поддържа постоянна температура. След като родите обаче, в отделението едва ли ще ви е прохладно. Ако сте в клиника, в която практиката е бебето да спи при майката, безсънните нощи ще продължат. Това също ще изцеди силите ви. А кърменето изисква енергия…

Есен

Плюсове. Летните жеги са отминали. И есента предлага разнообразие от плодове и зеленчуци. Менюто може да е много здравословно и да зарежда бъдещата майка със сили. Прохладата й позволява по-бодро да обикаля магазините, за да купи всичко нужно за бъдещото бебе, а на таткото – да довърши започналия ремонт. Есенните багри създават особено приятно настроение в иначе напрегнатите дни около появата на бебето. 

Минуси. Ако есента дойде с дъждове и ниски температури, това ще действа потискащо на бременната. Липсата на разходки ще засили мрачното й настроение. А препоръката на лекарите е преди раждането бъдещата майка да се разхожда по-активно – така ще се подготви по-добре за родилната зала. Нали знаете, че ако настроението ви е минорно, то ще се отрази и на бебето в корема ви. Хормоните на тъгата няма да пощадят и него.

В студените есенни дни зачестяват простудните и вирусни заболявания, а преди раждането това не е безобиден риск. Новороденото ще има нужда от повече топлина, което означава специални грижи за поддържане на подходяща температура в дома. Включването на радиатори, климатици, централно отопление и пр. изсушава въздуха, което също създава неблагоприятна среда за бебето.

Зима

Плюсове. Дали в този сезон плюсовете са мираж? Всичко като че ли е против раждането на дете – зимни виелици, снежни бури, минусови температури... И все пак – и този сезон има своето очарование. Белотата навън е приятна гледка от топлата стая, в която мама е прегърнала мъничкото човече. Въздухът, който идва от отворения дори за кратко прозорец, е много свеж. Този сезон вероятно ще възпре тълпата от роднини да ви посетят, за да видят бебето. Вие сигурно ще сте прекалено уморена, за да влизате в ролята и на любезна домакиня.

Минуси. Студът и особено ледът ограничават разходките в края на бременността. Опасността от падане поради подхлъзване е реална, което ви задържа повече у дома. Още в следобедните часове се стъмва и това действа потискащо. Когато настъпи Денят за първата среща с бебето, вълнението ще е огромно. Дали пътят до клиниката ще е разчистен от снега, няма ли да има голямо задръстване… В деня на изписването безпокойството ви също ще е голямо, защото срещата на новороденото с външния свят едва ли ще е много дружелюбна. Как да го опазите, за да не се простуди?!

Колкото и да ви изглежда каръшко да родите през зимата, припомнете си, че в този сезон на бял свят са дошли доста известни личности: Стрелци – Уинстън Чърчил, Хектор Берлиоз, Гюстав Флобер, Алберто Моравия, Мария Калас, Козирози – Марлене Дитрих, Федерико Фелини, Елвис Пресли, Антъни Хопкинс, Водолеи – Галилео Галилей, Ейбрахам Линкълн, Луиз Карол, Чарлз Дикенс…