Когато стане въпрос за женско здраве, веднага се сещаме за женската полова система, но трябва да знаем, че интестиналният тракт е не по-маловажен и казано деликатно, специален. Неговото състояние може дори да определи цялостното здравословно състояние на жената.


След определена възраст, най-вече след 35 години, е желателно всяка жена, както посещава периодично гинеколог, така и да се замисли за консултация с гастроентеролог, особено, ако страда от симптоми като хронична констипация, подуване на стомаха, тежест след хранене, газове, непоносимост към определени храни. Констипацията е особено неприятен проблем, защото отвъд чисто физическия дискофорт, който причинява, крие и редица рискове за здравето на жената, сред които: 

   Подуване и възпаление на вени в ректума (така известните хемороиди);
-    Поява на сълзене в лигавицата на ануса от втвърдени изпражнения (анални фисури);
-    Инфекция в торбичките (дивертикули), които понякога се образуват от стената на дебелото черво от изпражненията, които са били хванати (дивертикулит);

-    Увреждане на мускулите на тазовото дъно от напрежение за движение на червата. Тъй като тези мускули участват и в контрола на пикочния мехур, прекаленото напрежение върху тях може да доведе до изтичане на урина от пикочния мехур (стрес инконтиненция на урината).
Симптомите на хроничен запек включват:
-    По-редки от 3 изхождания на седмица;
-    Изпражнения, които са сухи, твърди и/или на бучки;
-    Трудни или болезнени за преминаване през червото изпражнения; 
-    Изхождане, съпроводено с болки и спазми; 
-    Чувство за непълноценно изпразване на червото. 
Причините за поява на констипация при жените могат да бъдат много. Някои от тях са нормални, като например констипация преди месечния цикъл, поради флуктуацията в хормоните. Тя не налага посещение при лекар, но други причини като автоимунни заболявания и Синдром на раздразненото черво изискват своевременни мерки и терапия.

Фреш или смути?

Много жени забелязват промени в изхождането в определени моменти от месечния си менструален цикъл. Обикновено преди първия ден на менструацията се усеща подуване и констипация, а по време на самото кървене изхожданията може да са по-редки. Това е свързано с променящите се нива на хормоните прогестерон и естроген, които карат тялото да задържа повече вода и сол.
По време на месечния цикъл се повишава производството на простагландини, хормоноподобен химикал, който подпомага свиването на матката и води до менструални спазми. По същия начин високите нива на простагландини причиняват и свиване на червата, което може да причини запек, а в някои случаи – точно обратното -дори и диария.
Констипацията също така може да се дължи на повишените нива на прогестерон, което забавя дейността на храносмилателната система. При дами, които страдат от Синдром на раздразненото черво, тези промени може да имат още по-силно и неприятно въздействие и да доведат до по-продължителна констипация. 
Синдром на раздразненото черво (СДРЧ) е напоследък все по-често срещано състояние, при което човек изпитва коремна болка и/или дискомфорт, свързан с промяна в честотата, формата или естеството на изпражненията. За съжаление това състояние е хронично и може да продължи с години, ако не се промени хранителния режим и не се премахнат факторите, които го причиняват.
Има много фактори, които допринасят за появата и развитието на СДРЧ, включително:
-    Отминала или активна чревна инфекция;
-    Дисбиоза (нарушен баланс в микробиома на червата);
-    Генетична предразположеност;
-    Стрес;
-    Свръхчувствителност на нервите в червата;
-    Диета, особено свързана с група храни, наричани FODMAP (ферментируеми олигозахариди, дизахариди, монозахариди и полиоли, които са късоверижни въглехидрати, абсорбиращи се слабо от тънките черва и причиняващи храносмилателни проблеми при някои хора. 
Обикновено причините са комбинирани, но тяхното адекватно адресиране и отстраняване (където това е приложимо), може да намали съществено симптомите. Диагнозата се поставя от специалист гастроентеролог въз основа на симптоматиката и допълнителни диагностични тестове като ендоскопия и кръвни изследвания, за да се изключат други състояния.
При всички положения е хубаво да се подходи по-холистично и интегративно към проблема, тъй като е възможно констипацията е да е симптом на наличието на скрито автоимунно заболяване като Тиреоидит на Хашимото или Лупус.  
Констипация се наблюдава и при бременни жени, отново поради хормоналните промени, протичащи през този период, но и поради притискането, което червата търпят, причинено от растежа на плода и матката. Както при менструалния цикъл, така и при бременността, не говорим за отстраняване на причината за констипация, а за подпомагане функцията на червата чрез богата на фибри, пробиотични щамове и полезни мазнини храна, както и чрез прием на достатъчно вода и достатъчна физическа активност през деня.   
Житейските навици и храната могат също да причинят хронична констипация, така че търсейки причината, трябва на първо място да се вгледаме в тях. Приемът на твърде много тестена и преработена, рафинирана храна, кофеин и алкохол може да доведе до влошаване работата на храносмилателния тракт, забавяне на чревната моторика и оттам по-рядко изхождане. 
Честото прибягване до лаксативи носи вреда в дългосрочен аспект. Дори и да решат проблема на момента, лаксативите правя червата още по-мудни и зависими от външна намеса. В никакъв случай не бива да се разчита само на тях, те са решение в много краен случай, но успоредно с тяхната употреба трябва да се рационализира хранителния режим и житейските навици. 
Дисбиозата е друго често срещано състояние, което може да доведе до хронична констипация. То се изразява във влошено съотношение между полезните и потенциално вредните микроорганизми, населяващи червата. Има много доказателства, които подчертават връзката между дисбаланса в микробиома на червата и констипацията, въпреки това механизмите, чрез които микробиомът и микробните метаболити влияят върху моталитета на червата, все още остават недоразбрани. 

Да сбъднеш мечтата си за трето дете след 40-годишна възраст

Чревният микробиом и неговият метаболизъм са свързани интестиналната перисталтика. Чревните микроекологични интервенции могат да противодействат на промените въз основа на чревната нервна система, централната нервна система, имунната функция и способността за модифициране на чревната секреция и хормоналната среда. 
Чревната дисбиоза при пациенти с констипация се характеризира главно с намалено относително изобилие на специфични лактат- и бутират-продуциращи бактерии и повишена концентрация на метаногени, които са потенциално патогенни. Проведените научни изследвания са използвали методи за микробна култура, за да разкрият, че пациентите с функционален хроничен запек манифестират във фекалните си проби значително по-ниски количества от Bifidobacterium и Lactobacillus, докато потенциално патогенни бактерии като Escherichia coli и Staphylococcus aureus са увеличени. Резултатите от анализа на основните координати (PCoA) на данните от техниката за секвениране на 16S rDNA показват, че съставът на стомашно-чревната микробиота при констипация е ясно различен от този на здрави индивиди.

Как да се храня, ако имам поликистозни яйчници

Следователно важна стъпка за справяне с хроничния запек е преминаването към възстановяване на баланса в микробиома. Това става чрез увеличаване приема на ферментирала храна, богата на полезните пробиотични щамове, увеличен прием на богата на фибри прясна храна (плодове, зеленчуци, ядки, варива), както и прием на подходяща пробиотична хранителна добавка, която да гарантира приема на точните щамове в необходимото количество. 
Важно е пробиотичната добавка да е подходяща при СДРЧ, тъй като не всички такива на пазара отговарят на това изискване и биха могли да задълбочат проблема. При избор на добавка трябва да се търси такава, която да НЕ съдържа стрептококус термофилус или други щамове, свързани с дразнене, нито дрожди или почвени бактерии. 
Важна е и технологията на производство на добавката и нейната генерация. Препоръчително е да се търсят последно поколение пробиотични добавки, съдържат микроенкапсулирани пробиотични бактерии. Това гарантира преминаването им през стомаха, достигането им до червата и заселването там. Пример в това отношение е NextGen Microencapsulation, специална технология, която обгръща бактериите в защитна обвивка от протеини и мукополизахариди, която гарантира не само тяхната преживяемост на стайна температура, а и преминаването им през ниското pH на стомаха, за да могат да достигнат чак до дебелото черво.

Защо избрах да кърмя дълго и да не спя нито една нощ 3 години

Приемът на пробиотична хранителна добавка трябва да бъде комбиниран с увеличен прием на богати на фибри храни, каквито са пресните и сурови плодове и зеленчуци, семена, ядки, варива и цели зърнени храни. Към това трябва да се добави и оптимален прием на вода и същевременно да се намали консумацията на кофеин, енергийни и газирани напитки и алкохол, тъй като те действат като диуретик и могат да влошат констипацията.  
Още съвети за облекчаване на симптоматиката и справяне с хроничния запек:
-    Коригирайте позата си в тоалетната – естествената поза за дефекация е в клекнало положение, така че може да се каже, че тоалетните чинии по-скоро пречат, отколкото да помагат на процеса. За да подобрите позата си, пробвайте да повдигнете краката, за да имитирате клекнал седеж; 
-    Прегледайте медикаментите, които приемате, тъй като някои от тях биха могли да водят до констипация;
-    Пробвайте масаж на корема, който би могъл да насърчи движението на червата;  
-    Движете се редовно;
-    Поддържалите оптимална хидратация.
Комбинацията от всичко изброено може да има бърз ефект, стига да премахнете факторите, които водят до констипацията. Ако нищо не помага, незабавно се консултирайте с лекар.