Графиня Волфскийл, нaтуpопaт и конcултaнт по пcихология, извecтнa в цялa Гepмaния кaто хapизмaтичeн, квaлифициpaн лeктоp c шиpоки мeдицинcки познaния и aвтоp нa книги. споделя повече за особеностите на храненето при кърмачето и ролята на правилното захранване, за хранителните непоносимости в детска възраст, както и за детските болести - заушка, дифтерия, коклюш, варицела, морбили, скарлатина, рубеола и техните натуропатични лечебни решения. Как да се справим с бебешките колики и как да предотвратим употребата на антибиотици и да укрепим детския имунитет бяха акцентите на семинар, който преди години бе проведен в България с нейното специално участие.

Стъпка по стъпка

  • По съвременни препоръки захранването започва през шестия месец заради съзряването на ензимната система, за да се избегне рискът от алергизиране на детския организъм и да се предотврати появата на стомашно-чревни нарушения.
  • През този месец обичайно се появяват и първите зъбки и се увеличава и слюноотделянето. Не забравяйте, че захранването започва само, когато детето е напълно здраво и напълно готово за това!

Ето кои са признаците, че бебето е готово за захранване:

- то проявява интерес към храната на възрастните около него;

- може да седи стабилно в столчето си;

- започват да му никнат зъби;

- слюноотделянето се повишава;

- бебето умее да държи лъжичка в ръката си.

  • Консултирайте се с личния лекар на детето, преди да започнете въвеждането на твърдите храни.
  • Новата храна се внася постепенно. При първия опит му предложете малко количество в лъжичката. Ако не му хареса, не настоявайте. Опитайте отново малко по-късно или на следващия ден. Започнете с 1 чаена лъжичка през първия ден, 2 лъжички на втория и така за 7-8 дни се достига цяла порция.
  • Можете да започнете с един зеленчук - например картофено пюре, от което да предложите на детето преди кърменето в обедното хранене. Зеленчуковото пюре се приготвя с кърма или адаптирано мляко (80 мл зеленчук – 60-70 мл кърма или адаптирано мляко) и постепенно замества обедното хранене.
  • След около седмица към картофа може да добавите и други зеленчуци: тиква, тиквичка, морков, броколи, грах, зелен боб и др. Или плодове като банан, пъпеш, круша, ябълка. Всеки нов продукт се въвежда поотделно, като трябва да бъде приеман в разстояние на 4-5 последователни дни. Наблюдавайте бебето за проява на алергични реакции. Ако се появи кожен обрив, разстройство, запек или повръщане, се спира нововъдената храна.
  • Ако детето упорито отказва новата храна, спрете да я предлагате временно. Можеш да опитате с друга, близка по състав. Важно е храненето да бъде приятно занимание за бебето –никога не го насилвайте да изяде цялото количество или непременно да опита нова храна.
  • Внимание: алергия! При проява на хранителна алергия организмът веднага реагира със симптоми като екзема, обриви, петна по кожата и др. Важно е бебето възможно най-скоро да бъде прегледано от лекар, не бързайте да си правите заключения за причината за проблема. Храните, за които да внимавате, тъй като биха могли да отключат алергична реакция са: краве мляко, яйца, риба, ядки, соя и пшеница. Има и много изкуствени добавки в храните, които могат да причинят подобна реакция.
  • Отделно за своите малки пациенти през първите години от живота им Ангелика Волфскийл винаги препоръчва като профилактика в дългосрочен план да се приложи т. нар. Енергийна люлка за ритмизиране на детския организъм – с Шуслерови соли №2, №5, №7, по 2 табл. от всяка сол дневно за 2 месеца, 2-3 пъти в годината. Тази профилактика е много важна за растежа и укрепването, както и за добрия имунитет в детска възраст.