В момента, в който детето кихне, веднага ни минава през ума, че е настинало. И с оправдание, защото при бебетата и малките деца вирусната инфекция много бързо може да премине в бактериална, и докато го заведем на лекар, мъникът вече е на антибиотик.
Как да се храним, за да имаме дълга и здрава коса
В тези ситуации ние, родителите започваме да се вайкаме и да се самообвиняваме, че не сме направили необходимото, за да предотвратим приема на тези силни лекарства. Но не бива. Според специалистите периодът, в който детето до 3-годишна възраст е почти всяка седмица с хрема, кашлица и температура е напълно нормален и трябва просто да се изтърпи. Точно тогава девственият организъм на малкия човек се среща с причинителите на най-често срещаните инфекции, а имунната система започва да работи на пълни обороти. Детето трябва да преболедува, за да си изгради защита срещу вирусите.
9 месеца препоръчва
DIFFERENT BIOTIC
Защо избрах да кърмя дълго и да не спя нито една нощ 3 години
То изследва всичко чрез пипане и затова лесно влиза в досег с вирусите по ръцете си. Доц. д-р Цветан Велинов, д.м., началник Централна лаборатория по микробиология, Александровска болница, София, ни сподели изключително полезна информация, свързана с боледуването при малките деца, приема на антибиотици и пробиотици. Кога се налага употребата на антибиотици, защо е толкова важно заедно с тях да даваме и пробиотици на децата ни, пробиотици или пребиотици, колко дълго бебетата и малките деца трябва да приемат антибиотици, как да подсилим имунитета им и в кои случаи е допустимо самолечение.
Как да бъдем в хармония със себе си и защо да си подаряваме специални моменти
Всичко в сферата на микробиологията, антибиотиците, инфекциозните болести, микробната резистентност и микологията е изцяло в неговата компетенция. Затова ние му се доверяваме напълно. Ето какво разказа той специално за читателите на „9 месеца”.
Малките деца боледуват почти непрекъснато, трябва ли родителите да се примирят с това?
Честотата на инфекциозните заболявани при децата действително е по-висока. През есенно-зимния сезон това са заболявания от страна на респираторния тракт, а през лятото – от страна на храносмилателния. Това, което могат да направят родителите, е да се консултират с лекар, когато детето е болно, а през останалото време да провеждат закалителни процедури – спорт и правилно хранене.
Правилно ли е при малки деца грипът и настинката да се лекуват с антибиотик?
Антибиотиците действат само на бактериалните инфекции. Грипът и настинката се причиняват от вируси и тук мястото на антибиотиците е силно ограничено. Те трябва да се използват само когато е доказана бактериална инфекция.
Какво не знаем за антибиотиците?
Специалистите в тази област познават доста добре антибиотиците и знаят почти всички подробности, свързани с прилагането им, ползата и вредата от ненужната им употреба. Това, с което много често не се съобразяваме, е, че антибиотиците не са нито болкоуспокояващи, нито температуропонижаващи лекарства. Те не са лекарства на страха, за да ги използваме при всеки случай от страх да не стане по-лошо. Антибиотиците причиняват резистентност сред бактериите, а когато тази резистентност се разпространи повсеместно, тогава човечеството ще се върне в доантибиотичната ера, когато се е умирало от банални инфекции.
Какви мерки е добре да предприемат родителите, за да подсилят имунната система на детето?
На първо място рационално хранене с богата на витамини, минерали, фибри и пробиотици храна. Ежедневни разходки в парка или в планината, ако е възможно. Спорт, защото активният начин на живот е най-сигурното средство за поддържане на здравето – не само при децата. Когато детето има някакви индивидуални особености, добре е родителите да се консултират със специалист.
В кои случаи на детска настинка е допустимо самолечение?
Не съм привърженик на самолечението. Симптомите на инфекциозните заболявания много често са сходни и това може да заблуди родителите, че се касае за елементарна настинка, а всъщност да се изпусне някое по-сериозно заболяване.
Колко дълго бебетата и малките деца могат да приемат антибиотици?
Всичко е много индивидуално – зависи както от особеностите на организма, така и от самото заболяване. Някои заболявания се лекуват за седмица, други изискват няколкомесечно лечение.
Мария, която си пожела... отново да има силна и здрава коса
Бактериалните или вирусните инфекции се срещат по-често при малките деца?
Вирусните инфекции са много по-чести при децата, но бактериалните обикновено са с по-тежко и по-дълго протичане.
Пробиотици и пребиотици за бебета – колко важни всъщност са тези хранителни добавки?
В човешкото тяло нормално има десет пъти повече микробни клетки, отколкото са клетките на собствения му организъм. Това е така наречената нормална или собствена микробна флора, без която макроорганизмът не може да съществува. Благодарение на тази флора се извършват множество жизненоважни процеси, като синтеза на витамини, ензими, бактериоцини и пероксиди, рециркулация на жлъчката и холестерола, стимулиране на имунната система и пр. Пребиотиците – това са хранителни вещества, които дават предимства на пробиотичните бактерии да се развият в екологичните ниши, за които са предназначени.
Много са заболяванията, при които тази микробна флора се променя или се губи, какъвто е случаят при прием на антибиотици. Тогава възстановяването й е изключително важно. Това въстановяване става с приема именно на такива пробиотични препарати. Когато имаме комбинация от пробиотик и пребиотик, говорим за симбиотичен препарат.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ
- Как емоционалното състояние на майката оказва влияние върху бебето преди раждането
- Бленувана бременност и спешно секцио по време на Covid-19
- Училище за родители - Женското здраве отвътре и отвън
- Първи грижи за новороденото у дома
- Бременност и COVID-19 – какво е важно да знаете
- Интимна близост през бременността
- Николета, която се роди в 7-ия месец