При цистит често се налага антибиотично лечение, което e свързано с нежелани странични eфекти и токсично въздействие. Тази терапия също така не дава гаранция, че неприятното състояние няма да се повтори отново. Как да се излекуваме по-бързо и да се предпазим от рецидиви?
Всяка втора жена поне веднъж в живота си страда от цистит
Това показва статистиката, както и че в 30% от случаите се стига до рецидиви. Инфекциите на пикочните пътища се дължат най-вече на анатомичните особености на женския организъм. Понякога причината е нарушение на чревната микрофлора с наличие на Ешерихия коли. Хламидиите също могат да бъдат причинител. Затова винаги е важно да се направи цялостно микробиологично изследване.
9 месеца препоръчва
DIFFERENT BIOTIC
ГЛАСУВАЙТЕ ЗА ''9 МЕСЕЦА''ЗА САЙТ НА ГОДИНАТА В КАТЕГОРИЯ - МЕДИЕН САЙТ
Честотата на заболяванията на бъбреците и пикочния мехур нараства заради съвременния начин на живот. Модата на голия кръст и корем са сред главните виновници. Суетата ни кара през зимата да сме красиво, а не топло облечени. А удобството – да сме постоянно изложени на климатици през лятото.
Как негативните емоции увреждат здравето ни
От гледна точка на натуропатията всяко заболяване на пикочо-половата система е свързано с енергията на бъбреците. Според традиционната китайска медицина тези органи и т. нар. „бъбречен огън” поддържат нашата виталност – доживотната жизнена енергия, която получаваме по рождение. Трябва да се грижим особено внимателно за нея, тъй като тя определя скоростта, с която остаряваме. За целта трябва да се храним здравословно, да спим достатъчно и да поддържаме зоната на бъбреците винаги топла.
Бъбреците и пикочният мехур са изключително чувствителни към промените в психоемоционалното състояние на човек. От страх и повишена нервност преди презентация или преди важен изпит например може да ви се наложи да прескачате през пет минути до тоалетната. Според китайска медицина влошените партньорски отношения и душевните тревоги, стресът отслабват бъбреците. Проблемите с пикочния мехур пък се появяват в състояние на тъга, грижи, срам и потиснат плач. Психологическа причина за честия цистит е душевната болка, на която липсва емоционален израз (неизплаканите сълзи). При нормално функциониране на тези органи човек е изпълнен със самоувереност и вътрешна сила, има енергия и воля, води пълноценен живот, обяснява графиня Ангелика Волфскийл, натуропат и Шуслеров терапевт.
Как да си помогнете, ако сте жертви на цистита?
- При рецидиви на цистит, както и при свръхактивен пикочен мехур (чести позиви за уриниране) е много важно ежедневно да се приемат достатъчно течности - поне 2 литра вода дневно. Откажете се от употребата на кафе, черен чай и алкохол – те дразнят пикочния мехур.
- Носете винаги топло облекло, особено в областта на кръста. Пазете краката и бъбреците топли. Не стойте на течение и не сядайте на студена земя. Така се изтощават имунната система и бъбреците. Когато сте се намръзнали при престой на открито в студено време, побързайте да затоплите тялото, направете си горещ чай и топла вана на краката.
- При остър цистит и за профилактика срещу рецидиви можете да използвате помощта на немското фитотерапевтично лекарство Солидагорен. Фитопрепаратът представлява комбинация от жълт енчец (Солидаго) – доказана от хилядолетия лечебна билка за бъбреци; пачи очиболец – популярен в народната медицина като билка при крампи, и полски хвощ – действа диуретично и стимулира обмяната на веществата.
Комбинацията билки в Солидагорен не позволява на бактериите да се прикрепят към лигавицата на пикочните пътища и помага за по-бързото им елиминиране. Поддържа също така слаба киселинност на физиологичното pH, което е важно за естествената защита. Солидагорен се препоръчва при цистит, профилактично при камъни в пикочния мехур и пясък в бъбреците. Помага при свръхактивен пикочен мехур, когато има постоянно желание за уриниране. Ефективен е и при нужда от лечение с катетър или лечение на Кандида албиканс (вагинални гъбички), като допълваща терапия. Комбинацията от трите билки облекчава паренето, честото уриниране и болката и има мощно противовъзпалително действие. Подпомага оздравителния процес, ако се е наложило антибиотично лечение и предпазва от чести повторни инфекции на пикочните пътища.
При остър цистит най-добрият начин за приложение е следната терапия: прием за първия ден – 3 пъти по 30–40 капки, разтворени в голямо количество топла вода. На втория ден се преминава към доза 20 капки 3–4 пъти дневно, докато напълно отшуми инфекцията. После веднъж дневно по 10 капки в течение на месец, за да се постигне пълно изчистване. При хронични проблеми – при бъбречни патологии, микози, цистити и др., приемът е 3 месеца по 5 капки на ден, препоръчва се да е в часовете между 15 и 19 ч.
- При чести възпаления на пикочния мехур Ангелика Волфскийл препоръчва лечение със следните Шуслерови соли: при тъмна урина (червеникаво-кафява), повишена температура, позиви за уриниране с болки и парене – Шуслерова сол №12 калциев сулфат; ако урината е тъмна, мътна, с наличие на гной – сол №9 натриев фосфат; при хронично възпаление и бяла слуз в урината – сол №4 калиев хлорид; ако при уриниране се забелязва гъста бяла слуз с парене се редуват соли №3 железен фосфат и №8 натриев хлорид. Комбинацията Шуслерови соли на Немския хомеопатичен съюз (DHU) за общо укрепване на бъбреците е: №4, №8 и №10. При лечение на хронични проблеми солите се приемат по 3–5 таблетки от всяка сол дневно. Острите състояния изискват чест прием – през 30–60 мин. по 1 табл. от съответната сол. При пясък и камъни в бъбреците ефективно помага следната комбинация соли: №1, №9, №10 и №11. За облекчаване на болките и спазмите използвайте сол №7 магнезив фосфат, като 10 таблетки се разтварят в чаша топла вода и течността се пие бавно на малки глътки.
- При остри или хронични възпаления е важно ежедневното измиване на гениталната област с умерена температура на водата.
- Не забравяйте, че употребата на презервативи при полов контакт предпазва в еднаква степен и мъжа, и жената от инфекции на пикочните пътища. Веднага след полов контакт е добре да се уринира!
- Тренирането на мускулите на пикочния мехур и тренирането на тазовото дъно помагат при проблеми на пикочната система. Ако при внезапен позив за уриниране няма наблизо тоалетна, опитайте следните трикове: останете прави и се повдигнете за няколко секунди на пръсти, напрегнете тазовото дъно за 15–20 сек. Или седнете (приклекнете) и кръстосайте краката.
*Текстът е написан по съветите и презентацията на графиня Ангелика Волфскийл
ПРОЧЕТИ ОЩЕ
- Три за щастие - ново бебе е напът
- Ралица Генчева: Силата на жената е под кожата ѝ
- Д-р Георги Стаменов: Приемайте прегледа за рак на гърдата като нещо задължително
- За да бъде първата глътка въздух на рожбата ти, на родна земя...
- Аюрведа за бъдещи майки - съвети за лесно раждане
- Стерилитет - статистика, причини, изследвания, лечение
- Сън и репродуктивно здраве
- Разкажи ми, Мери
- Кофеин и репродуктивно здраве
- Д-р Сигридов: Част от моята работа е да изтривам процесите на стареене още вътреутробно
- Колко силна е болката - истината за контракциите