Първата прегръдка на майка и бебе е незаменима. Незаменими са чувствата и емоциите в този момент. Първата мисъл на жената, която току-що е родила нов живот, е да го поеме в обятията си. Защото, когато обичаш, когато някой ти липсва, единственото ти желание е да го прегърнеш силно. Контактът „кожа до кожа” осъществява точно тази първа връзка между родилката и новороденото. Той подпомага адаптацията на бебето към новия за него заобикалящ го свят, успокоява го и му създава сигурност. Скорошно проучване, проведено сред майки, родили в България през последните 3 години, установява, че 84% от тях не са имали контакт с бебето си. Защо този метод е толкова разпространен в повечето европейски страни, каква е неговата същност и значение, прилага ли се у нас? Помолихме да ни отговори Емилия Казълова, акушерка, част от екипа на СБАЛ „Свети Лазар” и председател на Алианса на акушерките.
Мама е тук
Когато бебето се роди, първият инстинкт на майката е да го прегърне, да го защити от всичко ново, което го заобикаля, да му даде цялата си любов, която се е зараждала в сърцето й през 9-те месеца. Поставено голо върху корема или гърдите на майка си, бебето се чувства обичано и желано. То иска да бъде чуто и видяно. Така бебето усеща, че е на сигурно място, защото познава аромата на мама, усеща ударите на сърцето й, чува гласа й, усеща топлината й и това му действа толкова успокояващо, че престава да плаче. „Да, мама е тук!”
9 месеца препоръчва
PADSTOP - Решение срещу главови въшки и гниди
Хормонът на любовта
Самото раждане, независимо дали е нормално, или оперативно, представлява стрес за бебето. То попада в съвсем различни условия. До този момент е било защитено от тялото на майка си и от околоплодната течност, било е на топло и тъмно. След това открива сигурността в прегръдките на майка си. Контактът „кожа до кожа“ дава усещането за принадлежност. Тези първи минути, за които всяка жена мечтае, са усещане, което ще се помни завинаги. Хормоните, които бушуват в тялото на майката, помагат допълнително за изграждането на тази връзка. Окситоцинът е хормонът, който помага бебето да се роди. Той е в много високи стойности точно при раждането и в първите часове след това. Наричат го „хормон на любовта”. Това е моментът на влюбването от пръв поглед за цял живот. Бебето очаква да види нещо. Отваря широко очи и поглежда. Тази първа връзка очи в очи превключва в новороденото едно ново ниво на осъзнаване. Само за минути майката и бебето вече общуват, свързват се душа с душа, тяло с тяло. Новороденото поглежда майка си в очите и все едно й казва: „А, това си ти! Познавам те!”.
Ползи
С появата си бебето носи много силен емоционален заряд за своите родители и това е огромен потенциал за силна емоционална връзка.Тази връзка се създава още от първия допир кожа с кожа и продължава да се изгражда по време на кърмене.
Освен емоционалната връзка, изключително важно за бебето е въвеждането в новите условия на заобикалящата го среда. Контактът „кожа до кожа”дава възможност бебето да се контаминира, „облепи” с микроорганизми (бактерии), които ще го заобикалят от тук нататък през целия му живот. Естествено е то да ги приеме от кожата на своята майка. Това е от особено значение за бебетата, които са родени със секцио, защото те не преминават през родовия канал и от стерилна среда попадат отново в стерилна среда. При тези бебета контактът „кожа до кожа” може да бъде осъществен от бащата. За съжаление обаче, при оперативното раждане този контакт е почти невъзможен, защото условията в нашите болници не позволяват да се осъществи. Има, разбира се, и изключения и това се случва в някои частни акушеро-гинекологични болници. В болницата, в която аз практикувам – СБАЛ „Свети Лазар”, се предоставя възможност бащата да прегърне бебето, да го защити в своята прегръдка до приключване на операцията на родилката и този контакт да продължи в прегръдките на майката.
Нови чувства и емоции
По време на този първи контакт всяка жена разкрива нови черти в характера си, за които не е подозирала. Усещането е за неотразима любов и спокойствие. Най-често майките споделят: „Беше невероятно! Само минути преди това исках да избягам, бях сърдита на всички и миг след това усетих толкова много любов!”.
И двамата родители се сблъскват с нови чувства. Присъствието на бащата е от особено значение за бебето. То ги търси, познава гласовете им, чувства се защитено, защото нашите бебета са напълно осъзнати същества. Едно ревящо бебе много по-лесно и по-бързо се успокоява в прегръдките на майка си и баща си. Отваря се една врата, зад която има толкова много чувства, за които човек не подозира, докато не ги изпита.
Ако контактът не е осъществен
Понякога медицински причини пречат на този първи контакт майка-бебе. Нищо не е загубено, защото по време на кърменето тази връзка ще започне бавно и постепенно да се изгражда. В този процес бебето расте хармонично, а майката израства духовно.
Емилия Казълова: „Бебето трябва да започне живота си с топло посрещане в прегръдките на майка си!”
Разговора проведе Даниела Граховска
ПРОЧЕТИ ОЩЕ
- Три за щастие - ново бебе е напът
- Ралица Генчева: Силата на жената е под кожата ѝ
- Д-р Георги Стаменов: Приемайте прегледа за рак на гърдата като нещо задължително
- За да бъде първата глътка въздух на рожбата ти, на родна земя...
- Аюрведа за бъдещи майки - съвети за лесно раждане
- Стерилитет - статистика, причини, изследвания, лечение
- Сън и репродуктивно здраве
- Разкажи ми, Мери
- Кофеин и репродуктивно здраве
- Д-р Сигридов: Част от моята работа е да изтривам процесите на стареене още вътреутробно
- Колко силна е болката - истината за контракциите