Толкова е лесно да изпуснете храненето от контрол през бременността. Преди да се усетите се оказвате с празен пакет чипс или чиния със сладки изкушения, в която има само трохички.
Прочетете още: Киселини и рефлукс през 9-те месеца
Липсата на достатъчно време за приготвяне на храна или спортна дейност е любимото оправдание на много заети жени. Хормоните през бременността също служат за параван да хапваме вредни продукти. Всички сме чували извинения от рода: „Готвенето на здравословни ястия е много сложно, а баба ми да не е яла само това!”, „Никога няма да изглеждам добре, при мен е ген!”, „Откакто забременях…”, „Много се притеснявам, когато ме гледат да спортувам...” и т.н. Какво обаче би могло да бъде по-важно от това да отделите малко време за здравето си, за добрия тонус и фигура, ако няма медицински противопоказания? Така помагате не само на себе си да се чувствате прекрасно, но и на развиващото се бебето в коремчето ви.
Прочетете още: Кога е терминът ми?
Лесен начин да пренасочите мислите си в здравословна посока:
- Аз напълно осъзнавам, че трябва да изключа от хранителния си режим вредните храни.
- Каква е причината да преяждам, трябва да създам план за справяне с това.
- Наистина ли изпитвам глад или това е защото нама какво друго да правя?
- Как да изградя правилна хранителна програма и да подобря здравето си, за да гарантирам съвършеното развитие на бебето в утробата?
Как да подтиснете хранителните изкушения и вредните навици?
Помислете над следните предложения:
- За да забравите за желанието си да ядете без да изпитвате глад, направите нещо приятно – обадете се на приятел или измислете нещо, което ще отклони вниманието от храната.
- Умишлено избирайте плодовете и на зеленчуците знайте, знаейки, че така давате витамини и минерали на бебето.
- Преди да изядете каквато и да било нездравословна храна си представете какви ще са последствията. Излишни килограми, целулит, киселини, рефлукс, сърцебиене, дори угризения на съвестта.
- Яжте, когато наистина сте гладни, а не когато часовникът ви казва, че е време за хапване.
- Когато се храните, се съсредоточете върху яденето. Не гледайте телевизия, не четете, не говорете по телефона и не работете.
- След всяко ядене отсервирайте чиниите и приборите за хранене, за да не се изкушавате да си сипете допълнителна порция.
- Ако ви се хапва много нещо сладичко, подходящ е черният шоколад. Той съдържа повече антиоксиданти от другите видове шоколади. Гледайте на опаковката да е отбелязано повече от 60% съдържание на какао.
- Започнете деня си със закуска, но само с половината от количеството, което си сипвате обикновенно и яжте бавно. Гледайте да си сервирате храната в по-малка чиния - така яденето изглежда повече. Твърдението, че когато си бременнна трябва да ядеш за двама, е мит.
- Препоръчително е да държите вредните храни далеч от погледа си. Изключение прави здравословната храна, защото тя трябва да стои на видно място това са плодове, зеленчуци, ядки. Изобщо не купувайте тестени продукти и захарни изделия.
- Когато ходите да пазарувате, не купувайте високо калорични нездравословни храни, гледайте етикетите на продуктите, следете за калорийната стойност и вида на съставките.
- Не посягайте към газирани напитки – със захар или без – не са подходящи за периода на 9-те месеца.
- Пийте повече вода – около 1,5 - 2 литра дневно.
- Ако обичате да си похапвате през нощта и надничате в хладилника твърде често, е дошло времето да се откажете от този навик.
- Липсата на сън предизвиква глад за въглехидрати, затова се опитайте да балансирате съня, за да сте в добра форма и през бременността.
- Опитайте се да осъзнаете по-добре какво ви кара да прибегнете към хранителните изкушения в момента -- „гладът на емоцията“ или „гладът на стомаха“. Това ще ви помогне да се самонаблюдавате и в бъдеще да усещате произхода на глада.
Текст: Milenita May
ПРОЧЕТИ ОЩЕ
- 10 неща, които да не казвате на бременна жена
- Как и с какво да перем дрехите на бебето
- За ЕНДО отвътре и отвън – разговор с Мария Георгиева
- За ЕНДО отвътре и отвън – разговор с Анна Димитрова
- Симптоми и навременна диагностика на ЕНДОМЕТРИОЗА
- Cутрешните навици и симптомите на ендометриозата
- Как да разпознаем признаците и симптомите на ендометриозата
- Мечтаех си да имам дъщеря - и тя се сбъдна
- Успешно инвитро - всички в семейството обединени от мечтата да се роди дете
- Tиреоидит на Хашимото – съвети от д-р Недева
- За ЕНДО отвътре и отвън – разговор с Катерина Иванова
- Чудо е, когато двете чертички оживеят в коремчето на мама