Физиологични изменения:
Теглото се увеличава съществено – матката заема почти цялата коремна кухина и достига до ребрата, затова дишането е трудно. Ако сте в хоризонтално положение, може да започне да ви се гади: матката все по-плътно притиска големите вени и забавя завръщането на кръвта към сърцето. Затова е най-добре да лежите настрани или подпряна на висока възглавница – това положение е най-удобно за почивка. В гърдите протичат протичат активни промени, които подготвят бъдещата майка за кърменето – отделя се богата на белтъчини коластра, предвестникът на млякото.
Около две седмици преди раждането матката ще падне ниско долу и натискът върху диафрагмата ще стане значително по-малък. Главичката на детето ще се спусне в областта на малкия таз, ще ви стане трудно да вървите и ще уринирате много по-често.
Психологични промени:
Настроението ви няма да е много стабилно. Ако сте раздразнителна, неспокойна, суетна и тревожна, постарайте се да се успокоите. По-добре би било да споделите тревогите си с близките. Възможно е мъжът ви да бъде обхванат от несигурност и безпомощност, а подобни чувства са безкрайно уморителни, не само за жените, но и за мъжете. Не забравяйте: положението на вашия мъж е усложнено и от факта, че не може активно да участва в раждането, което ви предстои, нито пък да повлияе по някакъв начин върху хода на събитията. А, както е известно, чакането понякога е трудно.
Когато раждането наближи, много стриктно следете теглото си. Не би трябвало да наддавате повече от 300 грама седмично. Опитайте се да консумирате леки храни и избягвайте консервирани, мазни ястия, лютиви и пушени продукти, както и колбаси. Заменяйте вредното с полезно. Не пийте повече от 1,5 л течности в денонощие, защото излишъкът от течности докарва отоци. През последния триместър от бременността трябва да забравите дългите и трудни пътувания.
Въпроси свързани с хигиената:
може ли да вземате вана. Когато сте във ваната или под душа добре е до вас да има близък човек. За да бъдете устойчива във ваната, слагайте на дъното гумена постелка. Дори ако във влагалището попадне вода, слизестата запушалка надеждно защитава матката. Не се тревожете.
Продължавайте да подготвяте гърдите си за кърменето. Изстисквайте всеки ден от тях по малко коластра, разтягайте и масажирайте зърната си. Мажете ги със специални кремове. Много е важно, когато бебето се роди, зърната да са по-твърди, защото твърде нежните са склонни към напукване и разраняване.
Източник: "Я скоро стану мамой!"
ПРОЧЕТИ ОЩЕ
- Три за щастие - ново бебе е напът
- Ралица Генчева: Силата на жената е под кожата ѝ
- Д-р Георги Стаменов: Приемайте прегледа за рак на гърдата като нещо задължително
- Mадлен Aлгафари: За агресията са виновни родителите
- Скъпоценният коктейл за бебе и мама – кърмата
- Когато мама и тати са недоспали
- За позитивите да бъдеш млада майка – разказ от първо лице
- Направете вашето бебе ЗВЕЗДА... Сега!
- Разширени вени и бременност – много е важно да знаем, че...
- Зачеване, бременност и раждане
- Защо бебеносенето е важно?
- Три години борба за второ дете, рискова бременност и щастлив финал
- Всяка оперативна намеса върху яйчниците влияе на резерва им
- Аюрведа за бъдещи майки - съвети за лесно раждане
- Запек при бебето и малкото дете - има ли повод за тревога?