Шест щастливи месеца от вашата бременност. Как лети времето, нали?
Вече няма никакво съмнение какво се движи в корема ви – всички движения се дължат на бебето, а не на газове (макар че и от тях има много). Малките ръчички и крачета започват да стават все по-силни и движенията им се виждат даже отвън и забавляват хората около вас. Този месец е последният от второто тримесечие, което означава, че сте изминали поне две трети от пътя до раждането. Бебето сега е сравнително лек товар в сравнение с онзи, който ще носите след месец-два. Възползвайте се от предимството и се движете, докато все още виждате краката си.
Ако имаше прозорец на утробата ви, щяхте да видите как леко сбръчканата кожа на бебето виси от тялото му. Причината е, че растежът на кожата изпреварва натрупването на мазнините и мазнината не е достатъчна да изпълни кожата. Но не се притеснявайте – тя скоро ще започне да наваксва. До края на този месец бебето ще удвои сегашното си тегло. Щом се образуват мастните депа, бебето ви вече няма да изглежда така прозрачно. Сега органите и костите му все още се виждат през кожата – червеникава на цвят, защото точно под нея се виждат кръвоносните съдове и артериите. През осмия месец обаче бебето вече няма да е прозрачно.
 

Какво ще почувствате физически?

Знаете ли, че някои бебета реагират с хълцане на по-пикантните храни или ритат, когато ги подлютите? Да, вътре в утробата се случват интересни неща. Както винаги – не забравяйте, че всяка бременност и всяка жена е различна. Възможно е да имате симптоми, които не са силно разпространени, не бива да се сравнявате с други бременни.
 

Често срещани са:

- По-отчетливо движение на плода;
- Вагинално течение;
- Болезненост в долната част от двете страни на корема;
- Запек;
- Киселини, лошо храносмилане, газове, подуване;
- От време на време главоболие, прималяване или световъртеж;
- Запушване от носа и понякога кръвотечение от там, заглъхване на ушите;
- Чувствителни венци, кървящи при миене на зъбите;
- Засилен апетит;
- Спазми в краката;
- Сърбеж по корема;
- Изпъкнал пъп;
- Болки в гърба;
- Промени в пигментацията на кожата;
- Леко подуване на глезените и стъпалата;

- Стрии и уголемяване на бюста.

Тичате до тоалетната, умът ви препуска, имате спазми в краката, измъчват ви киселини; ускореният метаболизъм ви сгорещява дори когато не е горещо. Измъчва ви безсънието.
 

Как да си помогнете?

- Движете се повече през деня, това помага за съня.
- Не спортувайте непосредствено преди лягане, защото стимулацията може да ви попречи да заспите.
- Освободете ума си от мисли, които ви тревожат. Напишете притесненията си – това е начин да намерите решение на евентуалния проблем.
- Вечеряйте спокойно и бавно, за да облекчите нощните киселини.
- Спрете притока на урина като ограничите течностите след шест вечерта.
- Не пийте кофеин под някаква форма, защото той ви зарежда с енергия.
- Осигурете си удобство в спалнята.
- Проветрявайте.
- Лягайте си, когато се почувствате изморена.
- Не гледайте часовника.
 

Непохватност?

Двете леви ръце и двата леви крака са естествена придобивка по време на бременността, колкото и допълнителните сантиметри около талията. Разсеяността и липсата на концентрация са много характерни по време на бременността и са бонус към непохватността.
 

Безчувственост на ръцете, но защо?

Много жени се оплакват от изтръпване на пръстите по време на бременността. Причината е, че по време на бременността карпалният тунел в китката, през който преминават нервите незасегнатите пръсти, се подува (както се подуват и много други тъкани в тялото) и натискът причинява безчувственост. Понякога симптомите засягат дланта и китката и се разпространяват нагоре по ръката.
 

 Спасение от хемороиди по време на бременността?

Избягвайте появата на запек и правете упражненията на Кегел. Избягвайте да стоите права или седнала дълго време. Хемороидите не са опасни, но са неприятни и обикновено изчезват след раждането. Възможно е да се получат в резултат от напъването по време на раждане.
 
 
 Из "Какво те чака, когато чакаш дете"