Текст: проф. Любка Митева, началник на Клиника по кожни и венерически болести в УМБАЛ „Александровска“, ръководител Катедра по дерматология на
МФ към МУ-София
Статистическите данни показват, че 18—20% от децата в свето- вен мащаб развиват атопичен дерматит, който от своя страна представлява мултифакторно заболяване. Унаследяването не е точно определено, но пък е установен повишен риск, когато и двамата родители са атопици. Протича в три възрастово-обусловени периода с характерна морфология и локализация на екземните промени:
9 месеца препоръчва
Електрическа помпа за кърма Hands-Free Eliria
ПЪРВИ стадий
Обхваща деца между 3-месечна и 5-годишна възраст. Обривите се локализират по лицето – бузи, чело, бра- дичка. Наблюдават се еритем, папуло-везикули, ерозии.
ВТОРИ стадий
Характерен е за деца между 3- и 10-годишна възраст. Типична локализация са лакътните и коленните гънки, китките, ано-гениталната и тилната област. Наблю- дават се пруриго-папули, лихенификации и екскориации в резултат на силния сърбеж.
ТРЕТИ стадий
Продължава през пубертета или в по-късна възраст. Има тенденция към ограничаване на кожните про- мени по гънки, шия, длани, лице върху общ ксеродермичен фон.
ГРИЖА ЗА БЕБЕШКАТА КОЖА
Необходимо е кожата да се поддържа в оптимално състояние чрез хидратация. Препоръчват се емолиенти, емулсии, масла за баня.
Хигиенният режим трябва да е съобразен с препоръките на педиатрите. Дерматолозите подчертават нуждата от използване на подходящи измивни средства и ежедневна хидратация.
Не се препоръчва лечение с домашни или други средства без консултация с дерматолог. Когато такова се назначи от специалист, обикновено се използват локални кортикостероиди със слабо действие по определена схема. Алтернатива за дългосрочна терапия са локалните калци- невринови инхибитори – Protopic 0.03%, Elidel 1%.
ФАКТОРИ, ОБОСТРЯЩИ СЪСТОЯНИЕТО
Провокиращи и агравиращи фактори могат да бъдат топлина, изпотяване, суха кожа, алергени, иританти, кожни инфекции, ниска влажност на въздуха, емоционален стрес. Атопичният дерматит е забо- ляване с хронично-рецидивиращ ход, с тенденция към подобрение към края на 14-годишна възраст. При 25% от болните заболяването продължава до края на живота, а при 3% се проявява с най-тежката клинична форма – еритродермия. Препоръчвам ежедневна грижа за кожата, с цел нейното хидратиране, използвайки емолиенти, емулсии, масла за баня.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ
- Три за щастие - ново бебе е напът
- Ралица Генчева: Силата на жената е под кожата ѝ
- Д-р Георги Стаменов: Приемайте прегледа за рак на гърдата като нещо задължително
- Mадлен Aлгафари: За агресията са виновни родителите
- Скъпоценният коктейл за бебе и мама – кърмата
- Когато мама и тати са недоспали
- За позитивите да бъдеш млада майка – разказ от първо лице
- Направете вашето бебе ЗВЕЗДА... Сега!
- Разширени вени и бременност – много е важно да знаем, че...
- Зачеване, бременност и раждане
- Защо бебеносенето е важно?
- Три години борба за второ дете, рискова бременност и щастлив финал
- Всяка оперативна намеса върху яйчниците влияе на резерва им
- Аюрведа за бъдещи майки - съвети за лесно раждане
- Запек при бебето и малкото дете - има ли повод за тревога?