Обкръжаващият ви свят е разнообразен и привлекателен, но не е райската градина на Адам и Ева. Известно ви е, че в него има и отрови, замърсен въздух, храни, пълни с нитрати... Съществуват обаче природни дарове, които са силно оръжие срещу атаките на враговете. Едни от тях са минералите (олигоелементите) и микроелементите. Те се набавят главно чрез въздуха, морската и минералната вода, рибата, плодовете, зеленчуците.
Организмът страда без олигоелементите. Те са изключително важни особено за бременните и родилките, защото активират различни функции. Сигурно вече доста знаете за калция, затова ще насоча вниманието ви върху почетната тройка – магнезий, желязо и цинк.
Магнезий
Този минерал е жизненоважен за работата на мускулите и нервите. Той е естествено успокоително средство, превръща кръвната захар и мазнините в енергия, предпазва от отлагането на калций и образуването на камъни в бъбреците и в жлъчния мехур. Магнезият предпазва от преждевременно стареене, подпомага растежа на костите, облекчава храносмилането. Сърдечно-съдовата система има особена нужда от него. Той пази от инфаркт. При бременните изпълнява по-специални функции – елиминира ранните маточни контракции, предотвратява преждевременното раждане, поддържа здрави зъбите, гони депресията през 9-те месеца и след раждането... С негова помощ се облекчава болезненият предменструален синдром. Често липсата на магнезий в организма води до умора, раздразнителност. А хубавото настроение е задължително за бременната и за младата майка, защото чрез него се поддържат хармонични отношения с околните и съответно с плода или с бебето в люлката. Магнезият подпомага добрата обмяна на калция, фосфора, натрия, калия и на витамин С. Този минерал е наречен антистресов. Съдържа се в костите, мускулите (и матката е мускул), в черния дроб и мозъка.
Диетологът проф. Байкова: Кърмете, за да отслабнете
Не се синтезира (образува) в човешкото тяло. Складирането му в органите е в ограничено количество. Затова трябва редовно да си го доставяте чрез храната. Човешкото тяло е здраво, когато в него магнезият е около 20–23 грама. Препоръчваната ежедневна доза за възрастни е около 200–250 милиграма, а за бременни и кърмачки – 300–350 милиграма.
Как да си осигурявате магнезий. Разчитайте преди всичко на плодовете и зеленчуците, ядките, зърнените храни, на шоколада и на твърдата вода. Яжте по-често банани, круши, грозде, ябълки, смокини, а от зеленчуците – картофи, домати, спанак, зеле, лапад, праз, зелен лук. Не пренебрегвайте хляба – пълнозърнест или не, той също ви доставя магнезий. Включвайте в менюто си и макарони, юфка, спагети, бадеми, орехи, лешници. Алкохолът и диуретиците, приемани под формата на таблетки, са врагове на магнезия. Той също е диуретик (увеличава количеството на урината за 24 часа). Алкохолът обаче блокира полезното му действие. Този олигоелемент е особено нужен при физическо натоварване, прием на противозачатъчни средства и диабет. Магнезият върши перфектно функциите си в компанията на витамин А, което не може да се случи, ако калцият и флуорът са в намалено количество. Комбинацията магнезий + витамин А, калций и флуор е мощен фактор за добро здраве.
Желязо
Умора, блед тен, косопад, апатия, безсилие... това са сигурни симптоми на рязко намалено количество на желязото в организма, признаци и на желязодефицитна анемия. За да се отключи тя, има сериозни причини, най-честите от които са драстични диети за отслабване, обилен и продължителен мензес, кървящи хемороиди, намалена консумация на месо. Желязото е жизненонеобходимо за образуването на хемоглобина в червените кръвни телца и на миоглобина, който е червеният пигмент на мускулите. Желязото участва и в някои ферменти (ензими). При недостига му хемоглобинът намалява. Той е червеният пигмент на еритроцитите, в центъра на който се намира атомът на желязото. Точно желязото е разковничето за добро здраве. То насища кръвта с кислород, има отношение към обмяната на енергията в клетките, активира имунната система. Намаленото му количество е особено опасно за здравето на бременни, родилки, бебета и деца. При бъдещите майки недостигът му затруднява развитието на плода и може да настъпи преждевременно раждане. При кърмачките анемията води до некачествена и в недостатъчно количество кърма, а майката става бледа, безсилна, сънлива, понякога дори неадекватна. Имунната й система е силно отслабена, което води до чести инфекции. Желязото е капризен микроелемент, силно зависим от витамин В12. Дори в кръвта да има достатъчно желязо, то няма да се усвои и да оказва ефект върху здравето, ако количеството на този витамин е малко. Любопитното е, че и желязото, и витаминът се съдържат в едни и същи храни. Това е хармония, подарена ни от природата.
Кога бебето започва ясно да разпознава мама?
Как да си осигурявате желязо. Най-добрите източници на желязо са прясното нетлъсто месо (телешко, свинско, агнешко), черният дроб от бозайници и птици, яйчният жълтък, всички видове ядки, прасковите и кайсиите – сурови или сушени, зеленият фасул, спанакът, лападът, зелената салата и лукът, лещата, смокините. В крушите, гроздето, сините сливи, ябълките също има желязо. В 100 г пилешки дробчета има 10.40 мг желязо, в 100 г телешко месо – 4.5 мг, в 100 г леща – 3.3 мг, в 100 г смокини – 2.5 мг. Витамин С улеснява усвояването на желязото. Препоръчителната дневна доза е 10–15 мг за възрастен, а за бременни и кърмачки – 30 мг.
Цинк
Няма оркестър без диригент и фирма без бос. В организма цинкът върши тази ръководна дейност. Намалено либидо, чести простуди, ленив ум, умора, безапетитие, оплешивяване, влошено зрение, труднозарастващи рани, грозни белези след тях, бели петънца по ноктите... тези неприятни симптоми се явяват при недостиг на цинк. Той има своите депа – в черния дроб, в костите и в мускулите. Само 2 грама от него са достатъчни, за да се чувствате здрави. Липсата обаче точно на тези 2 грама може да причини куп заболявания. Всекидневната потребност от цинк е 15 мг за възрастните и 17 мг за бременните и родилките. Световната здравна организация установи, че при половината от населението на земята този микроелемент е в недостатъчно количество. А без него “палката на диригента” не може да се вдигне. Той подпомага усвояването на витамин А и е особено нужен за очите. Без него кожата повяхва. Цинкът регулира обмяната на кръвната захар и когато количеството му е намалено, диабетиците стават неспокойни и често получават ту хипер-, ту хипогликемия. Без подкрепата му черният дроб става уязвим на действието на отрови. При недостиг на цинк мощната защита на организма от бактериални и вирусни инфекции силно намалява. Минералът потиска производството на хормона кортизол, който блокира работата на имунната система и разрушава мускулните влакна.
Психолог съветва: Не давайте детето на ясла/градина преди 3-годишна възраст
Подобно на витамин С цинкът спира размножаването на вирусите. Той има мощно антиоксидантно действие, което подпомага функцията на черния дроб и на бъбреците.
При недостиг на минерала съвременният мачо и жената вамп изпадат в тежка депресия. При мъжа минералът пряко стимулира производството на сперматозоиди и на тестостерон. При жената регулира нивото на естрогените, които значително повишават либидото и шансовете за зачеване.
Как да си осигурявате цинк. Ще си набавяте нужния ви цинк, ако по-често консумирате риба (всякакъв вид), морски дарове, червено месо, черен дроб, различни видове сирена, бобови растения, домати, лук, джинджифил, гъби. Цинк съдържат и бананите, крушите, портокалите, гроздето, ореховите и тиквените ядки. Този минерал обаче има и много врагове. Един от най-върлите е алкохолът, който блокира действието му и още по-лошо – усвояването му. Ограничете кафето, чая и червеното вино. Повишеното количество на калций в кръвта също възпрепятства усвояването на цинка. Това често се среща при вегетарианците, които прекаляват с консумацията на млечни произведения.
Вътреутробно спасение - помогнаха на бебе още преди да се роди
Ако сте бременна или родилка, не забравяйте, че природата ви предлага най-добрия цяр срещу всяко оплакване. Затова приемайте желязо, цинк и магнезий с храните, за да си осигурите добро здраве, хубаво настроение, любов, секс, свежа и приятна визия, добро самочувствие...
Съвети от д-р Милка Жижанова – Милушева, диетолог
ПРОЧЕТИ ОЩЕ
- Три за щастие - ново бебе е напът
- Ралица Генчева: Силата на жената е под кожата ѝ
- Д-р Георги Стаменов: Приемайте прегледа за рак на гърдата като нещо задължително
- Mадлен Aлгафари: За агресията са виновни родителите
- Скъпоценният коктейл за бебе и мама – кърмата
- Когато мама и тати са недоспали
- За позитивите да бъдеш млада майка – разказ от първо лице
- Направете вашето бебе ЗВЕЗДА... Сега!
- Разширени вени и бременност – много е важно да знаем, че...
- Зачеване, бременност и раждане
- Защо бебеносенето е важно?
- Три години борба за второ дете, рискова бременност и щастлив финал
- Всяка оперативна намеса върху яйчниците влияе на резерва им
- Аюрведа за бъдещи майки - съвети за лесно раждане
- Запек при бебето и малкото дете - има ли повод за тревога?