През шестия месец на бременността се формират небцето и вкусовите папили. През цялата бременност плодът поглъща амниотична течност. Тя се обновява постоянно чрез плацентата и кръвния ток на майката.

Когато през 9-те месеца се храните разнообразно, чрез кръвта си предавате богата гама аромати, които стигат до плода. Установено е, че вътреутробно той може да различава вкусовете на различни субстанции, съдържащи се в амниотичната течност. И по-конкретно – бебето в корема Ви е любител на сладкото, преглъща го с желание, а не харесва и плюе горчивото.

Вкусът на кърмата се променя в зависимост от това какво консумирате (при амниотичната течност става същото). Новороденото показва предпочитание или отхвърляне при кърменето според храната, която сте консумирали. Независимо от това не е нужно, ако кърмите, да изключвате от менюто си храни със силна миризма като чесън или лук. Според някои американски проучвания бебетата харесват кърма с вкус на чесън (особено ако са свикнали с този вкус от утробата).

ЗАХРАНВАНЕ НА БЕБЕТО

ЗАЩО Е ТОЛКОВА ВАЖНО ДА ИМАМЕ ВТОРО ДЕТЕ

ПЪРВИ ГРИЖИ ЗА НОВОРОДЕНОТО У ДОМА

Развитието на вкуса позволява детето да приема разнообразни храни и да различава четирите основни вкуса: сладко, солено, кисело и горчиво. Новородените показва интензивно обонятелно усещане. От първите дни можете да забележите реакциите на Вашето слънчице към силни или слаби миризми, приятни или неприятни. Ясно се проявяват спокойствието при удоволствие, желанието да суче или гримасите му на неудоволствие.


Новороденото има явно предпочитание към сладкото – вкуса на кърмата, и реагира на киселия вкус. То не възприема соленото толкова лесно и привиква към него по-късно. Горчивото винаги му е неприятно. През първите часове на белия свят бебето има само една грижа: да се храни. То трябва да се научи и да разпознава майка си и го прави по мириса й, по-точно по мириса на майчината кърма.
Обонятелните "открития" на новороденото се обогатяват много бързо. Само след няколко дни то може точно да определи мириса на майка си, на кожата й, на потта й, на гърдите й. Богатството на сетивните стимули през този ранен период от живота е жизненоважно за развитието на детето.
През 3-ия месец бебетата вече могат да различават сладко, кисело, солено и горчиво и да реагират по съответен начин. Когато яде сладки храни, детето извършва сукателни и мимични движения, характерни за положителните емоции. Като стиска очите и мръщи лицето си, то изразява недоволство от горчиви, солени и кисели храни.
Към 6 – 8-ия месец децата вече проявяват предпочитания и към отделни храни. В края на първата година сетивността за вкус и мирис значително се усъвършенства.
При всяко дете предпочитанията към различни вкусове и миризми варират. Върху тях влияние оказват традиции, семейни и социални фактори.